Pogoda. 45°C upał zmierza do Europy. Będą także burze

Podczas rozpoczynającego się weekendu Polacy odczują miejscami upał. Na termometrach przez krótki okres czasu możliwe jest ponad 30 stopni. W niedzielę przez nasz kraj przejdą gwałtowne burze, zwłaszcza w centrum, południu i wschodzie. Potem gorące, zwrotnikowe powietrze dotrze do nas w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Wiele wskazuje, że bardzo gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego ominie Polskę. Fala upałów skoncentruje się głównie na zachodniej Europie, gdzie przewidywany jest silny układ “Omega”. Pomiędzy głęboką zatoką niżową znad Oceanu Atlantyckiego a omawianym układem barycznym nastąpi napływ mocno rozgrzanej masy z południowego-zachodu. Wysokie temperatury mają zostać odnotowane także na Półwyspie Iberyjskim, Włoch. Upał wystąpi też na Wyspach Brytyjskich, lecz nie tak silny.

Na obszarze Francji, Półwyspu Iberyjskiego, ale Wysp Brytyjskich, ale także Włoch gorąco zacznie robić się już w poniedziałek, ale pierwsze upały prawdopodobne są nawet w niedzielę.

Ponad 40 stopni we Francji

We wtorek na obszarze Francji może zostać przekroczone 40 stopni. Możliwe nawet 43-44°C

Noce iście z tropików

Temperatura w nocy tylko nieznacznie ma się obniżać i wielu miejscach może być ponad 25 stopni. Komfort spania w takich warunkach nie jest najlepszy.

Gorąca środa na zachodzie Europy

W środę ponownie panować mają rekordowe temperatury w zachodniej i południowej części Europy, co obrazuje poniższa rycina.

Szansa nawet na 45 stopni

Po rekordowej fali upałów w czerwcu, Francja znów odczuje napływ mocno rozgrzanej masy zwrotnikowej. Prawdopodobne nawet 45 stopni. Następnie w okolicach piątku tak mocno rozgrzany “jęzor” masy zwrotnikowej przemieszczać zacznie się dalej na wschód, czyli w kierunku Polski. Po weekendowej, krótkiej i miejscowej fali upałów, modele wskazują, że do Polski dotrze powietrze zwrotnikowe w drugiej połowie przyszłego tygodnia, ale aż tak wysokie temperatury nie są spodziewane. Upały dotrą nawet do Francji.

Również model ECMWF prognozuje fale upałów na zachodzie Europy w nadchodzącym tygodniu

Doskonale widać jak wieloośrodkowy niż ulokowany w rejonie Francji i Wysp Brytyjskich ściągać ma do zachodniej Europy gorącą masę zwrotnikową. W momencie wypierania przez front chłodny tego powietrza, prawdopodobne są silne burze w tej części Europy nawet o sile destrukcyjnej. Prognoza dla poziomu 850 hPa.

Temperatura w całej Europie od poniedziałku do czwartku według modelu GFS na 2 m n.p.g. W Polsce będzie w tym samym czasie dużo chłodniej.

Prognozowane, maksymalne wartości przez model GFS dla Europy na 10 dni. We Francji i na Półwyspie Iberyjskim te wartości mogą być wyższe niż pokazane na mapie.

Temperatura może być 12 stopni powyżej normy wieloletniej w tym okresie.

Wkrótce więcej informacji o upale w Europie na portalu

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej