Pogoda na 5 dni. Upał nie wystąpi, czeka nas chłodny okres synoptyczny. Częste opady i burze w Polsce

Pogoda na okres od 19.05.2021 do 24.05.2021 według modeli ICON, GFS, GEFS. Przed nami chłodny okres synoptyczny, wystąpią częste opady, okresami możliwe również burze. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne.

Pogoda. Krótkie ocieplenie dopiero na początku przyszłego tygodnia

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 19.05.2021 do 25.05.2021 według modelu ICON wraz ze średnią za omawiany okres, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Anomalia temperatury do 25 maja 2021.

Nie tylko w polu przyziemnym obecna będzie zatoka niżowa

W środkowej troposferze widzimy utrzymującą się górną zatokę w polu geopotencjału, zatem na wyraźną zmianę warunków pogodowych nie mamy co liczyć. Dalej będzie chłodno, przeważnie z dużą ilością chmur oraz okresowymi opadami i burzami.

Górna zatoka niżowa.

Również średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g nie napawa optymizmem w okresie od 19.05.2021 do 24.05.2021, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010. Temperatura może być okresami niższa o 2-4 stopnie od normy klimatologicznej. Wyraźna, aczkolwiek krótkotrwała zmiana możliwa dopiero na początku przyszłego tygodnia i to nie w całym kraju.

Chłód w prognozach.

Wiele wskazuje, że tegoroczny maj zapisze się z temperaturą poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Występują częste opady atmosferyczne, okresami przechodzą również silne burze. Na ogół dominuje napływ chłodnych mas powietrza. Również 3 dekada maja nie przyniesie istotnych zmian. a okresy cieplejsze, które mogą się zdarzyć będą krótkotrwałe.

Prognozowana anomalia temperatury za okres od 1.05.2021 do 25.05.2021 w oparciu o model ICON. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski anomalia za omawiany przedział czasowy przyjmie wartości ujemne, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Jedynie miejscami na południu i północy wartości będą w normie wieloletniej. Wiele wskazuje, że cały miesiąc zapisze się jako chłodny, lecz odchylenie temperatury od normy wieloletniej nie będzie tak duże jak w zeszłym roku.

Pogoda. Anomalia do 25 maja 2021.

Pogoda. Chłodny czwartek, dużo opadów i słabe burze

Jutro na na zachodzie i południu oraz gdzieniegdzie w centrum wystąpią większe opady atmosferyczne. Lokalnie niewykluczone burze. Miejscami wystąpi akumulacja opadów do 20 mm. Na pozostałym obszarze Polski przeważnie pogodnie i bez opadów. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresowo porywisty w czasie burz do 80 km/h z północnego-zachodu.

Prognozowana maksymalna temperatura na obszarze Polski według GFS

Pogoda. Maksymalna temperatura powietrza.

Piątek z niżową aurą w Polsce

W piątek czeka nas kontynuacja niżowej pogody. Na przeważającym obszarze Polski wystąpią opady deszczu. Lokalnie zagrzmieć może w całym kraju, ale największe prawdopodobieństwo wiosennych burz będzie na zachodzie, północy i w centrum. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie i Podlasiu, a najcieplej na zachodzie i południu, gdzie temperatura może przekroczyć 20°C. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo porywisty w czasie burz do 85 km/h.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na piątek według GFS

Pogoda. Deszczowy i niezbyt ciepły weekend. Może lokalnie zagrzmieć

Większych zmian w pogodzie nie widać w sobotę, gdy dalej dominować ma pogoda niżowa. W wielu regionach wystąpią przelotne opady deszczu, a miejscami prognozowane są burze. Zjawiska burzowe na ogół krótkotrwałe najbardziej prawdopodobne będą na zachodzie i północy. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. Silniejszy w czasie burz do 85 km/h.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w sobotę według modelu GFS

W niedzielę dalej deszczowo i chłodno. Miejscami nie można wykluczyć słabych burz. Szczególnie we wschodniej połowie kraju. W czasie opadów konwekcyjnych akumulacja do 5-12 mm. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z sektora południowo-zachodniego.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na dzień 23.05.2021 według modelu GFS

Niedziela temperatura

Początek przyszłego tygodnia z ociepleniem

Nieco cieplej i mniej opadów prognozowanych jest na poniedziałek. Temperatura na przeważającym obszarze Polski wzrośnie powyżej 20°C. Na południu, południowym-wschodzie i wschodzie termometry pokażą nawet 22°C/24°C. W wielu regionach bez opadów. Deszcz najbardziej prawdopodobny jest na zachodzie i północy, tam też ma być najchłodniej. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr ma być na ogół słaby i umiarkowany z południowego-zachodu.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 24 maja 2021 według GFS

Pogoda. Temperatura poniedziałek

Prognozowana suma opadów do 24 maja 2021 według ECMWF dla Polski

Pogoda. ECMWF opady

Pogoda dla miast dostępna jest m.in na naszej stronie internetowej

Źródło grafik: meteomodel. wxcharts.com, .tropicaltidbits.com/