Prognoza pogody na 5 dni dla Polski: Gwałtowne burze z gradem, nawet 27 stopni i pył znad Sahary

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dokonuje się istotna przebudowa pola barycznego, która w perspektywie kilku najbliższych dni doprowadzi do adwekcji bardzo ciepłego powietrza zwrotnikowego. Na termometrach będzie blisko 30 stopni, dodatkowo pojawi się wysoka koncentracja pyłu znad Sahary. Następnie przejdą gwałtowne burze, zwłaszcza w okolicach czwartku i piątku.

Kluczowa zmiana dokonuje się nad Europą, która spowoduje napływ gorącego i wilgotnego powietrza zwrotnikowego. Szczególnie ciepło będzie w czwartek i piątek. W weekend najprawdopodobniej nadejdzie wyraźne ochłodzenie spowodowane przejściem aktywnego frontu chłodnego z burzami.

Na zachodzie Starego Kontynentu znajdzie się rozległa górna zatoka niżowa wypełniona chłodem, w obrębie jej będą liczne układy niskiego ciśnienia, natomiast na wschodzie Europy ma być potężny wyż. Utworzy się w drugiej części tygodnia tzw. korytarz do adwekcji bardzo ciepłego, przetransformowanego powietrza zwrotnikowego z rejonów południowej Europy, Morza Śródziemnego i północnej Afryki o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 25 kwietnia 2019 r. godzina 18 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Więcej o silnym wietrze, zwłaszcza we wtorek opisujemy w artykule poniżej.

Prognoza temperatury na środę

Miejscami, zwłaszcza na Śląsku, ale także Ziemi Łódzkiej możliwe są opady przelotne i niskie ryzyko burz. Dalej występować ma nasilona prędkość wiatru z sektora południowo wschodniego, ale nie aż w takim stopniu jak we wtorek.

Powietrze zwrotnikowe napłynie do Polski dopiero w czwartek

Dopiero w czwartek do Polski napłynie powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Oprócz tego charakteryzować ma się zwiększoną zawartością pary wodnej. W obrębie zatoki niżowej na zachodzie kraju możliwe są burze, nawet z gradem i silnym wiatrem, chociaż dopiero późnym popołudniem i wieczorem. Prognozy te mogą ulec zmianie.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

W piątek niemal w całym kraju prognozowane są burze. Zwłaszcza w obrębie frontu chłodnego i przedfrontowej konwergencji wiatru.

Prognoza maksymalnej temperatury na piątek

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB),

Prognozowane są ulewne opady deszczu od 15 mm do 35 mm, silne porywy wiatru powyżej 90 km/h i lokalnie opady gradu. Najpóźniej załamanie pogody powinno dotrzeć do wschodniej części Polski.

Co więcej w zasięgu napływającej zwrotnikowej masy powietrza w troposferze pojawi się bardzo duże natężenie cząsteczek pyłu saharyjskiego, który spowoduje m.in wyraźne zmętnienie nieba, jak i też „krwistych” zachodów i wschodów Słońca, ale również może osiadać na parapetach, oknach i samochodach, zwłaszcza z deszczem. To właśnie w kwietniu występuje największe stężenie pyłu znad Sahary.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)