Uwaga! Fala bardzo silnego wiatru zmierza do Polski. Będzie wiało nawet 80 km/h, potem burze

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dochodzi do kluczowych zmian, które w kolejnych dniach doprowadzą do napływu bardzo ciepłego powietrza z południa Starego Kontynentu nawet o cechach zwrotnikowych. Zanim jednak to się stanie, czeka nas bardzo silny z południowego wschodu, którego prędkość osiągnie w porywach nawet 25 m/s.

Chłodniejszy okres w pogodzie mamy już za nami. Z każdym dniem będzie coraz cieplej. W drugiej połowie tygodnia przepływ ulegnie zmianie na południowy, dlatego docierać zacznie do nas dużo cieplejsze powietrze. W wielu miejscach zobaczymy ponad 25 stopni, dodatkowo prognozowane są lokalne, miejscami gwałtowne burze, szczególnie w okolicach czwartku i piątku.

Już we wtorek nad Polską utworzy się strefa bardzo dużego gradientu – różnica ciśnienia między Suwałkami a Zgorzelcem wyniesie aż 22 hPa.

Silny wiatr, który na Ukrainie nazywany jest „suchowiej” rozgoni wszystkie chmury i jutro będziemy mieli do czynienia z rzadko spotykanym w kraju zjawiskiem silnego, porywistego wiatru z sektora południowo-wschodniego. Obszar najsilniejszego porywów wiatru rozciągać się będzie od Roztocza przez Lubelszczyznę, wschodnie i północne Mazowsze aż po Pomorze. Tu prędkość wiatru we wtorek wyniesie około 45 km/h, w porywach może dochodzić do 80 – 90 km/h.

Wiatr ten będzie szczególnie uciążliwy w drugiej części dnia, natomiast pod wieczór stopniowo zacznie słabnąć.

W zachodniej i południowej części Polski będzie trochę spokojniej, ale też obserwowany ma być silniejszy wiatr, lecz od południowych sąsiadów wchodzić do kraju będą opady związane z frontem ciepłym, jaki wchodzić ma nad Śląsk Dolny i Opolski, południe Wielkopolski, Ziemię Lubuską i Szczecińską. Jednak wraz z dalszą wędrówką w głąb kraju opady będą zanikać.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza porywów wiatru we wtorek (ECWMF)

Prognoza modelu ICON na wtorek (porywy wiatru)