12 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni dla Polski. Mróz i śnieg w Polsce, potem ocieplenie

Pogoda. Anomalia na 5 dni

Pogoda na okres od 5.03.2021 do 10.03.2021 według modelu GFS, GEFS i ECMWF oraz ICON. Sprawdźmy, jaki trend w pogodzie czeka nas w najbliższych 5 dniach.

Modele numeryczne prognozują, że w okresie od 5.03.2021 do 10.03.2021 przeważnie znajdziemy się pomiędzy wyżem z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich a niżami ulokowanymi nad Morzem Barentsa i Rosją. Pomimo tego, że znajdziemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia, okresami przez nasz kraj przejdą płytkie zatoki niżowe oraz fronty atmosferyczne.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego w okresie od 5.03.2021 do 10.03.2021 według amerykańskiego modelu numerycznego.

Pogoda. Ciśnienie atmosferyczne w Polsce

Jeśli chodzi o maksymalne wartości w okresie od 5.03.2021 do 10.03.2021, to czeka nas zróżnicowana aura w kraju. Termometry pokażą od 1°C do 6°C. Najcieplej będzie na zachodzie i południu, a najchłodniej na północnym-wschodzie i wschodzie, gdzie temperatura w ciągu dnia oscylować będzie w okolicach 0°C.

Pogoda. Maksymalne wartości na 5 dni.

Przymrozki, a nawet mróz zdarzać będzie się w najbliższych 5 dniach w całym kraju. Przy bezchmurnym niebie, adwekcji powietrza arktycznego wystąpią znaczne spadki temperatury. W górach i na obszarach podgórskich, jak i też na północnym-wschodzie poniżej -10°C. Szczególnie niskie temperatury prognozowane są w weekend.

Pogoda. Minimalna temperatura powietrza.

Teraz sprawdźmy średnią anomalię temperatury na najbliższe 5 dni. Będzie ona w odniesieniu do starego okresu referencyjnego 1979-2000. Widać wyraźnie, że temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia temperatury

Jeśli chodzi o anomalię względem okresu referencyjnego 1981-2010, model GEFS sugeruje, że temperatura w całym kraju obniży się w tym okresie lekko poniżej normy wieloletniej. Spowodowane będzie to zaleganiem powietrza z północy o cechach arktycznych.

Pogoda. Anomalia na 5 ddni.

Spójrzmy na prognozowaną anomalię temperatury według modelu ICON. Tutaj również pojawiają się wartości poniżej normy wieloletniej względem nowego okresu referencyjnego 1991-2020. Silne ocieplenie zacznie wkraczać najprawdopodobniej od 11 marca 2021 do Polski.

Ochłodzenie w Polsce.

Pogoda. Piątek z największymi opadami zimowymi na południu

W pierwszej części dnia największe opad zimowe występować będą na południu kraju, gdzie możliwa akumulacja opadów do 12 cm. Największa w górach i na obszarach podgórskich. Stopniowo od północy postępować zaczną rozpogodzenia spowodowane spływem suchszego powietrza arktycznego. Lokalne opady śniegu i deszczu ze śniegiem mogą zdarzyć się na północy, zachodzie i w centrum, gdzie związane będą z konwekcją za frontem chłodnym. Temperatura maksymalna od 0°C do 4°C. W górach i na obszarach podgórskich przymrozek. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, powodujący zawieje śnieżne.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części piątkowego dnia przez model ECMWF.

ECMWF i pogoda w Polsce

Pogoda. Sobota z poprawą pogody w całym kraju

Na przeważającym obszarze Polski będzie pogodnie. W drugiej części dnia nad Pomorze Zachodnie może nasunąć się zachmurzenie warstwowe i niewykluczone są słabe opady deszczu. Najchłodniej ma być we wschodniej połowie kraju, gdzie termometry w najcieplej momencie dnia pokażą do 2°C. W centrum do 4°C, a na zachodzie i Pomorzu do 6°C. Najchłodniej będzie w górach i na obszarach podgórskich od -10°C do -2°C. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z zachodu.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę według modelu ECMWF.

ECMWF, trend w pogodzie.

Pogoda. Niedziela z istotnym pogorszeniem pogody

W ostatni dzień weekendu przez Polskę wędrować będzie front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Napływać będzie za frontem chłodniejsze powietrze arktyczne. Będziemy pod wpływem niżu, który znad Skandynawii przemieści się nad Rosję.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.03.2021, 12 UTC

DWD i prognoza ciśnienia

Początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane w południowej części Polski. Na pozostałym obszarze kraju duże i całkowite. W całym kraju spodziewamy się opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w śnieg. Na drogach zrobi się ślisko. Miejscami nastąpi przyrost pokrywy śnieżnej do 1-4 cm, a gdzieniegdzie spadnie 4-5 mm deszczu. Termometry pokażą od 0 na Suwalszczyźnie, przez 2°C na wschodzie, cieplej w centrum do 4°C. Na zachodzie i południu od 5°C do 6°C. Chłodniej jedynie na obszarach podgórskich od -5°C do -2°C. Wiatr umiarkowany, okresowo silny i porywisty do 50-60 km/h z sektora zachodniego.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski według ECMWF.

Niedziela temperatura. Pogoda w Polsce

Śnieżny poniedziałek na południu Polski

Na początku drugiego tygodnia marca pogodnie będzie na przeważającym obszarze Polski. Najwięcej chmur jest prognozowanych w południowej części kraju, tam też możliwe są opady zimowe. Przyrost pokrywy śnieżnej w południowej części kraju do 5-7 cm. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie -1°C w najcieplejszym momencie dnia, cieplej w centrum do 3°C, a na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej termometry pokażą aż 6°C. W górach i na obszarach podgórskich lekki mróz. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z północnego-zachodu.

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek według modelu ECMWF.

Poniedziałek temperatura w Polsce

Wtorek z poprawą pogody

We wtorek po przejściu frontu rozbuduje się przejściowo w chłodniejszym powietrzu wyż. Pogodnie, bądź z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem będzie w całym kraju, chociaż pod koniec dnia nad dzielnice północno-zachodnie zacznie nasuwać się większa ilość chmur niskich oraz średnich. Opady atmosferyczne najprawdopodobniej nie wystąpią na przeważającym obszarze Polski. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie od -1°C, przez 2°C w centrum, a na zachodzie do 6°C. W górach i na obszarach podgórskich lekki mróz. Wiatr zmieni kierunek na południowo-zachodni i będzie słaby oraz umiarkowany.

Temperatura maksymalna we wtorek na obszarze Polski według ECMWF.

Wtorek temperatura w Polsce

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognozowana średnia dobowa temperatura na 5 dni tutaj

Źródło grafik: dwd.de, meteologix.com, meteomodel.pl, tropicaltidbits.com/