Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Upał nie uderzy do końca maja. Przeszywający chłód, okresami silne opady i burze w Polsce

Pogoda koniec maja 2021

Pogoda na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 dla Polski. Sprawdźmy, co prognozują modele numeryczne ICON, GFS, ECMWF oraz GEFS do końca miesiąca. Wieści nie są optymistyczne. Czeka nas w dalszym ciągu przeszywający chłód, okresami większe opady i burze.

Pogoda. Chłodny maj m.in w naszej części Europy

Dobiega końca bardzo chłodny maj w naszej części Europy. Jest to 3 w ciągu ostatnich 3 lat zimny ostatni miesiąc wiosny w naszych szerokościach geograficznych. Co prawda odchylenie temperatury w skali miesięcznej będzie nieco mniejsze, niż mieliśmy w zeszłym roku, to i tak praktycznie w całym kraju są to wartości znacznie poniżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Należy wspomnieć, że w naszych prognozach długoterminowych pisaliśmy, że czeka nas chłodny piąty miesiąc 2021 roku.

Wstępna prognozowana anomalia temperatury miesięcznej do 31.05.2021 dla Polski, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Dane: meteomodel.pl

Pogoda. Fatalne prognozy na przełom miesięcy

Rzućmy jeszcze okiem na prognozę anomalii temperatury na przełom maja i czerwca. Widzimy, że prognozy na koniec miesiąca nie napawają optymizmem. Okresami odchylenie temperatury od normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1991-2020 wyniesie 3-5 stopni. Zaleganie chłodnych mas powietrza w naszej części Europy będzie bardzo odczuwalne przez mieszkańców naszej części Europy.

Chłód w prognozach

Pogoda. Dni gorące, a tym bardziej upalne nie grożą nam do końca miesiąca

Warto również sprawdzić maksymalne wartości prognozowane przez model GFS do końca maja 2021. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, gdzie termometry wskażą 15°C. Na wschodzie, centrum i południu do 18°C/19°C w najcieplejszym momencie dnia. Miejscami wartości na termometrach w cieniu mogą okazać się wyższe o 1-2 stopnie. Najwyższe wartości powinny zostać odnotowane na zachodzie do 21°C/22°C.

Pogoda. Niska temperatura

Noce będą wyjątkowo chłodne jak na koniec maja

Spójrzmy jeszcze prognozowaną minimalną temperaturę powietrza na obszarze Polski. Należy mieć jednak na uwadze, że GFS czasem przeszacowuje temperaturę i znacznie ją zawyża. Dlatego wartości miejscami mogą być niższe o 1-2 stopnie. Najchłodniejsze noce są prognozowane na północnym-wschodzie, gdzie może być na wysokości 2 metrów zaledwie 3°C. Nieco cieplej na południu do 4°C. W górach i na obszarach podgórskich mogą być to wartości ujemne. Wyższe wartości nocami i w godzinach porannych są prognozowane w centrum i na zachodzie do 7°C.

Minimalne 5 dni.

Animacja przedstawiająca temperaturę powietrza na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 według europejskiego modelu ECMWF.

Sporo opadów. Jednak nad Europą Zachodnią i Atlantykiem powstanie silna blokada wyżowa, która zablokuje cyrkulacje zachodnią

Pod koniec miesiąca będziemy przeważnie pod wpływem niżów barycznych, dlatego szczególnie w okolicach weekendu nie zabraknie większych opadów atmosferycznych, a nawet burz. Początek czerwca może przynieść wyraźną dominacje wyżów barycznych, ale okresami zdarzą się także większe opady. Głównie o charakterze konwekcyjnym i burze.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 według modelu ECMWF

Pogoda. Największe opady w ostatni weekend maja

Orientacyjna prognoza akumulacji opadów według ICON oraz GFS na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 dla Polski. Największe deszcze, a nawet burze wystąpią w ostatni weekend maja, co przełoży się na znacznie przekroczenie normy opadowej w naszej części Europy.

Pogoda. Ulewy do końca maja 2021

Wstępna prognoza GFS na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 według modelu GFS dla naszej części Starego Kontynentu.

Pogoda. Ulewy w Polsce

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami do 29 maja 2021. Widzimy rozbudowującą się nad Europą Zachodnią, Atlantykiem silna blokada wyżowa. W skuteczny sposób zatrzyma ona wędrówkę atlantyckich niżów na przełomie miesięcy. Dlatego większe porcje wilgoci i opady docierać będą do nas docierać ze wschodu, południowego-wschodu. Szczególnie obficie popada w weekend.

Pogoda. Średnia anomalia ciśnienia do 29 maja 2021.

Pomimo coraz większej dominacji pola podwyższonego ciśnienia, praktycznie opadów w całym kraju będzie 31 maja 2021. Weekend będzie deszczowy i chłodny za sprawą aury niżowej oraz zalegania wilgotnej masy powietrza i dużej ilości chmur.

Anomalia do 31 maja 2021.

Źródło grafik: meteomodel.pl, climatereanalyzer.org/, wxcharts.com, tropicaltidbits.com/

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz