Pogoda na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 dla Polski. Sprawdźmy, co prognozują modele numeryczne ICON, GFS, ECMWF oraz GEFS do końca miesiąca. Wieści nie są optymistyczne. Czeka nas w dalszym ciągu przeszywający chłód, okresami większe opady i burze.
Pogoda. Chłodny maj m.in w naszej części Europy
Dobiega końca bardzo chłodny maj w naszej części Europy. Jest to 3 w ciągu ostatnich 3 lat zimny ostatni miesiąc wiosny w naszych szerokościach geograficznych. Co prawda odchylenie temperatury w skali miesięcznej będzie nieco mniejsze, niż mieliśmy w zeszłym roku, to i tak praktycznie w całym kraju są to wartości znacznie poniżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Należy wspomnieć, że w naszych prognozach długoterminowych pisaliśmy, że czeka nas chłodny piąty miesiąc 2021 roku.
Wstępna prognozowana anomalia temperatury miesięcznej do 31.05.2021 dla Polski, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Dane: meteomodel.pl
Pogoda. Fatalne prognozy na przełom miesięcy
Rzućmy jeszcze okiem na prognozę anomalii temperatury na przełom maja i czerwca. Widzimy, że prognozy na koniec miesiąca nie napawają optymizmem. Okresami odchylenie temperatury od normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1991-2020 wyniesie 3-5 stopni. Zaleganie chłodnych mas powietrza w naszej części Europy będzie bardzo odczuwalne przez mieszkańców naszej części Europy.
Pogoda. Dni gorące, a tym bardziej upalne nie grożą nam do końca miesiąca
Warto również sprawdzić maksymalne wartości prognozowane przez model GFS do końca maja 2021. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, gdzie termometry wskażą 15°C. Na wschodzie, centrum i południu do 18°C/19°C w najcieplejszym momencie dnia. Miejscami wartości na termometrach w cieniu mogą okazać się wyższe o 1-2 stopnie. Najwyższe wartości powinny zostać odnotowane na zachodzie do 21°C/22°C.
Noce będą wyjątkowo chłodne jak na koniec maja
Spójrzmy jeszcze prognozowaną minimalną temperaturę powietrza na obszarze Polski. Należy mieć jednak na uwadze, że GFS czasem przeszacowuje temperaturę i znacznie ją zawyża. Dlatego wartości miejscami mogą być niższe o 1-2 stopnie. Najchłodniejsze noce są prognozowane na północnym-wschodzie, gdzie może być na wysokości 2 metrów zaledwie 3°C. Nieco cieplej na południu do 4°C. W górach i na obszarach podgórskich mogą być to wartości ujemne. Wyższe wartości nocami i w godzinach porannych są prognozowane w centrum i na zachodzie do 7°C.
Animacja przedstawiająca temperaturę powietrza na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 według europejskiego modelu ECMWF.
Sporo opadów. Jednak nad Europą Zachodnią i Atlantykiem powstanie silna blokada wyżowa, która zablokuje cyrkulacje zachodnią
Pod koniec miesiąca będziemy przeważnie pod wpływem niżów barycznych, dlatego szczególnie w okolicach weekendu nie zabraknie większych opadów atmosferycznych, a nawet burz. Początek czerwca może przynieść wyraźną dominacje wyżów barycznych, ale okresami zdarzą się także większe opady. Głównie o charakterze konwekcyjnym i burze.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 według modelu ECMWF
Pogoda. Największe opady w ostatni weekend maja
Orientacyjna prognoza akumulacji opadów według ICON oraz GFS na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 dla Polski. Największe deszcze, a nawet burze wystąpią w ostatni weekend maja, co przełoży się na znacznie przekroczenie normy opadowej w naszej części Europy.
Wstępna prognoza GFS na okres od 26.05.2021 do 31.05.2021 według modelu GFS dla naszej części Starego Kontynentu.
Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami do 29 maja 2021. Widzimy rozbudowującą się nad Europą Zachodnią, Atlantykiem silna blokada wyżowa. W skuteczny sposób zatrzyma ona wędrówkę atlantyckich niżów na przełomie miesięcy. Dlatego większe porcje wilgoci i opady docierać będą do nas docierać ze wschodu, południowego-wschodu. Szczególnie obficie popada w weekend.
Pomimo coraz większej dominacji pola podwyższonego ciśnienia, praktycznie opadów w całym kraju będzie 31 maja 2021. Weekend będzie deszczowy i chłodny za sprawą aury niżowej oraz zalegania wilgotnej masy powietrza i dużej ilości chmur.
Źródło grafik: meteomodel.pl, climatereanalyzer.org/, wxcharts.com, tropicaltidbits.com/
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda na 5 dni. Upał nie uderzy do końca maja. Przeszywający chłód, okresami silne opady i burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.