Pogoda długoterminowa do końca maja 2021 w oparciu o modele ICON, ECMWF, CFS oraz GFS i GEFS. Niżowa pogoda, spadnie śnieg, wystąpią przymrozki. Następnie zrobi się gorąco. Termometry pokażą ponad 25°C, możliwe są również silne burze.
Pogoda. Silne i dłuższe ocieplenie dopiero pod koniec 1 dekady miesiąca
Nie ulega wątpliwości, że przed nami chłodny okres synoptyczny. Wyraźne i dłuższe ocieplenie jest prognozowane dopiero na przełomie 1 i 2 dekady maja. Dalej pogodę kształtować będzie cyrkulacja strefowa, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. W środę wieczorem oraz w nocy ze środy na czwartek prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem m.in w Beskidzie Śląskim, Podhalu, ale także w Tatrach. Niektóre modele numeryczne sugerują, że śnieg spaść może też na terenach niżej położonych, mając na uwadze nisko położoną izotermę zero. Spore prawdopodobieństwo utworzenia się krótkotrwałej pokrywy śnieżnej będzie m.in w okolicach Myślenic, Limanowej, jak i też Bochni oraz Brzeska, Nowego Sącza oraz Tarnowa. Przelotne opady śniegu zdarzą się też w Bieszczadach oraz miejscami na Podkarpaciu. Lokalnie możliwy przymrozek na nizinach, a w górach mróz.
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 4.05.2021 do 10.05.2021 w oparciu o wyliczenia modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że szansa na większe i dłuższe ocieplenie jest dopiero w okolicach 9-10 dnia miesiąca.
Model klimatyczny CFS w dalszym ciągu sugeruje, że maj będzie miesiącem chłodnym i wilgotnym. W skali miesięcznej w wielu regionach Polski anomalia temperatury będzie poniżej normy wieloletniej. Jedynie w południowej części kraju miesiąc ten może zapisać się w normie wieloletniej, a miejscami nawet nieco powyżej normy. Poniższa prognoza oparta jest danymi brzegowymi z okresu od 24.04.2021 do 3.05.2021.
CFS sygnalizuje, że tegoroczny maj będzie miesiącem deszczowym. Często na aurę wpływać ma pogoda niżowa, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Okresami przejdą gwałtowne burze, co może prowadzić do dużych szkód.
Pogoda. Anomalie temperatury według GEFS
Możemy dostrzec, że w okresie od 4.05.2021 do 9.05.2021 Polska, jak i też przeważający obszar Starego Kontynentu znajdzie się w chłodnych masach powietrza. Wyraźna zmiana nadejdzie dopiero na przełomie 1 i 2 dekady maja, o czym przekonamy się analizując mapy z prognozowanymi anomaliami temperatury.
Zgodnie z prognozami od kilku dni w okresie od 9.05.2021 do 14.05.2021 anomalia temperatury wzrośnie kilka stopni powyżej normy wieloletniej. Silne ocieplenie spowodowane będzie napływem mas powietrza z kierunków południowych. Nad Europą Zachodnią w tym okresie znajdzie się długa fala geopotencjału, a w jej obrębie wirować będą układy niżowe. Nasz kraj ma być po jej wschodniej stronie, co gwarantować powinno nam napływ powietrza zwrotnikowego. W środkowej i górnej troposferze dominować ma klin, a nawet układ omega. Jednak w polu przyziemnym aurę kształtować mają niże atlantyckie. Zatem na całkowity brak opadów nie mamy co liczyć, a okresami przejdą również burze.
Prognozę anomalii na okres od 14.05.2021 do 19.05.2021 traktujmy orientacyjnie, gdyż mogą ulec dużym zmianom. Prawdopodobnie nadejdzie ochłodzenie, jednak jego skala w tym momencie jest trudna do określenia, a modele numeryczne wahają się. Niektóre sugerują spadek temperatury poniżej normy, a inne sygnalizują temperaturę w normie klimatologicznej.
Pogoda. Trend CFS na kolejne tygodnie
Na okres od 3.05.2021 do 10.05.2021 model klimatyczny CFS sugeruje zaleganie przeważnie chłodnych mas powietrza w naszej części Europy. Mapa anomalii tygodniowej nie ukazuje nam jeszcze silnego ocieplenia, które nadejdzie pod koniec tygodnia, co związane jest z dużym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej w pierwszych dniach maja.
Większą zmianę zgodnie z oczekiwaniami widzimy w drugiej dekadzie maja. CFS wskazuje na nagłe i silne ocieplenie, co zwiastować może okresami odchyleniem temperatury o nawet 5-8 stopni od średniej wieloletniej.
Patrzymy dalej w przyszłość, mając na uwadze, że prognozy powyżej 7-10 dni mogą ulec jeszcze dużej zmianie. CFS sygnalizuje, że temperatura będzie przeważnie w normie wieloletniej, gdzieniegdzie nieco powyżej normy. Są to jednak dość odległe prognozy, zatem możemy spodziewać się znacznej korekty.
Najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca temperatura w naszej części Europy będzie powyżej normy wieloletniej, a miejscami w normie. Nie powinien być to gorący okres synoptyczny, chociaż przy tak odległych prognozach numerycznych możemy spodziewać się wyraźne korekty. Przy tak odległych prognozach niepewność i rozbieżności między modelami znacznie wzrastają.
Pogoda. Trend według ECMWF
Prognozy anomalii temperatury na początek maja nie różnią się mocno, mając na uwadze wyliczenia GEFS i CFS. Spoglądając na ostatnią realizacje modelu ECMWF. Widzimy, że przeważnie w pierwszej dekadzie znajdować mamy się w chłodnych masach. Natomiast zmiana trendu pod kątem temperatury jest sugerowana dopiero na przełomie 1 i 2 dekady maja, co utwierdza nas, że ocieplenie nadejdzie.
Prognoza anomalii temperatury na okres od 3.05.2021 do 9.05.2021
Oczekujemy, że w okolicach 9-10 dnia miesiąca do naszej części Europy z południa napłynie cieplejsze powietrze zwrotnikowe. Ulokowanie długiej fali górnej nad Europą Zachodnią spowoduje silną adwekcje powietrza zwrotnikowego znad południowej. Wiele wskazuje, że właściwym obszarem źródłowym masy będą rejony Morza Śródziemnego, a nawet Afryki Północnej. Wpłynie to na wzrost temperatury powyżej normy klimatologicznej
Niestety ECMWF sugeruje, że po silnym ociepleniu przełom 2 i 3 dekady maja może przynieść znaczne ochłodzenie i obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej. Nie potwierdzają tego prognozy CFS i GEFS, które co prawda sugerują obniżenie się anomalii temperatury, lecz nie poniżej wartości typowych dla tego okresu, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.
Prognozy na koniec miesiąca są obarczone dużym błędem prognostycznym, zatem traktujmy je jako ciekawostkę. Temperatura w Polsce w tym okresie najprawdopodobniej w normie wieloletniej, a na zachodzie kraju nieco powyżej normy wieloletniej. Wiele jednak wskazuje, że możemy spodziewać się istotnej korekty w kolejnych aktualizacjach modeli ECMWF.
Pogoda. Dni gorące, a nawet pierwszy upał
Dzień gorący może zdarzyć się już w niedzielę na zachodzie Polski. Wtedy też temperatura może wzrosnąć w tej części kraju do 25°C.
Jeszcze cieplej zrobi się na początku przyszłego tygodnia, gdy termometry pokażą nawet 25°C/27°C. Kto wie, czy temperatura nie będzie wyższa o 2-3 stopnie od prognozowanej przez model,. Zatem może wystąpić pierwszy w tym roku dzień upalny, jaki najbardziej prawdopodobny będzie na zachodzie i południu kraju.
Niewykluczone, że w okolicach 11 maja nad Polskę nasunie się od północnego-zachodu pofalowany front atmosferyczny. Dlatego niektóre modele sugerują duży kontrast termiczny pomiędzy północnym-zachodem a południem, południowym-wschodem. Ponownie spodziewamy się wystąpienia dnia gorącego, czyli temperatury na poziomie 25°C, a nawet 28-29°C. Nie można wykluczyć kolejnego dnia upalnego.
W kolejnych dniach występować będzie najprawdopodobniej duży kontrast termiczny w naszej części Europy. Okresami przejdą również burze. Ciężko powiedzieć ile dokładnie potrwa ciepły okres synoptyczny. Modele w dalszym ciągu wprowadzają istotne korekty pod kątem prędkości przemieszczania się strefy frontowej
Pogoda. Silne ocieplenie również na wiązkach GFS
Prognoza wiązek modelu GFS wskazuje wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej na przełomie 1 i 2 dekady maja. Następnie w kolejnych dniach, w południowej części kraju temperatura może utrzymać się powyżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010 (biała linia). Ochłodzenie jest prawdopodobne w okolicach 20 dnia miesiąca, ale traktujmy tak odległe wyliczenia orientacyjnie, gdyż mogą ulec jeszcze zmianie.
Zbliżenie, a nawet osiągniecie 30°C w drugiej dekadzie maja jest możliwe zwłaszcza na południu i zachodzie kraju. Zatem wartości mogą być zaniżone przez model o około 2-3 stopnie, co często ma miejsce przy napływie ciepłej masy z kierunków południowych.
Źródło grafik: meteomodel.pl, ECMWF, wetterzentrale.de, tropicaltidbits.com/, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
4 komentarze do “Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Spadnie śnieg, wystąpią przymrozki. Potem zrobi się gorąco. Będzie ponad 25°C i burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.