Pogoda. Burza superkomórkowa przyniosła trąbę powietrzną w okolicach Biłgoraja. Są zniszczenia (zdjęcia, wideo)

Dzisiaj dominuje pogoda niżowa. Polska znajduje się wpływem aktywnego ośrodku niskiego ciśnienia o imieniu “DANIEL” z układem frontów atmosferycznych, który wędrował z południa na północny-wschód. Nad południowy wschód Polski napłynęło przejściowo cieplejsze powietrze w ciepłym wycinku niżu, ale pozostały obszar kraju pozostał w chłodniejszej masie powietrza. Wystąpiły dogodne warunki do rozwoju silnych burz, które miejscami miały charakter niszczący. Front chłodny w godzinach późno popołudniowych wyparł cieple i niestabilne powietrze z naszej części Europy. W okolicach Biłgoraja wystąpiła trąba powietrzna, która spowodowała szkody.

Pogoda. Dynamiczny niż „DANIEL”

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 2.05.2021, 18 UTC

Pogoda. Dogodne warunki do rozwoju burz

Pogoda. Mezocykloniczna trąba powietrzna w woj. lubelskim

W niedzielę ok. godz. 15:20 przez gminę Tereszpol (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) przeszła burza superkomórkowa, jaka spowodowała znaczne zniszczenia. Zrywała dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych, łamiąc drzewa i uszkadzając pojazdy. Wiele wskazuje, że szkody poczyniła mezocykloniczna trąba powietrzna.

https://www.facebook.com/meteo.rep/videos/388317952241732/
     

Doniesienia medialne wskazują, że popołudniowa burza, która powstała okolicach Biłgoraja wyrządziła bardzo duże szkody nad miejscowością Tereszpol Zygmunty. Na naszą skrzynkę spływające informacje o zerwanych dachach, uszkodzonych budynkach, jak i też i wielu innych porozrzucanych elementach.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159001417067332

Portal gazetabilgoraj.pl, informuje, że wiele budynków ma zerwane dachy, trąba powyrywała drzewa z korzeniami, uszkodzony jest sprzęt rolniczy i ogrodzenia posesji, jak i też samochody. Mieszkańcy informują, że nigdy nie widzieli tak silnego wiatru. Relacje świadków oraz zdjęcia zniszczeń wskazują, że przez miejscowość Tereszpol-Zygmunty przeszła trąba powietrzna. Na miejscu cały czas pracują strażacy. Czytelnicy informują nas, że szkody wiatrowe występują również w innych miejscach w regionie. Głównie chodzi o uszkodzone dachy, połamane drzewa i uszkodzone linie energetyczne.

Silny wiatr uszkodził 3 budynki mieszkalne, 7 budynków gospodarczych, a także ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa. Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony. Skala zniszczeń jest duża. Trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat wyjaśnia Agnieszka Strzępka z Urzędu Wojewódzkiego.

https://www.facebook.com/NOWaGazetaBilgorajska/posts/3869661633130357

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski.

Pogoda. Silne burze 2 maja 2021

Dane radarowe potwierdzają wystąpienie burzy zawierającej mezocyklon

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi. Widzimy omawianą superkomórkę burzową na ogólnodostępnym skanie radarowym, która przyniosła tornado. Wstępnie oszacowano je na F2 w skali Fujity, natomiast w skali Torro T4, czyli prędkość wiatru powyżej 150 km/h. Świadkowie informowali, że tornado było widoczne z 10 km.

Spoglądając jednak na dane wiatru radialnego możemy stwierdzić, że występowała tam rotacja, zatem występowała w tamtym miejscu superkomórka burzowa. Omawiany obraz radarowy tutaj

Raport zgłoszony przez członka stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska w Europejskiej Bazie Groźnych Zjawisk Pogodowych (ESWD).

Tornado Zygmuntów

EDIT: 20:20 Nowe informacje po przejściu trąby mezocyklonicznej

Początkowo służby informowały o uszkodzonych 3 budynkach mieszkalnych i 7 budynkach gospodarczych. Do tego dochodzą ogrodzenia posesji i zaparkowane samochody. Jak wyjaśniała nam Agnieszka Strzępka z Urzędu Wojewódzkiego, dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki.

Teraz już wiadomo, że skala zniszczeń jest znacznie większa. Z relacji dyżurnego Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Biłgoraju wynika, iż uszkodzonych jest 15 dachów na budynkach mieszkalnych i 17 na budynkach gospodarczych. Mieszkańcy nie mają też prądu gdyż uszkodzonych jest 9 linii energetycznych.

https://www.facebook.com/meteo.rep/posts/4576182825732232

– Do godziny 18:45 odnotowaliśmy 58 wyjazdów zastępów straży pożarnych do usuwania skutków silnego wiatru. Strażacy nadal prowadzą działania zmierzające do likwidacji skutków nawałnicy – zabezpieczając uszkodzone budynki i dachy – dodaje dyżurny biłgorajskich strażaków.

W działania zaangażowane są również liczne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu. Co ważne, na tą chwilę nie ma informacji, aby ktokolwiek ucierpiał. W kilku przypadkach niezbędna była ewakuacja osób z uszkodzonych budynków – informuje portal Lublin112.pl

https://www.facebook.com/TradycyjnieAtrakcyjnie/posts/831383511134864

Należy wspomnieć, że w porannych prognozach na łamach portalu wspominaliśmy o ryzyku trąb powietrznych związanych z mezocyklonem.