Pogoda długoterminowa. Uderzy nagły chłód, będą częste opady i burze. Czy czeka nas upał do końca maja w Polsce?

Pogoda długoterminowa. Nadchodzi ochłodzenie, będą częste opady i silne burze. Czy w maju możliwy jest jeszcze upał w Polsce. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne w oparciu o model ECMWF, CFS, ICON oraz GFS do końca miesiąca.

Chłodny maj w naszej części Europy

Tegoroczny maj nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Praktycznie cała pierwsza dekada piątego miesiąca roku przyniosła temperaturę poniżej normy wieloletniej. Często towarzyszyły nam opady, a okresami przeszły burze, pojawiła się też trąba powietrzna w okolicach Biłgoraja.

Zmiana w pogodzie nastąpiła na przełomie 1 i 2 dekady miesiąca, gdy do Polski z Afryki dotarła bardzo ciepła masa powietrza, co spowodowało wzrost temperatury. Wystąpił pierwszy krótki upał w tym roku, o którym pisaliśmy szerzej w poprzedniej prognozie długoterminowej. Następnie po krótkim okresie z wysoką temperaturą nastąpiło ochłodzenie. Pojawiły się liczne opady konwekcyjne, a także zjawiska burzowe, które powodowały szkody. Niektóre miasta znalazły się pod wodą, a więcej o skutkach m.in czwartkowych burz piszemy w naszym artykule. W piątek sytuacja pogodowa dalej ma być dynamiczna. Miejscami znów rozwiną się burze, które spowodują szkody, a szczegółowo piszemy o nich tutaj. Najbliższe dni w dalszym ciągu przyniosą pogodę niżową, zatem na stabilne warunki nie mamy co liczyć.

Anomalia temperatury za okres od 1.05.2021 do 13.05.2021 względem okresu referencyjnego 1991-2010. Dodatnia anomalia temperatury za wyżej wymieniony przedział czasowy panuje w północnej części Polski. Na południu kraju temperatura jest na ogół w normie wieloletniej, a na pozostałym obszarze poniżej normy. Najchłodniej jest w centrum, wschodzie i północnym-wschodzie.

Pogoda. Temperatura przeważnie poniżej normy wieloletniej.

Spójrzmy teraz na prognozowaną anomalię temperatury do 20 maja 2021. Widzimy, że ochłodzenie, które nadejdzie w najbliższych dniach przyczyni się do obniżenia temperatury poniżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Najprawdopodobniej jedynie w północnej połowie kraju temperatura będzie w normie wieloletniej.

Pogoda. Anomalia miesięczna do 20 maja 2021.

Pogoda. Niezbyt wysoka temperatura, niżowa aura i sporo burz oraz opadów

W okresie od 14.05.2021 do 24.05.2021 średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie około 10°C na południu i zachodzie. W centrum, wschodzie i północy około 11°C. Są to wartości uśrednione dla całego okresu, dlatego czasami temperatura dobowa może być duża wyższa w wielu regionach Polski.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura powietrza do 24 maja 2021.

Zerknijmy teraz na prognozowaną maksymalną temperaturę powietrza przez model GFS na okres od 14.05.2021 do 24.05.2021. Prognoza w oparciu o model GFS. Widzimy, że dni gorące raczej się nie zdarzą w tym okresie, a temperatura będzie często niska jak na maj. Miejmy jednak na uwadze, że model amerykański GFS ma tendencje do zaniżania temperatury powietrza o około 2-4 stopnie na poniższych mapach. Na południu i zachodzie termometry pokażą około 18°C/19°C, w centrum. wschodzie i północy do 19°C Upal w tym okresie możliwy tylko na południu i południowym-zachodzie Europy.

Pogoda. Temperatura maksymalna do 24 maja 2021.

Wiele wskazuje, że omawianym powyżej okresie znajdziemy się przeważnie w polu obniżonego, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Często występować będą opady atmosferyczne. Okresami zdarzą się lokalne burze, a o dynamicznej sytuacji pogodowej w kolejnych tygodniach informować będziemy na łamach portalu.

Pogoda niżowa.

Pogoda. Ostatnie ciepłe dni w drugiej dekadzie maja, idzie ochłodzenie

Warto przeanalizować prognozy anomalii temperatury na poszczególne dni w okresie od 14.05.2021 do 20.05.2021 według modelu ICON. Możemy dostrzec, że najcieplejszy okres w drugiej dekadzie maja już za nami. Wygląda na to, że do końca weekendu temperatura w naszej części Europy będzie w normie wieloletniej. Miejscami lekko powyżej normy. Szczególnie w centrum i na wschodzie. Wyraźną zmianę widzimy ponownie w prognozach na początku przyszłego tygodnia. Gdy do kraju zacznie napływać ponownie coraz chłodniejsza masa powietrza. Co spowoduje obniżenie się temperatury poniżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Na przełomie 2 i 3 dekady maja temperatura ma być niższa o około 3-4 stopnie od normy z wielolecia.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 14.05.2021 do 20.05.2021 według niemieckiego modelu numerycznego ICON.

Anomalia temperatury do 20 maja 2021.

Pogoda. CFS i anomalie temperatury dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Niestety prognozy na kolejne tygodnie maja nie napawają optymizmem. Wiele osób oczekuje ustabilizowania się warunków pogodowych, wyższej temperatury i mniejszej ilości opadów. Modele numeryczne sugerują jednak znaczne ochłodzenie, które szczególnie dotknie naszą część Europy na przełomie 2 i 3 dekady maja. Dlatego temperatura obniży się znów poniżej normy klimatologicznej.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 13.05.2021 do 20.05.2021 według modelu klimatycznego CFS dla Europy i rejonów przyległych.

Anomalia tygodniowa.

Jeszcze gorzej wyglądają prognozy na trzecią dekadę maja, gdy model CFS sugeruje temperaturę poniżej normy wieloletniej w naszej części Europy. Temperatura będzie niższa średnio o 2-3 stopnie od normy dla tego okresu. Przeważnie znajdziemy się dlatego w chłodniejszych masach powietrza. Często występować mają opady atmosferyczne, a okresami spodziewane są burze. Pomimo niezbyt wysokiej temperatury mogą okazać się miejscami gwałtowne i powodować szkody. Na większy upał mają szanse mieszkańcy południowo-zachodniej Europy.

Chłód w maju

Większych zmian nie widzimy w prognozie CFS na przełom maja i czerwca. Gdy na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie przeważnie poniżej normy wieloletniej. Okresami tylko na północy i południu w normie wieloletniej.

Pogoda. Maj anomalia temperatury

Pogoda. ECMWF również rozczarowuje prognozami na kolejne tygodnie maja

Europejski model klimatyczny ECMWF sugeruje, że najbliższe tygodnie maja nie będą zbyt ciepłe. Co prawda prognozuje on nieco mniejszą anomalię temperatury. Może wynikać to z tego, że bierze on pod uwagę okres klimatologiczny z ostatnich 20 lat. Natomiast CFS z okresu 1984-2009.

Prognozowana anomalia tygodniowa dla wysokości 2 m w oparciu o model ECMWF na okres od 17.05.2021 do 24.05.2021.

Pogoda. Anomalia tygodniowa

Nieco cieplej może zrobić się pod koniec maja,. Gdy średnia anomalia temperatury może oscylować w tym okresie w normie wieloletniej, a na zachodzie Polski najprawdopodobniej poniżej normy. Są to na ogół zbliżone prognozy, które mogliśmy zobaczyć powyżej w oparciu o model klimatyczny CFS. Niewykluczone, że tylko pojedyncze dni przyniosą wysoką temperaturę w naszej części Europy.

Pogoda. Anomalia maj 2021

Źródło grafik: meteomodel.pl, www.tropicaltidbits.com/, climatereanalyzer.org/, ECMWF