Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Pierwszy upał już w Polsce. Niedługo wystąpią silne burze. Sprawdź, czy przymrozki jeszcze wrócą

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Pierwszy upał w Polsce już 11 maja 2021. W środę możliwe burze na zachodzie, południowym-zachodzie. Potem czeka nas ochłodzenie. Sprawdzimy, czy grożą nam w tym sezonie wiosennym przymrozki w kolejnych tygodniach. Prognoza sezonowa oparta będzie danymi z modeli ICON, GEFS, GFS, ECMWF oraz CFS.

Pogoda. Zmianie uległa prognoza anomalii miesięcznej według CFS

Najnowsze prognozy CFS inicjowane warunkami brzegowymi z okresu od 1.05.2021 do 10.05.2021 uległy pewnym zmianom. Wygląda na to, że w skali miesięcznej piąty miesiąc roku będzie w normie wieloletniej. Jedynie miejscami na zachodzie poniżej normy wieloletniej. Na południu i północy najprawdopodobniej powyżej normy.

Pogoda. Anomalia temperatury na maj 2021

Wiele wskazuje, że stopniowo dobiega końca okres stabilnej pogody. Jednak we wtorek znajdujemy się jeszcze w bezpośrednim napływie powietrza z południa. Postępuje adwekcja przetransformowanego powietrza zwrotnikowego. Zanotowano pierwszy dzień upalny miejscami na obszarze Polski. Informacje te potwierdzają dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB.

Pogoda. Zmiana sytuacji pogodowej od środy

Pogorszenie pogody zacznie postępować od środy, gdy nad dzielnice zachodnie nasunie się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Wzrośnie zachmurzenie, a w zachodniej połowie prognozowane są burze.

Jutro burze możliwe będą na zachodzie oraz na południu kraju. Nasz kraj znajdzie się w zasięgu płytkich niżów z ośrodkami w rejonie Danii oraz pogranicza Czech i Słowacji. Na krańcach zachodnich kraju zacznie zaznaczać się strefa chłodnego, pofalowanego frontu atmosferycznego. Cały kraj pozostawać będzie początkowo w ciepłym powietrzu polarnym morskim – podało IMGW-PIB.

Burze najprawdopodobniej zaczną rozwijać się późnym popołudniem i wieczorem. Mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu do około 20-25 mm, oraz grad. Warunki kinematyczne będą na ogół słabe, tylko w pobliżu frontu atmosferycznego będą podwyższone (do około 15-20 m/s). Dodatkowo w pionowym profilu atmosfery będą się zaznaczać duże niedosyty wilgoci w środkowej troposferze. W takich warunkach burzom mogą towarzyszyć silne porywy wiatru do około 80 km/h, lokalnie nawet do 90 km/h. Rozwój słabszych burz, z opadem do 15 mm i porywami do 60-65 km/h możliwy będzie także w Karpatach i rejonach podgórskich – informuje Burza-Alert-IMGW.

Prognozowana burzowa na środę (IMGW-PIB)

Burze w Polsce

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 12.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Ochłodzenie i dominacja pogody niżowej

Ochłodzenie jest prognozowane na 13 maja 2021 w całym kraju. Skala ochłodzenia będzie jednam mniejsza niż w poprzednich tygodniach. Najwcześniej ochłodzi się na zachodzie, natomiast najpóźniej na wschodzie Polski. Przeważnie termometry od czwartku pokażą od 13°C do 22°C. Niektóre modele sygnalizują, że większa zmiana temperatury może nas czekać dopiero w 3 dekadzie maja. Prognozy są jeszcze odległe, zatem możemy spodziewać się wyraźnej korekty w wyliczeniach numerycznych.

Prognozowane średnie ciśnienie atmosferyczne na okres od 11.05.2021 do 21.05.2021 według modelu GFS

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia na 10 dni.

Wysoka temperatura do środy, potem zobaczymy niższe wartości

Początek bieżącego tygodnia jest suchy, ale od środy wzrośnie wilgotność, pojawią się strefy frontowe i płytkie ośrodki niżowe. Druga połowa tygodnia przyniesie częste opady, a nawet burze w całym kraju. Niżowa pogoda będzie mieć decydujący wpływ na warunki pogodowe, zatem na stabilną pogodę w najbliższych tygodniach nie mamy co liczyć. Modele klimatyczne sygnalizują, że może utrzymać się wyraźny podział w pogodzie na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód naszego kraju.

Nie można wykluczyć, że w trzeciej dekadzie miesiąca pojawią się na krótko przymrozki. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich, ale nie można wykluczyć ich także na północnym-wschodzie przy gruncie. Nie jest to jednak w tym momencie nic pewnego, dlatego wyliczenia na tak odległy okres zweryfikujemy w kolejnych dniach.

Mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020, temperatura przynajmniej do 13 maja 2021 w całym kraju będzie powyżej normy wieloletniej. Następnie po tym terminie anomalia utrzymywać ma się w okolicach normy wieloletniej, bądź nieco powyżej normy, uwzględniając prognozy modelu ICON.

Pogoda .Anomalia temperatury wedługICON.

Modele numeryczne sugerują utrzymanie się dynamicznej niżowej pogody przynajmniej do połowy 3 dekady maja, zatem chmur, opadów i burz nie zabraknie. Będą to zarówno opady o charakterze konwekcyjnym, jak i też wielkoskalowym.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych Widzimy, że nasz kraj znajdzie się przeważnie w polu obniżonego ciśnienia.

Wilgotna zapowiada się również trzecia dekada miesiąca, gdy modele sezonowe wyliczają opady powyżej normy klimatologicznej. ECMWF prognozuje znaczne obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej w 3 dekadzie miesiąca a średnie odchylenie tygodniowe jest wyliczane w okolicach 1-2 stopni, a niewykluczone, że nawet 3 stopni poniżej normy wieloletniej.

Wyliczana średnia anomalia opadów na okres od 17.05.2021 do 24.05.2021 według modelu ECMWF

Bardzo wilgotny okres w pogodzie prognozuje w tym okresie także amerykański model klimatyczny CFS, co widzimy na mapie poniżej. Pokrywa się to z prognozą europejskiego ECMWF.

CFS i anomalia opadów

Pogoda. Porównanie prognoz CFS i ECMWF oraz GEFS na kolejne tygodnie

Nieco bardziej łagodny w kontekście możliwego ochłodzenia jest model CFS, który prognozuje anomalie tygodniową w okolicach normy wieloletniej w 3 dekadzie maja, a w południowej części kraju temperatura może być powyżej normy klimatologicznej.

Prognozowana anomalia tygodniowa w okresie 11.05.2021 do 18.05.2021 według modelu CFS.

Pogoda. Anomalia tygodniowa

Prognoza anomalii na okres od 18.05.2021 do 25.05.2021 w oparciu o model CFS.

Maj i pogoda w Polsce

Prognoza anomalii tygodniowej na okres od 25.05.2021 do 1.06.2021 według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

CFS i temperatura

Wyliczana anomalia temperatury w okresie od 17.05.2021 do 23.05.2021 w oparciu o model ECMWF.

Model ECMWF

Jeszcze większe ochłodzenie widzi pod koniec maja model ECMWF. Na szczęście CFS prognozuje mniejsze odchylenie temperatury od normy wieloletniej, co daje nadzieje, że skala ochłodzenia będzie mniejsza, niż sugeruje to nam europejski model numeryczny.

Niestety możliwe większe ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady maja sugeruje też amerykański GEFS. Możemy to dostrzec, analizując mapy anomalii tygodniowych na najbliższe tygodnie.

Wyliczana średnia anomalia na okres od 15.05.2021 do 20.05.2021 w oparciu o wyliczenia modelu GEFS.

Pogoda. Anomalia na 5 dni.

Prognoza anomalii na okres od 20.05.2021 do 25.05.2021 według GEFS.

Ochłodzenie

Wyliczana anomalia na okres od 22.05.2021 do 27.05.2021 według GEFS.

GEFS chłód