13 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na poniedziałek 3 maja. Silne burze już nie wystąpią, ale uwaga na wiatr

Pogoda na poniedziałek 3 maja dla Polski

Wczorajsza doba przyniosła bardzo dynamiczną pogodę w Polsce. W Polsce wystąpiły burze, a jedna z nich wygenerowała nawet trąbę powietrzną. Pisaliśmy o tym tutaj. Pogoda 3 maja w Polsce nie będzie już tak dynamiczna. Co prawda wschód kraju znajdzie się jeszcze pod wpływem niżu DANIEL, ale zjawiska pogodowe dzisiaj nie powinny być już aż tak gwałtowne. Z każdą godziną w Polsce zaznaczał będzie się wpływ wyżu, którego centrum rozciąga się od południowych Niemiec po Bałkany.

Pogoda nad Polską poniedziałek 3 maja

Pogoda w Polsce. Mniej chmur i opadów w Polsce

Podczas gdy niedziela przyniosła w Polsce bardzo dynamiczną i złą pogodę, tak dziś nie będzie aż tak groźnie. Pogoda 3 maja przyniesie w kraju opady deszczu, ale prawdopodobieństwo wystąpienia burz w poniedziałek 3 maja jest niskie. Wspomniane opady deszczu będą pojawiały się dziś w Polsce od samego rana. W godzinach porannych w kraju wyróżnić będziemy mogli dwie stref opadów. Pierwsza, to końcówka strefy pochodząca z wczorajszego załamania pogody. Deszcz z rana padał będzie na Warmii, Mazurach i Podlasiu. Lokalnie w tych regionach nie można wykluczyć słabych burz.

Pogoda 3 maja w Polsce. Opady deszczu z rana

Druga strefa opadów deszczu rozciągać będzie się od Pomorza Zachodniego, przez Dolny Śląsk, Śląsk, po Podkarpacie. Te opady będą dużo mniej intensywne. Deszcz na zachodzie i południu z rana będzie miał również charakter bardziej lokalny. W kolejnych godzinach poniedziałku 3 maja strefa opadów z zachodu rozpadnie się, a ich miejsce zajmą chmury kłębiaste. Będzie to typowa konwekcja w chłodnej masie powietrza. W związku z tym chmur będzie bardzo dużo, ale będą one miały lokalny charakter. Podobnie jak opady deszczu, które będą niosły. Do godzin wieczornych chmury konwekcyjne przynosić mogą opady deszczu praktycznie w całym kraju.

Pogoda 3 maja. Chłodny i wietrzny dzień w Polsce

Niestety, pogoda 3 maja nie przyniesie wzrostu temperatur w Polsce. Wręcz przeciwnie, w wielu regionach będzie jeszcze chłodniej niż w niedzielę. Spójrzmy na prognozę temperatury dla Polski na poniedziałek 3 maja (model GFS, źródło tutaj)

Pogoda 3 maja. Temperatura w Polsce

Widać tu, że temperatura w ostatni dzień majówki nie będzie rozpieszczać. W Polsce wschodniej i centralnej słupki rtęci w poniedziałek wskazywać będą zaledwie 4-6 stopnia Celsjusza. Tylko trochę cieplej na południu i północy kraju, gdzie termometry pokażą do 8 stopni powyżej zera. Najcieplej na zachodzie, gdzie “o zgrozo” będzie “aż” 10 stopni powyżej zera. To nie koniec złych wiadomości pogodowych na dzisiejszy dzień. Silny gradient baryczny, który występuje na ‘tyłach” niżu DANIEL przyniesie dziś silny wiatr w kraju. Podczas, gdy wiatr na zachodzie zacznie się uspokajać, na wchodzie kraju nadal w wielu miejscach wiać może z prędkością przekraczającą 70 km/h. Wiatr wiejący tak mocno znacznie obniżał będzie temperaturę odczuwalną w poniedziałek 3 maja.