Pogoda długoterminowa na 16 dni. Najpierw śnieg, wichura i silne burze, potem szansa na gorąc oraz upał w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie na okres od 2.05.2021 do 18.05.2021 według GFS, GEFS oraz ECMWF, ICON oraz CFS. Najpierw spadnie śnieg, wystąpi wichura i silne burze. Następnie szansa na gorąc i upał w Polsce.

Pogoda. Dynamiczny niż „DANIEL”

Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych dniach panować będzie duża dynamika w pogodzie. Już na początku maja przez Polskę przechodzi dynamiczny niż „DANIEL” z układem frontów atmosferycznych, jaki przynosi intensywne opady deszczu, a nawet burze. Niewykluczone krótkotrwałe utworzenie się pokrywy śnieżnej na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Przyrost pokrywy śnieżnej możliwy również w Sudetach. Na tyłach ośrodka niskiego ciśnienia wystąpi dodatkowo silny wiatr, który szczególnie wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek skutkować będzie szkodami w centrum i na wschodzie oraz południu kraju.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 2.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Niż "DANIEL" nad Polską

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów dla Polski na 2 maja 2021 według ECMWF, 9 UTC

Pogoda. Opady w Polsce

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na dzień 2 maja 2021, 12 UTC

Niż DANIEL

Prognozowane ciśnienie, położenie niżu „DANIEL”, jak i też opadów w drugiej części dnia według ECMWF

Pogoda. Dynamiczna pogoda.

Wyliczane ciśnienie, opady i zachmurzenie według modelu ECMWF o godzinie 18 UTC

Aktywny niż

Spodziewane ciśnienie, zachmurzenie i rodzaj opadów według ECMWF o godzinie 18 UTC

Pogoda. Opady w kraju

Prognoza ciśnienia, opadów oraz zachmurzenia według ECMWF w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek

Pogoda. Opady w Polsce

Wyliczane opady, ciśnienie oraz zachmurzenie na godziny poranne w poniedziałek

Opady rano w poniedziałek

Wystąpi również wichura

Należy zwrócić uwagę również na duży poziomy gradient baryczny występujący po południowo-zachodniej stronie niżu. Na nizinach powieje przeważnie do 60-90 km/h, a wysoko w górach nawet powyżej 100 km/h. Wiatr będzie silny i porywisty przez całą noc z niedzieli na poniedziałek. Nieprzyjemnie wietrzny będzie również poniedziałek, gdzie porywy po południowo-zachodniej stronie niżu osiągną 50-80 km/h.

Prognoza porywów wiatru 2 maja 2021, 18 UTC według modelu ECMWF

Wiatr w Polsce

Wyliczana prędkość wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek, w oparciu o model ECMWF

Wichura w maju

Pogoda. Szansa na utworzenie się pokrywy śnieżnej na nizinach

Krótkotrwale na północnym-wschodzie kraju może utworzyć się pokrywa śnieżna. Intensywne opady śniegu mogą zacząć występować na nizinach od pierwszej części nocy, natomiast zanikać zaczną najprawdopodobniej nad ranem w poniedziałek. Należy również wspomnieć, że śniegu dopada w Sudetach, a niewykluczone, że mniejsze opady zimowe zdarzą się też w Tatrach.

Pogoda. Opady zimowe w Polsce

Pogoda. Dynamiczna aura w najbliższych 10 dniach

Nie ulega wątpliwości, że na przełomie 1 i 2 dekady maja pozostaniemy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Często występować będą opady atmosferyczne, okresami zdarzą się również burze, które mogą być gwałtowne.

Wyliczana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Chłód w kolejnych dniach, istotne ocieplenie dopiero na przełomie 1 i 2 dekady maja 2021

Zerknijmy na prognozowaną anomalię temperatury na okres od 2.05.2021 do 8.05.2021, uwzględniając nowy okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie na ogół poniżej normy wieloletniej. Jedynie na wschodzie, południowym-wschodzie i południu okresami temperatura będzie w normie, bądź nieco powyżej normy. Wyraźne ocieplenie widać dopiero w prognozach na przełomie 1 i 2 dekady maja, gdy do Polski na kilka dni może dotrzeć strumień cieplejszego powietrza z południa. Temperatura może wtedy przekroczyć 25°C, zatem prawdopodobne są dni gorące, a niewykluczone, że zbliżymy się do upału, a nawet osiągniemy pierwszy raz w tym roku 30°C. Najwyższe wartości powinny zostać odnotowane na południu oraz południowym-wschodzie.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 2.05.2021 do 8.05.2021.

Początek ochłodzenia przypadnie na 3 dzień maja, gdyż po odsunięciu się niżu barycznego z systemem frontów atmosferycznych nad Białoruś panować ma napływ chłodniejszego powietrza z północnego-zachodu. Przejściowo cieplej powinno zrobić się w okolicach 4-5 dnia miesiąca. Szczególnie na wschodzie, południowym-wschodzie. Na pozostałym obszarze Polski temperatura będzie znacznie poniżej normy wieloletniej.

Prognozowane odchylenie temperatury w okresie od 1.05.2021 do 8.05.2021. Widzimy, że najcieplej powinno być w tym okresie na południowym-wschodzie kraju, natomiast na pozostałym obszarze będzie dużo chłodniej.

Pogoda. Odchylenie temperatury CFS.

Silne ocieplenie w prognozach

Widzimy szanse na zmianę warunków pogodowych dopiero na przełomie 1 i 2 dekady maja, gdy do Polski może z południa napłynąć strumień ciepłego powietrza o cechach zwrotnikowych. Termometry w omawianym okresie pokażą od 25°C do 28°C, a punktowo możliwy upał, czyli osiągniecie 30°C przez kilka dni.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 8.05.2021 do 15.05.2021 według modelu klimatycznego CFS

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 8.05.2021 do 15.05.2021

Wstępna prognoza temperatury powietrza na okres od 2.05.2021 do 12.05.2021. Model amerykański sugeruje duże prawdopodobieństwo dni gorących. Niewykluczone, że pojawi się też krótki upał. Poczekajmy jednak na bardziej precyzyjne prognozy na drugą dekadę bieżącego miesiąca.

Pogoda. Wysoka temperatura

Niestety istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo powrotu niskich temperatur w okolicach 13-15 dnia miesiąca, lecz na bardziej precyzyjne prognozy będziemy musieli jeszcze poczekać.

Pogoda. Dużo opadów, szczególnie na początku maja 2021

Poniższa grafika obrazuje prognozowaną akumulacje opadów do 10 maja 2021 w naszej części Europy. W wielu regionach, już w pierwszych dniach nowego miesiąca przekroczona zostanie miesięczna norma opadowa. Najwięcej opadów wystąpi jednak w okresie od 2.05.2021 do 3.05.2021, gdy przez naszą część Europy przejdzie aktywny niż śródziemnomorski „DANIEL” z układem frontów atmosferycznych.

Orientacyjna prognoza akumulacji opadów do 10 maja 2021 w oparciu o model ECMWF

Wyliczana suma opadów według amerykańskiego modelu GFS do 10 maja 2021

Pogoda. Opady w naszej części Europy.

Pogoda. Trend z silnym ociepleniem pod koniec 1 dekady maja nie powinien być zagrożony

Wygląda na to, że pierwsza i druga dekada maja przyniesie sporą dynamikę w pogodzie. Często towarzyszyć mają nam opady atmosferyczne, a okresami również burze. Trend może ulec wyraźnym zmianom dopiero na przełomie 1 i 2 dekady miesiąca. Wtedy też temperatura w całym kraju wzrosnąć powinna powyżej normy wieloletniej. Istnieje jednak ryzyko ochłodzenia w połowie miesiąca, ale prognozy na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym i nie można wykluczyć, że ciepłe masy powietrza pozostaną z nami na dłużej.

Na początku miesiąca temperatura powinna utrzymać się poniżej normy wieloletniej w wielu regionach Polski. Wzrost temperatury powyżej normy z okresu referencyjnego 1981-2010 widzimy dopiero pod koniec 1 dekady maja. Będziemy monitorować kolejne prognozy modeli, ale przekroczenie 25°C jest całkiem prawdopodobne.

Wstępna prognoza wiązek modelu GFS dla Krakowa na 16 dni, wysokość 850 hPa (1500 m.n.p.g)

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek na 16 dni dla Krakowa dla wysokości 2 m.n.p.g. Widzimy, że silne ocieplenie jest bardzo prawdopodobne na przełomie 1 i 2 dekady maja.

Trend na 16 dni

Prognoza wiązek na 16 dni według modelu GFS. Widzimy, że średnia wiązek wzrasta powyżej normy na przełomie 1 i 2 dekady miesiąca, co sugeruje nagłe ocieplenie.

Pogoda. Silne ocieplenie

Orientacyjna prognoza wiązek na 16 dni w oparciu o model GFS na 16 dni dla wysokości 2 m.n.p.g

Zmiana trendu w pogodzie

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, climatereanalyzer.org/, wetterzentrale.de, tropicaltidbits.com