Pogoda. Gwałtowne, punktowo niszczące burze pojawią w niedzielę nad Polską. Duży grad, wiatr powyżej 100 km/h, a nawet tornada

Pogoda. Od kilku dni informujemy na łamach portalu, że niedziela przyniesie silne załamanie pogody. Spowodowane będzie przechodzeniem aktywnego, głębokiego układu niskiego ciśnienia „DANIEL” znad Morza Śródziemnego z układem frontów atmosferycznych. Na przeważającym obszarze Polski wystąpią intensywne opady deszczu, a na wschodzie, południowym-wschodzie spodziewamy się gwałtownych burz. Szczególnie na przedpolu frontu chłodnego oraz na froncie.

Pogoda. Gwałtowne burze w niedzielę na wschodzie, południowym-wschodzie

Dzisiaj w ciągu dnia nad południowo-wschodnią częścią Polski prognozowane jest wejście ciepłego wycinka niżu. Ciepłe, wilgotne i dość chwiejne powietrze napłynie tu na krótki okres czasu i w niedzielę. Po południu zostanie dynamicznie wyparte przez szybko przemieszczający się z południowego zachodu na północny wschód front chłodny. Wiele wskazuje, że silne wymuszanie wznoszenia spowoduje powstanie komórek burzowych, zwłaszcza na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego. Dość mocno zróżnicowany pionowy profil wiatru będzie faworyzował zorganizowane formy konwekcji. Takie jak superkomórki oraz liniowe układy konwekcyjne, które mogą okazać się groźne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Gwałtowne burze

Istnieje ryzyko trąb powietrznych

Modele pogodowe wskazują, że w godzinach rannych przez wschodnią część Polski przejdzie strefa umiarkowanych i intensywnych opadów deszczu. Tuż po jej przejściu prognozowane są rozpogodzenia. Dzięki czemu dolna część troposfery zostanie najprawdopodobniej wystarczająca ogrzana, co przyczyni się do wzrostu niestabilności. Modele numeryczne prognozują zróżnicowaną chwiejność termodynamiczną. Na ogół większość ogólnodostępnych modeli pogodowych sygnalizuje wartości rzędu 600-1200 J/kg. Nie do końca jednak wiadomo, jak głęboko w stronę środkowej części Polski przemieści się strefa podwyższonej chwiejności termodynamicznej. Europejski model ECMWF sygnalizuje możliwość pojawienia się chwiejności nawet w środkowej części woj. mazowieckiego. Gdy w tym sam czasie model GFS konsekwentnie od kilku aktualizacji ogranicza strefę chwiejności jedynie do woj. podkarpackiego i częściowo małopolskiego oraz lubelskiego. Strefa chwiejności będzie dość wąska i ma się szybko przemieszczać. Co będzie związane z przerwą w zachmurzeniu na przedpolu szybko przemieszczającego się chłodnego frontu atmosferycznego – informuje Artur Surowiecki, prezes stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognoza burz na niedzielę 2 maja według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Symulowane echa radarowe dla Polski wschodniej w drugiej części dnia według modelu SWISS-HD

Możliwe kilka trąb powietrznych, a nawet opady większego gradu i krótkotrwałe ulewy

Na dużą uwagę zasługuje względnie dużą zawartość wilgoci w pionowym profilu troposfery. Będziemy mieć do czynienia z niskim poziomem LCL. Wystąpi też podwyższona wartość CAPE z dolnych 3 km troposfery, które korzystnie wpływać ma na rozwój trąb powietrznych. W okresie ważności prognozy może się pojawić nawet kilka tornad o sile F1-F2, a być może nawet większej. Nie wyklucza się bardziej długotrwałego zjawiska.

Prognozowane echa radarowe popołudniu na obszarze Polski według szwajcarskiego modelu numerycznego.

Pogoda. Burze w Polsce

Trąby powietrzne będą głównym zagrożeniem związanym z prognozowanymi dla południowo-wschodniej Polski burzami. Praktycznie każda silniejsza superkomórka, która rozwinie się przed chłodnym frontem atm. lub na jego linii może sprowadzić w tak wilgotnych warunkach z dużym pionowym ścinaniem wiatru w dolnej troposferze mezocykloniczną trąbę powietrzną. W związku z niepewnością co do miejsca i wielkości energii CAPE nie wydajemy w tym momencie 2. stopnia zagrożenia. jednak niewykluczone jest pojawienie się trąb powietrznych w kilku różnych miejscach na obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia. Na chwilę obecną szczególnie zagrożone obszary. Znajdują się w pasie ciągnącym się od Kotliny Sandomierskiej po południową i wschodnią część woj. lubelskiego. – dodaje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Z całą prognozą konwekcyjną można zapoznać się tutaj

Bieżące położenie burz tutaj