13 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Wichury do 90 km/h przetoczą się nad Polską. To będzie tydzień z silnym wiatrem

Wichury nad Polską

Niedziela przyniosła nam bardzo silny wiatr. W Polsce Wschodniej punktowo wiało do 100 km/h. Dodatkowo w okolicach Biłgoraja przeszła trąba powietrzna przynosząc znaczne szkody. Niestety to nie koniec zagrożeń ze strony wiatru na najbliższe dni. We wszystkich prognozach widać, że w kraj uderzą kolejne wichury przynosząc wiatr, lokalnie nawet do 90 km/h. We wpisie przybliżę, w które konkretnie dni wichura w Polsce będzie najsilniejsza.

Wichury już na początku tygodnia

Niestety, już pierwsze dni tygodnia przyniosą wichury w Polsce. Poniedziałek przyniesie bardzo silny wiatr na wschodzie kraju. Wiatr na wschodzie spowodowany będzie nadal wysokim gradientem ciśnienia w tylnej części niżu, który tak napsuł nam pogodę w niedzielę. Na wschodzie Polski wiać może z prędkością do 90 km/h. Na południowym zachodzie wiatr wiał będzie z prędkością do 70 km/h. W poniedziałek wiatr z kierunków zachodnich. Na północnym wschodzie kraju wiać może z północy. Prognoza siły wiatru GFS (źródło tutaj)

Silny wiatr na wschodzie. Wichura

Podczas gdy w poniedziałek wichura najsilniej da się we znaki mieszkańcom wschodu, tak we wtorek mocno powieje na zachodzie kraju. Do Polski zbliżać zacznie się kolejny niż. W związku z tym znów wzrośnie gradient ciśnienia, a co za tym idzie również wiatr. Strefa silnego wiatru wkroczy we wtorek rano z zachodu Polski, by w każdej kolejnej godzinie przesuwać się na wschód. Wtorkowe popołudnie będzie już bardzo wietrzne na terenie praktycznie całej Polski. Wiatr we wtorek wiał będzie z zachodu i południowego zachodu, a jego prędkość w porywach dochodziła będzie do 70-80 km/h. To wichura o umiarkowanej sile, jednak nie można lekceważyć takich porywów wiatru.

Wichura 4 maja w Polsce

Silny wiatr również w kolejnych dniach w Polsce

Weszliśmy w okres strefowej cyrkulacji powietrza. kraj uderzać będą kolejne niże znad Atlantyku przynosząc deszcz, chmury, ale i silny wiatr. Przeglądając mapy pogodowe widać, że spokojniej pod względem wiatru zrobi się na kilka chwil w środę. Niestety, odpoczynek od wichur nie będzie trwał długo. Środa przed południem przyniesie wiatr w południowej części Polski. Nie będzie to wichura, a wiatr wiejący z prędkością 50-60 km/h. Niestety, już po południu do kraju zbliży się kolejna strefa podwyższonego gradientu ciśnienia. W związku z tym wzrośnie również siła wiatru.

Wichura 5 maja nad Polską

Najsilniejszej wichury spodziewać możemy się na północy i północnym zachodzie kraju. Tam siła wiatru w środę po południu sięgać może nawet 90 km/h. Nie jest to wiatr niszczący, jak taki, którego siła przekracza 100 km/h, ale już spokojnie wiatr wiejący z taką siłą poradzi sobie ze słabszym drzewem. Uważajmy więc w środowe popołudnie na północy kraju. Wiatr wiał będzie naprawdę mocno. Strefa silnego wiatru przemieszczała będzie się nad północą kraju również w nocy z środy na niedzielę.

W kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia również pojawiały będą okresy z silnym wiatrem w danym regionie. Na ten moment nie będą opisywał konkretnych regionów i czasu występowania silniejszego wiatru w czwartek, piątek, czy kolejny weekend. Wiedzmy jedynie, że wichury nam nie odpuszczą do końca bieżącego tygodnia. Szczegóły opisywał będę w kolejnych wpisach pogodowych dotyczących wiatru nad Polską. Przypominam również, że siłę i kierunek wiatru w każdej chwili sprawdzić możecie tutaj.