Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Uderzy nagle ciepło. 28°C w prognozach. Niewykluczony nawet upał i silne burze w Polsce

Pogoda. Wysoka temperatura

Pogoda. Początek maja przynosi dynamiczną aurę. Dominuje pogoda niżowa, nie brakuje opadów atmosferycznych. Przeważnie pada intensywnie deszcz, ale na północnym-wschodzie ubiegłej nocy padał śnieg, wystąpiła też wichura i silne burze. Utworzyła się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna. Należy również wspomnieć o trąbie powietrznej, która wystąpiła w okolicach Biłgoraja.

Pogoda. Polska w polu obniżonego ciśnienia

Od dłuższego czasu przyglądamy się prognozom numerycznym na przełom 1 i 2 dekady maja. Wynika z nich, że czeka nas uderzenie gorąca. Prawdopodobnie pierwszy raz w tym roku doświadczymy dni gorących. Prognozy modeli na omawiany okres są dość stabilne od kilku dni.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 3.05.2021 do 13.05.2021 według modelu GFS. Widzimy, że na aurę wpływać mają przeważnie ośrodki niskiego ciśnienia, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Często występować mają opady atmosferyczne, okresami spodziewamy się silnego wiatru, a nawet wiosennych burz.

Pogoda. Zmienna pogoda

Pogoda. Silne ocieplenie dopiero na przełomie 1 i 2 dekady maja

Zanim jednak nadejdzie omawiane ocieplenie, najbliższe dni przyniosą temperaturę przeważnie poniżej normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Jedynie okresami na południowym-wschodzie temperatura wzrośnie nieco powyżej normy, a najprawdopodobniej stanie się tak w okolicach 5 maja 2021. Następnie widzimy utrzymanie ujemnej anomalii temperatury w naszej części Europy. Początek zmian rozpocznie się w okolicach 8-9 dnia miesiąca. Wtedy też z kierunków południowych powinna napłynąć dużo cieplejsza masa powietrza o cechach zwrotnikowych. Temperatura wzrośnie wyraźnie wtedy na obszarze całej Polski, a najwyższe wartości powinny zostać odnotowane w południowej, zachodniej i centralnej oraz wschodniej części kraju. Najchłodniej może być w tym czasie na północy.

Pogoda. Anomalia temperatury w okresie od 3.05.2021 do 9.05.2021 według ICON.

Początkowo chłodny okres synoptyczny, a potem wzrost temperatury znacznie powyżej normy

Warto sprawdzić prognozy anomalii temperatury w oparciu o model GEFS na okres od 3.05.2021 do 8.05.2021, który potwierdza nam, że temperatura w naszej części Europy będzie kilka stopni poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Dzienne odchylenia temperatury od normy wieloletniej mogą wynieść 5°C/6°C.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 3.05.2021 do 8.05.2021 według GEFS.

Istotną zmianę widzimy w okresie od 8.05.2021 do 13.05.2021, gdy początkowo dodatnia anomalia temperatury obejmie południową część kraju.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 8.05.2021 do 13.05.2021.

Niestety w okolicach połowy miesiąca ponownie widzimy ochłodzenie i obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej. Bierzmy jednak pod uwagę, że są to bardzo odległe prognozy numeryczne, które mogą ulec znacznym korektom. Nie tylko GEFS sygnalizuje w tym okresie ochłodzenie. W ostatnich aktualizacjach podobny trend w pogodzie pokazał CFS oraz ECMWF. Temperatura głównie w południowej części kraju może być powyżej normy wieloletniej.

Anomalia temperatury

Pogoda. Wstępne prognozy pod kątem temperatury na przełom 1 i 2 dekady maja

W okolicach 8-9 maja 2021 ciepłe powietrze napłynie do Polski. Wtedy też termometry na południu i zachodzie pokażą nawet 20°C/25°C.

Wysoka temperatura

Jeszcze cieplej powinno zrobić się na początku drugiej dekady maja. Wtedy też temperatura praktycznie w całym kraju wzrośnie do 20°C/26°C, a najcieplej powinno być na południu, południowym-zachodzie oraz zachodzie Polski. Najchłodniej w tym czasie na północy.

Ocieplenie w Polsce

Jeszcze cieplej może zrobić się 11 maja, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec wyraźnym zmianom. Najchłodniej powinno być w północnej połowie kraju, gdzie utrzyma się się strefa frontowa oddzielająca zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Niewykluczone, że termometry pokażą maksymalnie 25°C/29°C. Możliwe miejscami 30°C. Istnieje ryzyko burz.

11 maja temperatura wstępnie

W następnych dniach widzimy, że dalej utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południu, centrum i wschód kraju. W najcieplejszym momencie dnia miejscami na termometrach zobaczymy 24°C/29°C. Kto wie, czy nie odnotujemy upału. Szczególnie na zachodzie i południu. Zweryfikujemy jednak tak odległe prognozy w kolejnych dniach.

Pogoda. Wysoka temperatura

Ochłodzenie może nadejść do całej Polski w okolicach 13-15 dnia miesiąca, a jego skala może ulec jeszcze wyraźnym zmianom. Poczekajmy jeszcze na bardziej precyzyjne prognozy, mając na uwadze dość odległy termin.

Pogoda. Trend w kierunku silnego ocieplenia nie jest zagrożony. Pod dużym znakiem zapytania pozostaje długość ciepłego okresu synoptycznego

Na sam koniec sprawdźmy jeszcze wiązki modelu GFS, które wskazują nam możliwy trend w pogodzie na 16 dni do przodu. Zachowajmy jednak ostrożność przy ich analizie powyżej 7-10 dni, gdyż trend może ulec jeszcze dużym zmianom. Widzimy wyraźnie, że temperatura zacznie wzrastać powyżej normy w okolicach 8 maja 2021, a w niedzielę wartości powinny być powyżej normy wieloletniej w południowej, centralnej, zachodniej i wschodniej połowie kraju. Przy bardzo odległych terminach powyżej 140-160 godziny patrzmy na białą linię, która wyznacza średnią wszystkich wiązek. Istnieje prawdopodobieństwo ponownego obniżenia się temperatury poniżej normy w okolicach 14-16 dnia miesiąca. Jednak „rozrzut” wiązek w prognozach jest bardzo duży.

Wstępna prognoza wiązek dla Krakowa na 16 dni, wysokość 850 hPa. Pozwala nam to scharakteryzować masy powietrza, które zalegają na wysokości 1500 m.n.p.g i wpływają na temperaturę przy ziemi.

Wiązki GFS

Poszczególne prognozy operacyjne wskazują na ryzyko osiągnięcia 30°C na początku drugiej dekady maja. Zachowajmy jednak ostrożność przy obserwowaniu tak odległych wyliczeń numerycznych. Miejmy jednak na uwadze, że trend w kierunku silnego ocieplenia na przełomie 1 i 2 dekady maja nie jest zagrożony. Pod dużym znakiem zapytania pozostaje długość spodziewanego ciepłego okresu synoptycznego.

Wstępna prognoza wiązek na okres najbliższych 16 dni dla Krakowa. Widzimy, że osiągnięcie wysokich temperatur jest bardzo prawdopodobne w okolicach 9-12 dnia miesiąca.

Pogoda. Wiązki modelu GFS kraków

Źródło grafik: www.tropicaltidbits.com/, climatereanalyzer.org/, wxcharts.com, wetterzentrale.de

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz