13 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Niepokojąca prognoza pogody. W południe Polski uderzy śnieżyca? Nadciąga silne załamanie pogody

Załamanie pogody. Możliwa śnieżyca?

Bardzo niepokojący scenariusz pogodowy widzą modele na środę 5 maja dla Polski. W skutek spływu do kraju chłodnych ma powietrza oraz przechodzenia aktywnego frontu atmosferycznego przez kraj przejdzie strefa bardzo intensywnych opadów. Na południu Polski prawdopodobne są opady śniegu. Czy czeka nas jutro śnieżyca w Polsce południowej? To prawdopodobne, lecz sprawdźmy prognozy pogody na jutrzejszy dzień.

Sytuacja baryczna. Skąd ulewy i śnieżyca nad Polską

Zastanawiacie się pewnie skąd tak niekorzystny układ pogodowy, by 5 maja doszło to możliwości wystąpienia opadów śniegu w Polsce Południowej. Od kilku dni jesteśmy w cyrkulacji strefowej powietrza w naszym regionie Europy. Żaden wyż nie blokuje kolejnych uderzeń niżów atlantyckich w Europę Centralną. Podobnie będzie podczas najbliższej doby kiedy to znad Cieśnin Duńskich nad Bałtyk przesunie się centrum głębokiego niżu atlantyckiego. Ciśnienie w centrum niżu spadnie do 990 hPa, a przez nasz kraj przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż której przemieszczać mają zaburzenia falowe.

Śnieżyca 5 maja. Sytuacja baryczna w Europie

Z niżem związany będzie system frontów atmosferycznych, który to w środę “przecinał będzie” Polskę na dwie strefy. To właśnie na granicy tych dwóch stref, w obrębie oddziaływania frontu atmosferycznego dojdzie do silnych opadów. Nad Polską pojawią się ulewy, a na południu niewykluczona jest śnieżyca.

Śnieżyca? Przecież nie ma mrozu w Polsce

Zastanawiacie się pewnie jak to możliwe, że piszę o śnieżycy na południu Polski, podczas gdy choćby dziś termometry na Śląsku, czy w Małopolsce wskażą zdecydowanie ponad 10 stopni. Tak ciepło dziś na południu jest dlatego, że nad region napłyną cieplejszy sektor powietrza. Napływ ten nie potrwa jednak długo. Otóż podczas kolejnej doby na południu kraju znajdzie się chłodny wycinek frontu atmosferycznego. Za frontem do Polki spłynie dużo chłodniejsze powietrze na wysokości barycznej 850 hPa. Spójrzmy na poniższą grafikę (źródło wscharts.com). Spływ chłodnych mas powietrza widać tutaj doskonale.

Śnieżyca nad Polską. Spływa chłodne powietrze.

Temperatura na wysokości 850 hPa (około 1500 metrów nad powierzchnią gruntu) spadnie jutro na południu kraju poniżej zera. Pozwoli to, by ta część silnej strefy opadów, jaka przechodziła będzie w obrębie frontu atmosferycznego generowała opady śniegu i śniegu z deszczem. O tym jednak w kolejnym akapicie.

Silne opady w Polsce w środę

Front atmosferyczny związany z niżem nad Bałtykiem będzie bardzo aktywny. W związku z tym dojdzie do bardzo silnego wypiętrzania chmur. Strefa grubego, bardzo zasobnego w wilgoć zachmurzenia już od środy rano nadciągała będzie nad regiony południowe kraju. Przed południem opady w Polsce nie powinny być jeszcze bardzo intensywne. Jednak już w godzinach popołudniowych w pasie od Śląska, przez Małopolskę, po Ziemię Świętokrzyską padać zacznie już bardzo intensywnie. Lokalnie, do czwartku w pasie od Śląska, po Podlasie spaść może ponad 20mm opadu.

Opady nad Polską

Na wchodzie strefy intensywnych opadów, na styku dwóch mas powietrza (na południowym wschodzie w środę będzie jeszcze dość ciepło) nie można wykluczyć pojawienia się burz. O tym jednak informowali będziemy w jutrzejszej, porannej, dziennej prognozie pogody. Strefa silnych opadów przemieszczała będzie się wzdłuż linii frontu z południowego zachodu na północny wschód. Silne opady deszczu (a możliwe, że i śniegu) do nocy obejmą już całą południowo-wschodnią ćwiartkę kraju. Załamanie pogody w tej części Polski to nie tylko bardzo intensywne opady i ochłodzenie. Czeka nas kolejny dzień z silnym wiatrem. Szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj.

Silne opady w Polsce. Możliwe śnieżyca

Podsumowując, wróćmy jednak do tytułowej śnieżycy. Napisać trzeba, że jej wystąpienie na południu Polski nie jest pewne w 100 %. Mamy 5 maja, aby opady śniegu pojawiły się na nizinach, pokryć się musi kilka sprzyjających temu parametrów. W godzinach popołudniowych i wieczorem w środę 5 maja wiele wskazuje na to, że na południu kraju takie parametry wystąpią. Czy da to śnieżycę, czy jednak może tylko ulewę? Pewny w 100% nie jesteśmy. Przykładowo model SWISS-HD wystąpienie śnieżycy ogranicza tylko do obszarów górskich. Dla odmiany model UMPL widzi intensywne opady śniegu w środę również na nizinach Śląska, czy Małopolski. Jak będzie? Więcej wiedzieli będziemy po kolejnych aktualizacjach modeli numerycznych. Jednak o możliwości wystąpienia śnieżycy 5 maja na nizinach w Polsce zawsze warto wspomnieć.

Prognoza burz na 5 maja 2021 (IMGW-PIB).

Burze w Polsce