13 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 2 maja. Dziś załamanie pogody, silny wiatr, burze i ulewy

Pogoda na 2 maja. Załamanie pogody, wichura, burze i ulewy

Dziś nad Polską przesuwał będzie się niż baryczny i towarzyszący mu system frontów atmosferycznych. To właśnie ten ośrodek będzie sterował pogodą 2 maja w Polsce. Nie mam dziś dobrych wiadomości. W kraju pojawi się bardzo silny wiatr, burze i ulewy. Zapraszam na szczegóły pogody na niedzielę 2 maja.

Niż przyniesie załamanie pogody

Sprawcą dzisiejszego zamieszania w pogodzie będzie niż DANIEL, który od wczoraj wędruje do Polski znad Morza Śródziemnego. Niż przyniesie dziś bardzo dynamiczne zjawiska pogodowe. Poniżej mapa (dwd.de) obrazująca położenie niżu i fronty atmosferyczne z nim związane na niedzielę 2 maja na godziny południowe.

Pogoda na 2 maja. Niż DANIEL i fronty atmosferyczne nad Polską

Widać tu, że centrum niżu dzisiaj znajdzie się nad Polską południowo wschodnią. Już w godzinach porannych od południa do kraju wkroczyła strefa opadów deszczu. Lokalnie opady mogą być silne i przybierać postać ulew. Ze względu na bliskość niżu i strefę frontową już od samego rana możliwe są burze nad Polską. Największe prawdopodobieństwo występowania burz będzie dziś w Polsce południowej, wschodniej i centralnej. Poniższa mapa to prognoza opadów na godziny poranne dla Polski wyliczana przez model GFS (źródło mapy tutaj). Wedel naszego lokalnego modelu UMPL strefa opadów do Polski wkroczy szybciej i już przed południem deszcz padał będzie również w centrum i na wschodzie kraju.

Po południu rozległa strefa opadów obejmie już praktycznie obszar całego kraju. Na południowym zachodzie w godzinach popołudniowych może zacząć się rozpogadzać. Na wschodzie i w centrum kraju w godzinach popołudniowych pojawią się liczne burze. Może układy liniowe i superkomórki burzowe. Niektóre z burz mogą być silne i przynosić groźne zjawiska pogodowe. Możliwe opady gradu do 1-3 cm, a nawet trąby powietrzne. O dzisiejszych burzach nad Polską przygotujemy oddzielny wpis, bo wszystko wskazuje na to, że dzisiejszy dzień może przynieść najgroźniejsze burze od początku roku.

Prognoza burz na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Burze w Polsce

Na północy kraju nie możemy wykluczyć, że prócz ulewnych opadów deszczu padał będzie deszcz ze śniegiem, a lokalnie sam śnieg. Jednak dodatnie temperatury nie pozwolą na choćby chwilowe zabielenie się krajobrazów na północny kraju. Wieczorem strefa opadów zacznie opuszczać nasz kraj przesuwając się nad Ukrainę, Białoruś i Litwę.

Pogoda na 2 maja. Silny wiatr i niskie temperatury

Dynamiczny niż z południa Europy to nie tylko ulewne opady deszczu i burze. Do załamania pogody nad Polską przyczyni się też wiatr. Po zachodniej i północnej stronie niżu bardzo wzrośnie gradient baryczny. To właśnie będzie przyczyną silnego wiatru w kraju. Jeszcze z rana wiatr nie będzie bardzo silny i w porywach osiągać będzie 60 km/h. Jednak już po południu, zwłaszcza we wschodniej części kraju siła wiatru przekraczać może 70-80 km/h. W przypadku przechodzenia komórek burzowych wiatr wiać może w porywach ponad 100 km/h. To już jest wiatr, który powodować może szkody. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Pogoda w Polsce. Temperatura na 2 maja

Niedziela 2 maja przyniesie dość niskie temperatury w Polsce. Tylko na krańcach południowo wschodnich gdzie zalegać będzie ciepła masa powietrza możliwy jest wzrost temperatury do 15 stopni. Na pozostałym obszarze poniżej 10 na termometrach. W pasie od Dolnego Śląska przez centrum po północ lubelskiego i Podlasie temperatury dziś to zaledwie 6-8 stopni Celsjusza. Widać, że pogoda dziś będzie bardzo dynamiczna, a lokalnie nawet groźna. Zachowajcie ostrożność. Na koniec zapraszam Was do prognozy długoterminowej na cały maj dla Polski. W maju w pogodzie działo będzie się naprawdę dużo.