Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Groźne burze wystąpią w niedzielę na obszarze woj. lubelskiego. Duży grad, ulewy, a nawet tornada

Burze są groźne

Dzisiaj dominować ma pogoda niżowa. Polska znajdzie się pod wpływem aktywnego ośrodku niskiego ciśnienia o imieniu “DANIEL” z układem frontów atmosferycznych, który ma wędrować z południa na północny-wschód. Nad południowy wschód Polski napłynie przejściowo cieplejsze powietrze w ciepłym wycinku niżu, ale pozostały obszar kraju pozostanie w chłodniejszej masie powietrza. Wystąpią dogodne warunki do rozwoju silnych burz, które miejscami będą mieć charakter niszczący. 

Prognoza burz na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Burze niedziela

Pogoda. Groźne burze superkomórkowe. Grad, ulewy i ryzyko tornad

Drugiego maja zachmurzenie będzie na ogół duże, miejscami i okresami całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Jednak od pierwszej części dnia występować mają opady atmosferyczne na froncie ciepłym, natomiast po godzinie 11-12 spodziewamy się lokalnych burz. Miejscami burze przyniosą grad do 1-3 cm, wiatr powyżej 90-100 km/h i ulewy do 5-25 mm. Jest pewne prawdopodobieństwo pojawienia się trąb powietrznych związanych z mezocyklonem w woj. lubelskim. Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają powstaniu superkomórek burzowych, a nawet układów liniowych. Burze utrzymają się do godzin późno popołudniowych, bądź wieczornych. Najdłużej dynamiczna aura panować ma na wschodzie. Termometry pokażą od 15°C do 21°C. Najcieplej będzie na krańcach wschodnich, południowych-wschodnich.

Symulowane echa radarowe według szwajcarskiego modelu numerycznego na niedzielę w drugiej części dnia.

Burze w Polsce

Pogoda. Silne burze

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Niż daniel

Pogoda. W nocy jeszcze pod wpływem niżu „DANIEL”

W nocy z niedzieli na poniedziałek pozostaniemy jeszcze pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia „DANIEL”, jaki odsuwać będzie się nad Białoruś. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć, ale po południowo-zachodniej stronie niżu występować ma w dalszym ciągu duży gradient ciśnienia. Co przełoży się na silny wiatr wieczorem w niedzielę i w porze nocnej. Powieje do 60-85 km/h z południowego-zachodu. Wiatr może miejscami spowodować szkody. Termometry pokażą od 4°C do 8°C. Napłynie za frontem chłodniejsze powietrze polarne. 

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.05.2021, 00 UTC

Niż w Polsce

Poniedziałek z poprawą pogody

Poniedziałek przyniesie znaczną poprawę pogody, ale niewykluczone są w regionie przelotne opady deszczu. Napłynie chłodniejsza masa powietrza z północnego-zachodu o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Wiatr będzie umiarkowany, okresowo porywisty do 65 km/h z zachodu, słabnący wyraźnie w drugiej części dnia. Termometry pokażą od 7°C do 9°C.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz