Trąba powietrzna przeszła przez Józefów w województwie lubelskim. Towarzyszyła burzy superkomórkowej (ZDJĘCIA)

Trąba powietrzna przeszła w czwartek przez Józefów w powiecie biłgorajskim, w woj. lubelskim. Towarzyszyła prawoskrętnej burzy superkomórkowej.

Trąba powietrzna przeszła przez powiat biłgorajski

Już wczoraj informowaliśmy o przypadku trąby powietrznej z Rzeszowa, gdzie wystąpiła krótkotrwała mezocykloniczne torndo. Najnowsze doniesienia medialne wskazują, że wyrządziło ono niewiele szkody. Kilka godzin później w powiecie biłgorajskim, w miejscowości Józefów pojawiło się słabe tornado związane z następną burzą posiadającą mezocyklon.

Czytelnicy poinformowali nas, że po godzinie 18 w czwartek rozwinęła się u podstawy chmury burzowej słaba trąba powietrzna. Zmusiło to strażaków do interwencji w powiecie biłgorajskim. Zgłoszenia dotyczyły głównie zabezpieczenia uszkodzonych dachów i usunięcia powalonych drzew. Zerwany został dach m.in z budynku mieszkalnego, gospodarczego oraz handlowo-usługowego – poinformował dyżurny lubelskiej straży pożarnej. Na szczęście nikt nie został ranny.

W czwartek liczne burze superkomórkowe obserwowano na południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Niektóre z nich nie generowały nawet wyładowań atmosferycznych. Wczorajsze warunki sprzyjały pojawieniu się lokalnych trąb powietrznych. Wynikało to z niskiego poziomu kondensacji chmur, silnej skrętności wiatru w dolnej troposferze dzięki bliskości niżu oraz podwyższonemu pionowemu uskoki wiatru w warstwie 0-1 km. Niewykluczone, że tornad było więcej, ale pojawiły się na obszarach słabo zaludnionych, nie wyrządzając w ten sposób większych szkód.

Zdjęcia po przejściu trąby powietrznej wykonane w miejscowości Józefów, woj. lubelskie (fot. Wojciech Kozyra)

trąba powietrzna powiat biłgorajski

Szkody po lokalnej trąbie powietrznej (Józefów, powiat biłgorajski fot. Wojciech Kozyra)

trąba powiat biłgorajski, Józefów

Zniszczenia po przejściu krótkotrwałej, mezocyklonicznego tornado na południu woj. lubelskiego (fot. Marcin Berdzik)

szkody po tornadzie

Szkody wyrządzane przez silny wiatr towarzyszący krótkotrwałej, mezocyklonicznej trąbie powietrznej w powiecie biłgorajskim (fot. Marcin Berdzik)

trąba powietrzna powiat biłgorajski

Strażacy usuwający skutki przejścia słabego leja na południu lubelskiego w godzinach wieczornych (fot. Kamil Fabijański)

trąba powietrzna i skutki 5 sierpni 2021

Trąba powietrzna widnieje w raporcie ESWD

W czwartek zaobserwowano krótkotrwałe tornado na południu woj. lubelskiego. Silna rotacja była widoczna u podstawy chmury Cb. Czytelnicy oraz służby poinformowały, że odnotowano co najmniej kilka uszkodzonych dachów (w tym jeden całkowicie zerwany) i powalone drzewa. Informacje o wystąpieniu zjawiska na tym obszarze potwierdzają dane z radarów meteorologicznych, które wskazują, że w tym czasie przez powiat przechodziła burza superkomórkowa, a na produktach prędkości radialnej zaobserwowano silniejszą rotacje.

W raporcie ESWD widnieje zapis, że prędkość wiatru na podstawie szkód oszacowano na F1 w skali Fujity. Oznacza to, że prędkość wiatru w wirze osiągnąć mogła od 117 km/h do 180 km/h. Wiele jednak wskazuje, że był to dolny przedział omawianej skali.

Zgłoszony przypadek słabego tornada na południu woj. lubelskiego do Europejskiej Bazy Groźnych Zjawisk Atmosferycznych przez Igora Laskowskiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

To druga w tym roku trąba powietrzna w powiecie biłgorajskim

Należy wspomnieć, że jest to kolejna w tym roku trąba powietrzna związana z mezocyklonem na południu woj. lubelskiego. Poprzednie krótkotrwałe tornado zaobserwowano na początku maja z burzy superkomórkowej w powiecie biłgorajskim, w miejscowości Tereszpol-Zygmunty. Wtedy szkody po trąbie były większe. Uszkodzonych zostało 10 budynków, zerwane zostały również dachy. Zniszczone zostały wtedy także zaparkowane samochody i sprzęt rolniczy.

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW