Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą dni gorące oraz upał. Zdarzą się burze i intensywne opady w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zdarzą się dni gorące oraz upały. Będą również burze, miejscami gwałtowne. Spodziewane są silne opady konwekcyjne oraz jednostajne w kolejnych tygodniach.

Pogoda. Chłodny i wilgotny początek sierpnia w Polsce

Początek sierpnia zgodnie z prognozami przynosi w Polsce temperaturę przeważnie poniżej normy wieloletniej. Średnio temperatura jest niższa o blisko 3°C na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1991-2020. Najchłodniej jest w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju, gdzie temperatura jest niższa o nawet 3°C w pierwszych siedmiu dniach sierpnia.

Pogoda długoterminowa. Chłodny początek sierpnia

Mokry początek miesiąca na południu, centrum i wschodzie. Najmniej padało na zachodzie i północy

Spójrzmy również na zanotowane opady w okresie od 1.08.2021 do 7.08.2021 w oparciu o dane z systemu RainGrs (iMGW-PIB), wizualizacja meteomodel.pl. Dostrzegamy, że miejscami zostały już przekroczone miesięczne normy opadowe w zaledwie kilka dni. Szczególnie intensywne opady obserwowaliśmy w drugiej połowie bieżącego tygodnia, gdy przez Polskę przechodził wydajny opadowo niż z systemem frontów atmosferycznych. Szczególnie obfite opady, miejscami burze zaobserwowano na południu oraz częściowo i wschodzie oraz w centrum kraju. Najmniej deszczu spadło na zachodzie, północy i północnym-zachodzie Polski. Gdzieniegdzie sumy opadowe w ciągu doby przekroczyły ponad 100 mm, co powodowało podtopienia. Zaobserwowano również trąby powietrzne związane z mezocyklonem.

Pogoda długoterminowa. Wilgotny początek sierpnia

Pogoda długoterminowa. Dni upalne bardzo prawdopodobne w drugiej dekadzie sierpnia

Następie analizujemy mapy, które przedstawiają rozkład anomalii temperatury w okresie od 8.08.2021 do 14.08.2021 w oparciu o model ICON. W tym przypadku uwzględniony jest okres referencyjny 1991-2020 i względem niego wyliczane jest odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Dostrzegamy, że najchłodniejsza część sierpnia prawdopodobnie za nami. W najbliższych dniach temperatura plasować ma się w normie wieloletniej dla sierpnia, a miejscami tylko lekko poniżej normy. Szczególnie interesująco wyglądają prognozy na drugą połowę nadchodzącego tygodnia. Wtedy to do Polski wkroczy dużo cieplejsza masa powietrza, a w okolicach weekendu możliwe są dni upalne w wielu regionach Polski. Temperatura wzrośnie wtedy do wartości znacznie powyżej normy wieloletniej. Wiele jednak wskazuje, że nie grożą nam tak silne i długotrwałe upały jak w czerwcu i lipcu.

Pogoda długoterminowa. Temperatura wzrośnie w drugiej dekadzie sierpnia 2021

Pogoda długoterminowa. Termiczne lato zostanie utrzymane

Dokonujemy następnie przeglądu mapy, która przedstawia średnie wartości temperatury na okres od 8.08.2021 do 18.08.2021 według modelu GFS. Zauważamy, że w Polsce zostanie utrzymane termiczne lato, ale wartości na termometrach będą zauważalnie niższe niż w czerwcu i lipcu. Amerykański model numeryczny prognozuje średnią temperaturę od 17°C na północnym-wschodzie, przez 20°C w centrum. Zbliżone wartości na ten przedział czasowy obserwujemy na południu i zachodzie. Najcieplej ma być na południowym-zachodzie kraju.

Pogoda długoterminowa. Termiczne lato w Polsce

Nie zabraknie opadów i lokalnych burz w Polsce

Prześledźmy również prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Model GFS prognozuje, że przeważnie znajdziemy się polu podwyższonego ciśnienia, za które odpowiedzialny ma być wyż z centrum w rejonie Azorów. Poniższa mapa zaburza nam w pewien sposób obraz sytuacji pogodowej na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia, wskazując na częste przechodzenie zatok i frontów w północnej części kraju. Według prognoz różnych ośrodków, kolejne tygodnie przyniosą okresami większe opady. Szczególnie o charakterze burzowym, nieco rzadziej wielkoskalowym. Nie oznacza to jednak, że nie doświadczymy dni z pogodną, słoneczną aurą oraz wysokimi temperaturami.

Pogoda długoterminowa. Wyżowa pogoda, ale nie zawsze

Należy również sprawdzić prognozowane sumy opadowe według modeli europejskich oraz amerykańskich na okres od 8.08.2021 do 18.08.2021. Dostrzegamy, że model GFS sugeruje, że będzie to szczególnie wilgotny okres synoptyczny na północy kraju. Nieco inne prognozy przedstawia ECMWF. Różnice mogą wynikać z innych danych brzegowych, odmiennych założeń fizycznych i równań matematycznych. W przypadku modelu pogodowego ECMWF widzimy, że najwięcej opadów powinno wystąpić w centrum, południu i wschodzie. Kolejnym obszarem z nieco mniejszymi sumami jest północna Polska. Najmniej opadów model widzi na zachodzie kraju. Miejscami sumy opadowe okażą się wyższe z uwagi na występowanie opadów o charakterze burzowym.

Orientacyjna prognoza sumy opadów na okres od 8.08.2021 do 18.08.2021 według modelu GFS.

deszczowy okres

Wstępna suma opadów według modelu ECMWF na okres od 8.08.2021 do 18.08.2021 dla Polski.

burzowe opady

Pogoda długoterminowa. Szczególnie gorąco będzie na południu i zachodzie

Biorąc pod uwagę okres referencyjny 1979-2000 dostrzegamy, że najcieplej powinno na południu i częściowo zachodzie, gdzie temperatura w najbliższych 10 dniach powinna być lekko powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze są to przeważnie wartości w normie klimatologicznej.

Pogoda długoterminowa. Szczególnie upalnie na południu i zachodzie

CFS sygnalizuje bardzo ciepły, okresami upalny okres synoptyczny w drugiej dekadzie sierpnia. Na początku ostatniej dekady sierpnia temperatura może spaść

Praktycznie na sam koniec zerkniemy jeszcze na prognozowane anomalie tygodniowe w oparciu o amerykański model klimatyczny, aby sprawdzić, kiedy czeka nas szczególnie gorący, czasem upalny okres synoptyczny.

Zerkamy na mapy, które przedstawiają nam uśrednioną anomalie temperatury w okresie od 7.08.2021 do 14.08.2021. CFS sygnalizuje, że w tym okresie szczególnie na południu, wschodzie i krańcach północnych temperatura jest lekko powyżej normy klimatologicznej. Na pozostałym obszarze są to przeważnie wartości w normie wieloletniej, a gdzieniegdzie lekko poniżej normy. Nie dostrzeżemy jednak na tej mapie silnego ocieplenia, które nadejdzie w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Pogoda długoterminowa. Trend według CFS

Pogoda długoterminowa. Szczególnie gorąco i upalnie zrobi się w okolicach połowy miesiąca

Według CFS szczególnie gorący, okresami i miejscami upalny okres synoptyczny czeka nas w okresie od 14.08.2021 do 21.08.2021. Zatem przełom 2 i 3 dekady sierpnia przyniesie w Polsce temperaturę powyżej normy wieloletniej. Szczególnie duże odchylenie temperatury na mapie obserwujemy w południowej i częściowo zachodniej części kraju, gdzie może zdarzyć się w tym okresie bardo ciepły, upalny okres synoptyczny.

Pogoda długoterminowa. Upalnie od drugiej dekady sierpnia 2021

Nieco chłodniej może zrobić się w trzeciej dekadzie sierpnia

W okresie od 21.08.2021 do 28.08.2021 na mapach modelu CFS widzimy nieco niższe temperatury. Nie oznacza to jednak, że nie wystąpią dni gorące, a nawet upały. Może być ich jednak mniej, natomiast wartości na termometrach mogą okazać się nieco niższe względem przełomu 2 i 3 dekady sierpnia. Z uwagi na odległy termin prawdopodobna jest jeszcze korekta prognozowanej średniej anomalii temperatury.

dni gorące i upał

Na sam koniec sprawdzimy jeszcze prognozę wiązek modelu GFS na 16 dni. W tym przypadku będzie to Warszawa. Dostrzegamy, że na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia temperatura oscylować ma w okolicach normy wieloletniej z lat 1981-2010. Okresami nawet lekko poniżej normy. Należy jednak dodać, że szczególnie ciepły okres synoptyczny rozpocznie się w Polsce około 13 dnia miesiąca. Wtedy to już na zachodzie i częściowo centrum wartości mają być powyżej normy wieloletniej, co zwiastuje w sierpniu dni gorące. Szczególnie gorąco może zrobić się w okolicach połowy miesiąca. Niektóre prognozy wiązek sygnalizują kilkudniowe upały pod koniec 2 dekady sierpnia. Jednak z uwagi na odległy termin, korekta w prognozach numerycznych jest prawdopodobna. Następnie na początku ostatniej dekady miesiąca spodziewane jest lekkie ochłodzenie.

Prognoza wiązek według modelu GFS w okresie od 8.08.2021 do 24.08.2021, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010. Wraz ze wzrostem długości prognozy, pojawia się coraz więcej niepewności. Przy długich terminach lepiej śledzić białą linię, która jest średnią wszystkich wiązek. Pozwala to nam lepiej zorientować się, w którym kierunku trend temperaturowy zmierza.

będą dni upalne

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawy, wysokość 2 m.n.p.g. Dostrzegamy, że przekroczenie 30°C/34°C w drugiej połowie miesiąca jest bardzo prawdopodobne. Zatem po chłodnym i wilgotnym początku sierpnia, czeka nas wyraźny wzrost temperatury.

upały w polsce