Burze już dziś i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Grad nawet 5 cm, silne ulewy i wiatr do 100 km/h. Gdzie jest burza 8.08.2021?

Burze. Dynamiczna doba przed nami. Wystąpią zjawiska burzowe, spadnie grad nawet 3 cm, możliwe silne ulewy i wiatr do 100 km/h. Gdzie jest burza 8.08.2021?

Niżowa pogoda, to latem spore prawdopodobieństwo burz

W ostatni dzień weekendu pogodę kształtuje rozległy niż znad Wysp Brytyjskich. Aczkolwiek słabe wyże występują głównie na krańcach wschodnich i południowo-zachodnich kontynentu. Nasza część Europy znajdzie się dziś w obszarze obniżonego ciśnienia. W strefie frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym związanym z wspomnianym niżem znad Wysp Brytyjskich. Jaki z biegiem dnia przemieszcza się z zachodu na wschód kraju. Przeważający obszar naszego kraju jest powietrzu polarnym morskim, na wschodzie i południowym wschodzie cieplejszym. Początkowo na tym obszarze zaznaczyła się masa zwrotnikowa. Ciśnienie zaczyna rosnąć, ale z uwagi na zwiększony gradient baryczny umiarkowanie i silnie wieje w wielu regionach Polski.

Pierwsze chmury burzowe mogą powstać już około godziny 13. Szczególnie na północy Polski (głównie rejon Pomorza) oraz na południu i południowym wschodzie. Zjawiska burzowe mogą mieć miejscami silniejszy przebieg. W czasie przechodzenia ośrodków burzowych powieje do 80-90 km/h. Lokalnie grad (na południowym wschodzie nawet do około 4-5 cm) i silniejszy deszcz do 20-40 mm.

Pogoda. Pojawią się dwie strefy burzowe nad Polską

W drugiej części dnia nad Polską mogą pojawić się dwie strefy burzowe. Pierwszym obszarem, gdzie są one najbardziej prawdopodobne będzie północny-zachód (szczególnie Pomorze). Gdzie zaznaczy się napływ chłodniejszego powietrza w środkowej troposferze (na 500 hPa – 5500 m.n.p.g spadek temperatury do blisko -20°C), co doprowadzić może do rozwoju niestabilności na skutek dziennej operacji słonecznej. Niewykluczone, że na tym obszarze pojawią się większe struktury wielokomórkowe, a nawet superkomórki burzowe z uwagi na nasilony przepływ mas powietrza i podwyższonego pionowe ścinanie wiatru. W czasie burz powieje do 80 km/h. Lokalnie opady w burzach do 15-25 mm i grad do 2 cm, skutkując utworzeniem się pokrywy gradowej.

Nie można wykluczyć, ze na skutek przechodzenia kilku komórek burzowych, akumulacja opadów przekroczy 25 mm i zbliży się do 40 mm, powodując miejscowe podtopienia.

Groźniejsze zjawiska burzowe mogą pojawić się na południu i południowym-wschodzie, wschodzie kraju, gdzie po dziennym nagrzaniu wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną do umiarkowanych wartości, dużych wartości. Szczególnie liczne rozpogodzenia możliwe są przed nacierającym od zachodu frontem chłodnym, skutkując korzystnym nagrzaniem przypowierzchniowej warstwy granicznej. Na tym obszarze nasilony będzie poziomy przepływ mas powietrza. Dlatego podwyższone mają być pionowe uskoki wiatru, co skutkować może rozwojem dobrze zorganizowanej konwekcji. Nawet w formie superkomórek burzowych i układów wielokomórkowych. Niewykluczone opady gradu do 3-5 cm, wiatr do 90 km/h oraz opady burzowe do 30-40 mm. Jakie miejscami mogą spowodować podtopienia. Z uwagi na nisko położony poziom kondensacji chmur i nasilone uskoki wiatru prawdopodobne jest uformowanie lokalnej trąby powietrznej.

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

burze 8 sierpnia 2021

W nocy możliwy MCS, a nawet superkomórki burzowe

Podczas nadchodzącej nocy nasza część Europy znajdzie się pod wpływem rozległego, wieloocentrycznego niżu znad północno-zachodniej Europy. Należy dodać, że przez południowo-wschodnią część kraju przemieszczać ma się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Rozwinie się on pofalowanym froncie atmosferycznym. Układ niżowy przynosić ma umiarkowanie i silne opady deszczu. Szczególnie o charakterze wielkoskalowym. Wiele wskazuje, że w zachmurzenie warstwowe będą wbudowane burze. Energia dostępna drogą konwekcyjną nie będzie wysoka, a konwekcja z uwagi na wychłodzoną warstwę graniczną tworzyć ma się z uniesionego trybu. Wartość MUCAPE wyniesie przeważnie 500-800 J/kg. Niewielki niż i krótka fala górna w środkowej troposferze spowoduje nasilenie poziomego przepływu mas powietrza i wzrost pionowych uskoków wiatru. W czasie burz bardzo prawdopodobne są początkowo silne porywy wiatru dochodzące do 90 km/h, a w przypadku powstania superkomórek punktowo nawet do 100 km/h.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

burze noc polska

Podczas burz możliwe będą opady do 30 mm. Nie można jednak wykluczyć, że chmury burzowe towarzyszyć mogą chmurom warstwowym, zwiększając sumy opadowe.
Zjawiska burzowe prawdopodobne są również na Pomorzu. Szczególnie w strefie Wybrzeża, akumulacja opadów w nocy na tym obszarze może sięgnąć 10-20 mm, powieje podczas najsilniejszych, lokalnych komórek do 70 km/h.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

1 komentarz do “Burze już dziś i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Grad nawet 5 cm, silne ulewy i wiatr do 100 km/h. Gdzie jest burza 8.08.2021?”

Możliwość komentowania została wyłączona.