Pogoda. Dzisiaj na pogodę wpływał rozległy niż z centrum ulokowanym znad Wysp Brytyjskich. Słabe wyże kształtowały aurę zwłaszcza na krańcach wschodnich i południowo-zachodnich kontynentu. W niedzielę nasza część Starego Kontynentu znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Z zachodu na wschód przemieścił się front chłodny, który faluje nad południowo-wschodnią częścią kraju. Przeważający obszar Polski znalazł się w powietrzu polarnym morskim, na wschodzie i południowym wschodzie cieplejszym oraz niestabilnym. Ciśnienie zaczęło w ciągu dnia rosnąć, ale z uwagi na zwiększony gradient baryczny umiarkowanie i silnie wiało w wielu regionach Polski.
Pogoda. Burze w Polsce
W nocy z niedzieli na poniedziałek nasza część Europy. Będzie pod wpływem rozległego, wieloośrodkowego niżu z centrum nad północno-zachodnią częścią Europy. Co istotne, przez południowo-wschodnią część kraju przemieści się na pofalowanym froncie atmosferycznym niewielki ośrodek niskiego ciśnienia. Wspomoże on rozwój konwekcji, nawet do formy mezoskalowego układu konwekcyjnego i superkomórek burzowych.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 8.08.2021, 18 UTC
Najbliższa noc przyniesie słabnące burze na Pomorzu oraz w południowo wschodniej i wschodniej części kraju. We wschodniej części kraju z burzami mogą wiązać się bardzo silne porywy wiatru dochodzące do 90 km/h, miejscami do 100 km/h oraz ulewy.
Układ niskiego ciśnienia przyniesie głównie opady jednostajne. Jednak nie można wykluczyć burz. Szczególnie intensywnych w pierwszej części nocy na południowym-wschodzie i wschodzie kraju. W pierwszej części nocy zjawiskom burzowym mogą towarzyszyć gwałtowne porywy konwekcyjne dochodzące do 90 km/h, a w przypadku dalszego rozwoju superkomórek punktowo nawet około 100 km/h.
W czasie burz sumy opadowe mogą sięgnąć 15-30 mm. Miejscami poprzedzą one strefę opadów wielkoskalowych, charakteryzując się szczególnie dużą aktywnością. Podczas przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem akumulacja opadów sięgnie nawet 30-40 mm, prowadząc do podtopień. Burze utrzymają się przez całą noc. Miejscami grzmieć ma do godzin porannych w poniedziałek na wschodzie kraju.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
Burze przez całą noc. Szczególnie intensywne w pierwszej części nocy
Najbliższa noc przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże. Szczególnie na zachodzie i północy oraz południu i wschodzie burze. W dzielnicach południowych oraz wschodnich mogą być to burze superkomórkowe, a nawet mezoskalowy układ konwekcyjny. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany z zachodu, południowego-zachodu. Silniejszy w czasie burz do 90-100 km/h. Tak silne porywy konwekcyjne są możliwe lokalnie. Głównie w pierwszej części nocy. Po północy głównym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu i umiarkowana, wysoka aktywność elektryczna.
Termometry pokażą od 11°C do 17°C. Najcieplej na wschodzie, południu oraz w centrum kraju. Niższe wartości na zachodzie i północy. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.
Prognozowana minimalna temperatura, 9 sierpnia 2021, 03Z według ICON
Silne burze przeszły w nocy przez Polskę, o czym więcej piszemy tutaj.