Groźna burza bow echo i superkomórki burzowe przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Polskę (MAPY)

Groźna burza bow echo. Podczas ubiegłej nocy nasza część Europy znalazła się pod wpływem rozległego, wieloośrodkowego niżu z centrum nad północno-zachodnią częścią Europy. Co istotne, przez południowo-wschodnią część kraju przemieścił się na pofalowanym froncie atmosferycznym niewielki ośrodek niskiego ciśnienia. Wspomógł on rozwój konwekcji, nawet do formy mezoskalowego układu konwekcyjnego i superkomórek burzowych. Pojawiła się na radarach meteorologicznych sygnatura bow echo.

Analiza synoptyczna od IMGW-PIB, 9.08.2021, 00 UTC

Groźna burza bow echo. Pofalowany front i niż na froncie

Groźna burza wielokomórkowa. Silne burze w nocy z niedzieli na poniedziałek

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniosła szczególnie groźne burze w pasie od woj. śląskiego, przez woj. małopolskie, woj. świętokrzyskie, podkarpackie, aż po woj. lubelskiego. Poszczególne z formacji burzowych przybierały postać superkomórek burzowych. Szczególnie silna burza z widoczną rotacją na radarze przeszła nad przeszła nad Krakowem i okolicami. Na swojej trasie generowała ulewne opady deszczu, silniejsze porywy wiatru oraz sporą aktywność elektryczną. Burze przemieszczały się od południowego-zachodu na północny-zachód. Podstawowym zagrożeniem okazały się ulewne opady deszczu, do 40-70mm, porywy wiatru do 80 – 100 km/h, opady gradu do 3-5 cm średnicy. Tak duże gradziny padały miejscami z burz posiadających mezocyklon.

Pojawił się mezoskalowy układ konwekcyjny z bow echo

W drugiej części nocy szczególnie system burzowy występował na południowym wschodzie kraju. Na zobrazowaniach radarowych, na przodzie tego mezoskalowego układu konwekcyjnego utworzyła się struktura liniowa, a dane z rzeszowskiego radaru ukazały nam sygnatury „bow echo”. Dlatego na trasie tej burzy wielokomórkowej zanotowano silne, ale punktowo wręcz niszczycielskie porywy wiatru, które w burzach mogły dochodzić do 100-115 km/h. Wielokomórkowa burza szybko przemieszczała się z zachodu na wschód, północny-zachód, dlatego sumy opadowe nie przekraczały 15-20 mm. Aczkolwiek miejscami w wyniku akumulowania opadów mogły lokalnie sięgać około 30 mm. W czasie przechodzenia burz, w drugiej części nocy obserwowano opady gradu. Wykazywały się one także wysoką aktywnością elektryczną.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD, 2:13 czasu lokalnego w poniedziałek

bow echo, MCS i supercelle

Groźna burza. Były superkomórki burzowe i bow echo

System burzowy na południowym wschodzie Polski był związany ze strefą zafalowanego frontu atmosferycznego, przemieszczał się dalej nad Ukrainę. Nad ranem w poniedziałek grzmiało na wschodzie i południu Podkarpacia oraz w południowej połowie Lubelszczyzny. Podczas burz obserwowane nawalne opady konwekcyjne, jakich chwilowe natężenie mogło sięgać nawet około 10-15 mm/10 min. Z uwagi na nasilony poziomy przepływ mas powietrza, sumy opadowe mogły nie przekraczać 20-30 mm.

Analiza sytuacji według IMGW-PIB, 9.08.2021, 2:57

bow echo. Liniowy układ

Dane radarowe wskazywały na duże zagrożenie silnymi, miejscami niszczącymi porywami wiatru. Na trasie burz z sygnaturą bow echo możliwe były punktowe porywy na południowym-wschodzie do 90-115 km/h. Pojawiły się informacje o lokalnych szkodach wiatrowych na pograniczu woj. lubelskiego i podkarpackiego.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski oraz obszarów przyległych.

pogoda. Groźna burza bow echo

Chmury burzowe były mocno rozbudowane w pionie, co doskonale widać po nocnych danych ukazujących temperaturę wierzchołków chmur Cumulonimbus

burze na SE Polski

Burze utworzył się nad ranem również w woj. kujawsko-pomorskim i miejscami na Wybrzeżu (okolice Ustki i Łeby). Burzom towarzyszyły opady do około 10 mm i porywy wiatru punktowo do około 60-70 km/h.

Monitoring burzowy IMGW-PIB, 9.08.2021, 4:58 czasu lokalnego

Pogoda. Groźna burza bow echo

Około godziny 6 mezoskalowy układ konwekcyjny znalazł się za wschodnią granicą państwową. Około godziny 7 w poniedziałek, zjawiska burzowe występowały w okolicach Elbląga oraz na Bałtyku, okolice Ustki. Były to jednak słabsze zjawiska konwekcyjne, niż te, które w nocy przechodziły przez południe, południowy-wschód i wschód kraju. Podczas porannych burz na północy, porywy nie przekraczały 50-70 km/h.

Dane radarowe wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi, 6:00 czasu lokalnego w poniedziałek.

burze nad polską, 9 sierpnia 2021

Szkody po burzach we wschodniej części kraju

Po przejściu ok. 3 nad ranem burzy strażacy nadal usuwają szkody przez nią wyrządzone. W miejscowościach położonych w gminie Biłgoraj, Księżpol i Aleksandrów wiatr uszkodził dachy na co najmniej 8 budynkach. Ponad 20 przewróconych drzew blokowało przejezdność dróg powiatowych i gminnych, a zerwane linie energetyczne i przyłącza skutkowały brakiem prądu w wielu domostwach – relacjonował rano mł. bryg. Albert Kloc z Komendy Powiatowej PSP w Biłgoraju.

Podobne interwencje mieli strażacy w powiatach zamojskim i hrubieszowskim. Pojedyncze wyjazdy odnotowali również strażacy z powiatów kraśnickiego, świdnickiego i tomaszowskiego. Sporo pracy mają też pracownicy pogotowia energetycznego. Zerwanych zostało bowiem wiele linii, głównie w powiatach biłgorajskim i zamojskim.

ZACHMURZENIE I BURZE NAD POLSKĄ ONLINE