Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Silny chłód i ulewy zaczną ustępować. W prognozach pojawia się szansa na dni upalne i silne burze. Zwłaszcza w drugiej dekadzie sierpnia. Wiele jednak wskazuje, że dni z temperaturą powyżej 30°C będzie mniej niż w lipcu. Sprawdzimy najnowsze wyliczenia według modeli europejskich oraz amerykańskich.
Pogoda długoterminowa. Chłodny i wilgotny początek sierpnia
Zgodnie z prognozami na początku sierpnia obserwujemy w naszych szerokościach geograficznych chłodny okres synoptyczny. Dni z upałem nie występują, zdarzają się tylko sporadyczne dni gorące. Jest to również dość wilgotny okres synoptyczny. W pierwszych dniach nowego miesiąca zostały już w wielu miejscach przekroczone miesięczne normy opadowe, prowadząc nawet do większych podtopień.
Pogoda. Niż z systemem frontów atmosferycznych znad południowej Europy przyniósł obfite opady deszczu i burze, a nawet tornada
Głównie za sprawą cyrkulacji strefowej, jak i też na skutek przemieszczania się w ciągu ostatnich 2 dni wydajnego niżu z okludującym systemem frontów atmosferycznych, który znad Bałkanów dotarł nad Polskę. Przyniósł on silne ulewy na południu, wschodzie i centrum kraju. Miejscami wystąpiły podtopienia. Z omawianym wirem niżowym związane były nie tylko silne opady jednostajne i konwekcyjne. Zaobserwowano przynajmniej dwie trąby powietrzne w czwartek. Pierwszą w Rzeszowie, drugą w Józefowie, w powiecie biłgorajskim na południu woj. lubelskiego. W sobotę na obszarze całej Polski wzrośnie wyraźnie temperatura. Pogodę kształtować będzie w ciągu dnia słaby klin wyżu znad Bałkanów. Z południowego zachodu napływać będzie coraz cieplejsze powietrze polarne morskie. Nie wystąpią wtedy sprzyjające warunki do rozwoju burz. W niedzielę czeka nas większa dynamika w pogodzie. Szczególnie na zachodzie i północy oraz niewykluczone, że także na południu. Prawdopodobne są zjawiska burzowe o umiarkowanym natężeniu. Najgroźniejsze w drugiej części dnia.
Poniższa mapa obrazuje zanotowane sumy opadowe według systemu RainGRS należącego do IMGW-PIB, wizualizacja: meteomodel.pl. Dostrzegamy, że miniona doba była szczególnie deszczowa na południu, częściowo centrum i wschodzie. Wiele jednak wskazuje, że miejscami sumy opadowe były wyższe od zmierzonych przez radary meteorologiczne. Taki sposób pomiaru nigdy nie jest w 100% dokładny, dlatego najlepiej bazować na raportach ze stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W przypadku zjawisk burzowych jest to jednak w znacznym stopniu utrudnione ze względu na specyfikę opadów burzowych, czyli ich dużą nierównomierność. Zatem przy opadach konwekcyjnych dane z systemu RainGRS mogą okazać się pomocne, ukazując nam obszary, gdzie wystąpiły najsilniejsze opady z burz.
Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury jest ujemna na początku sierpnia
Prześledźmy mapę, która przedstawia rozkład anomalii temperatury na obszarze Polski, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że pierwsze pięć dni sierpnia przynoszą w kraju na termometrach przeważnie wartości poniżej normy wieloletniej. Są dni, gdy temperatura jest niższa o nawet 5°C od normy dla tego samego okresu, a biorąc pod uwagę np. okresy referencyjne 1979-2010, 1981-2010, wartości są niższa o nawet 7°C/12°C. Obecnie jednak powinno brać się pod uwagę najnowszy okres referencyjny 1991-2020.
Największe odchylenie od normy obserwujemy na zachodzie, częściowo centrum i południu. Najcieplej jest na krańcach wschodnich. Średnio anomalia temperatury jest niższa o blisko 3°C od normy z okresu ref. 1991-2020. Wizualizacja: meteomodel.pl
Pogoda długoterminowa. Wrócą dni gorące, ale na upały poczekamy
Na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia czeka nas umiarkowanie ciepły okres synoptyczny. Jedynie w niedzielę na krańcach południowo-zachodnich możliwy dzień upalny, czyli temperatura w najcieplejszym momencie dnia, na wysokości klatki meteorologicznej może sięgnąć 30°C. Na pozostałym obszarze ma być to przeważnie od 23°C do 28°C.
Poniższa grafika obrazuje anomalie temperatury w okresie od 6.08.2021 do 12.08.2021 według modelu ICON. Uwzględniony jest w tym przypadku okres referencyjny 1991-2020.
Dostrzegamy, że najchłodniejszym dniem w tym okresie jest piątek, gdy odchylenie temperatury od normy sięga nawet 4°C do 5°C. Najchłodniej jest w centrum i na północy, gdzie oddziałuje wilgotny front okluzji związany z wypełniającym się niżem z centrum nad Podlasiem. Kolejne dni to wzrost temperatury i powrót dni gorących praktycznie do całej Polski.
Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Wygląda na to, że na początku drugiej dekady sierpnia na przeważającym obszarze Polski, wartości na termometrach plasować będą się w normie klimatologicznej, a miejscami nawet lekko powyżej normy wieloletniej. Coraz śmielej niektóre modele prognozują dni upalne w okresie od 12 do 16 miesiąca. Prognozy modeli amerykańskich i europejskich ulegają w dalszym ciągu zmianom z uwagi na odległy termin, ale cieplejszy okres synoptyczny w drugiej dekadzie sierpnia jest raczej przesądzony. Nie zabraknie wtedy dni gorących, czasem upalnych, sporadycznie zdarzą się też noce tropikalne.
Pogoda. ECMWF sygnalizuje powrót ciepła, ale potem widzi możliwe większe okresy chłodu. Nie pokrywa się to jednak z prognozami modelu CFS
W dalszej części wpisu sprawdzamy najnowsze wyliczenia modelu ECMWF. Poniższe grafiki przedstawiać będą nam średnie anomalie tygodniowe do końca sierpnia, uwzględniając 20-letnią normę klimatologiczną. Dzięki nim będziemy mogli zorientować się, w którym kierunku trend temperatury będzie zmierzał w kolejnych tygodniach.
Pierwsza z wielu grafik, które pochodzą z modelu ECMWF ukazuje nam temperaturę powyżej normy wieloletniej w okresie od 9.08.2021 do 16.08.2021. Dostrzegamy, że model europejski prognozuje szczególnie ciepły okres synoptyczny na zachodzie i północy. Chłodniej według niego ma być w centrum, południu i wschodzie, gdzie temperatura ma być przeważnie w normie klimatologicznej, a gdzieniegdzie i okresami lekko poniżej normy.
Zdecydowanie bardziej optymistycznie dla przeważającego obszaru Polski wyglądają wyliczenia europejskiego modelu na przełom 2 i 3 dekady sierpnia. Wtedy to według ECMWF w okresie od 16.08.2021 do 23.08.2021 w wielu regionach temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. To zwiastuje możliwy ciepły, okresami upalny okres synoptyczny. Niewykluczone, że najcieplej w tym okresie będzie na północy i zachodzie kraju. Wkrótce przekonamy się, czy trend w kolejnych aktualizacjach modelu zostanie utrzymany.
Zdecydowanie chłodniejszy okres synoptyczny jest prognozowany pod koniec sierpnia. Wtedy to według ECMWF prognozuje temperaturę poniżej 20-letniej normy klimatologicznej na przeważającym obszarze Polski. Najcieplej może być na zachodzie i północy. Poniższa prognoza przedstawia nam średnie wartości anomalii w okresie od 23.08.2021 do 30.08.2021. Jednak z uwagi na odległy termin jest ona obarczona sporym błędem prognostycznym i może ulec jeszcze korekcie. W dalszej części wpisu przyjrzymy się, w którym kierunku trend zmierzać będzie na podstawie modeli amerykańskich.
Pogoda długoterminowa. Ciepłe, okresami upalne okresy synoptyczne w kolejnych tygodniach sierpnia według CFS
Zdecydowanie większym optymizmem na najbliższe tygodnia sierpnia napawa model klimatyczny CFS. Niewykluczone, że to właśnie on będzie bliżej prawdy, jeśli chodzi o wskazanie trendu w pogodzie na kolejne tygodnie ósmego miesiącu roku. Wiele jednak wskazuje, że ostatni miesiąc meteorologicznego lata nie będzie tak upalny jak lipiec. Będzie także deszczowy, czasem i miejscami burzowy za sprawą dominacji ośrodków niskiego ciśnienia i frontów atmosferycznych.
Prognozowana miesięczna anomalia opadów według CFS, uwzględniając warunki brzegowe za okres od 27.08.2021 do 5.08.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. To może być bardzo wilgotny miesiąc, a pogoda niżowa ma zostać utrzymana na kolejne tygodnie. Dominacja wyżów zdarzy się, ale nie będzie tak silna jak niżów barycznych.
Szczególnie interesująco przedstawia się średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 13.08.2021 do 20.08.2021. Wtedy to według modelu amerykańskiego na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie znacznie powyżej normy wieloletniej. Dni gorące, czasem upalne nie będą niczym niezwykłym. Dostrzegamy obszar szczególnie dużej dodatniej anomalii na południu kraju, gdzie może być najcieplej na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia.
Prognozy na trzecią dekadę sierpnia różnią się znacząco względem modelu ECMWF. Amerykański model sugeruje zdecydowanie cieplejsze ostatnie dni sierpnia. Obserwujemy na przeważającym obszarze Polski temperaturę powyżej normy wieloletniej. W normie temperatura może być na zachodzie. W naszej ocenie bliżej prawdy będzie model zza Oceanu. Różnica w prognozach tygodniowych pomiędzy modelami może wynikać z odmiennych założeń fizycznych, innych warunków początkowych modeli, jak i też brania pod uwagę innego okresu referencyjnego względem którego jest wyliczane średnie odchylenie temperatury w danym okresie.
Względem modelu ECMWF, na przełomie sierpnia i września nie widzimy obszarów z ujemną anomalią tygodniową w naszej części Europy. Może być to umiarkowanie ciepły, czasem upalny okres synoptyczny. Ponownie obserwujemy najwyższe wartości na termometrach w południowej części kraju.
Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym, co może powodować lokalnie duże szkody.