Pogoda długoterminowa. Front gwałtownie zafaluje i przyniesie groźne burze. Najpierw chłodniejszy okres, a potem upały w Polsce

Pogoda długoterminowa. Front gwałtownie zafaluje, przejdzie aktywny niż mezoskalowy. Przed nami dynamiczny przełom miesięcy. Czeka nas też okres z wyraźną cyrkulacją strefową, jaka przyniesie zmienną aurę w pierwszej dekadzie sierpnia. Przyjrzymy się też najnowszym prognozom amerykańskim i europejskim na kolejne tygodnie.

Niżowa pogoda może dominować w sierpniu. Wyżów nie powinno być dużo

Prognozy wskazujące na utrzymanie wyraźnej cyrkulacji strefowej w sierpniu sprawdzą się. Model CFS sugeruje częstą wędrówkę frontów atmosferycznych z zachodu na wschód kraju. Zwiększać będą się kontrasty pomiędzy północą a południem. Dlatego pojawi się nasilony prąd strumieniowy. W takiej sytuacji dynamika w pogodzie będzie duża. Zatem czeka nas częsta wymiana mas powietrza, a okresami również gwałtowne burze powodujące szkody.

pogoda. niżowa aura

CFS sugeruje wilgotny sierpień. Może nie zabraknąć silnych burz

Sprawdzamy również najnowszą prognozę anomalii opadów na sierpień 2021. Dostrzegamy, że większych zmian nie ma względem poprzedniej publikowanej przez nas prognozy. Dalej utrzymywany jest wilgotny i okresami burzowy ostatni miesiąc meteorologicznego lata.

pogoda. częste opady

Pogoda. Na przełomie lipca i sierpnia napłynie na krótko powietrze zwrotnikowe, potem czeka nas okres z ujemną anomalią

Przeanalizujemy jednak prognozy anomalii temperatury według modelu ICON na przełom miesięcy. Są one szczególnie interesujące na niedzielę (1 sierpnia 2021), gdy przez południe, południowy-wschód i wschód kraju przejdą gwałtowne burze. Jednak pierwsze groźniejsze zjawiska o charakterze konwekcyjnym są prawdopodobne na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju w sobotę. Dane z modeli są jednak dużo bardziej niepokojące na niedzielę, gdy na froncie dojdzie do zafalowania i rozwoju mezoskalowego niżu, co spowoduje wzmożenie przepływu mas powietrza i podwyższenie wartości pionowego ścinania wiatru. Wygląda na to, że w drugiej części niedzielnego dnia burze o wysokim natężeniu pojawią się na południu, południowym-wschodzie i wschodzie. Będą korzystne warunki do rozwoju silnych burz superkomórkowych z dużym gradem, wiatrem nawet 100-130 km/h i ulewami powodującymi podtopienia. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się lokalnych trąb powietrznych. W dojrzałej fazie może powstać nawet mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowanymi superkomórkami i linią szkwału. Wkrótce podamy na naszym portalu więcej informacji.

Dostrzegamy dlatego chwilowy napływ powietrza zwrotnikowego nad południową, południowo-wschodnią i wschodnią część kraju, co powoduje pojawienie się dodatniej anomalii temperatura. Następnie drugiego sierpnia cała Polska jest w ujemnej anomalii temperatury. To oznacza, że powietrze zwrotnikowe ustąpi miejsca chłodniejszej masie znad Atlantyku, dlatego temperatura spadnie. Kolejne dni to przeważnie temperatura poniżej normy wieloletniej, czasem w normie klimatologicznej z okresu referencyjnego 1991-2020. Prawdopodobnie na wysokie temperatury, a nawet upały poczekamy do przełomu 1 i 2 dekady sierpnia.

pogoda. przełom miesięcy

Pogoda. Wyraźny podział w pogodzie na przełomie miesięcy

interesująco wygląda rozkład średniej anomalii temperatury na wysokości 2 metrów według modelu CFS. Dostrzegamy, że najcieplej w okresie od 29.07.2021 do 4.08.2021 będzie na południu, częściowo centrum i wschodzie. Najchłodniej z ujemnym odchyleniem temperatury od normy klimatologicznej na północy i zachodzie.

pogoda. sierpień według CFS

Patrzymy dalej w przyszłość, mając na uwadze to, że przy dynamicznej sytuacji synoptycznej rozkład anomalii temperatury może ulec zmianie. Prognozy wskazują, że w okresie od 4.08.2021 do 11.08.2021 najcieplej będzie na południu i częściowo wschodzie. Średnia anomalia jest najniższa dla tego okresu na zachodzie i północy kraju, gdzie najczęściej będą to wartości poniżej normy dla sierpnia. Aura ma być zmienna za sprawą aktywnej cyrkulacji zachodniej, prowadząc do częstych opadów, burz i silniejszych wiatrów.

pogoda. trend w kierunku ocieplenia.

Prognozy na okres od 11.08.2021 do 18.08.2021 traktujmy orientacyjnie, gdyż pomiędzy modelami obserwujemy coraz większe różnice. Może wynikać to z innych danych brzegowych, brania pod uwagę innego okresu referencyjnego, jak i też założeń fizycznych modelu, jaki próbuje przewidzieć możliwy rozkład anomalii temperatury. Najcieplej według amerykańskiego modelu CFS ma być na południu i wschodzie, gdzie temperatura ma być w normie, a nawet miejscami lekko powyżej normy wieloletniej. Z uwagi jednak na odległy termin, nie można wykluczyć większych zmian w prognozach.

CFS chłodny

Pogoda. Szczególnie gorąca, czasem upalna może być druga połowa sierpnia

Optymistycznie wyglądają prognozy na przełom 2 i 3 dekady sierpnia. Wtedy to na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. To zwiastuje prawdopodobne dłuższe okresy gorąca, czasem fale upałów i silne burze. Szczególnie gwałtowne w zwrotnikowej masie powietrza. Nie można wykluczyć, że będzie to szczególnie gorący okres w pogodzie na południu i częściowo centrum kraju. Podobny scenariusz na omawiany przedział czasowy przedstawia nam ECMWF, którego wyliczenia przeanalizujemy w dalszej części wpisu.

ocieplenie według cfs

Przełom sierpnia i września zapowiada się z temperaturą powyżej normy klimatologicznej. Największe odchylenie temperatury dostrzegamy na południu kraju. Niewykluczone, że to właśnie tam wartości na termometrach będą najwyższe z długimi okresami gorąca, upałami i nocami tropikalnymi. Pogoda na przełomie 8 i 9 miesiąca roku może być czasem dynamiczna. Będziemy musieli uważać na lokalne, groźne burze, jakie powstawać będą na przeważającym obszarze Polski. Nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorami i nocami.

CFS cieply na koniec wakacji

Najnowszy ECMWF również początkowo chłodny, potem temperatura zacznie rosnąć

Praktycznie na sam koniec przyjrzymy się orientacyjnym prognozom ECMWF. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, trend w pogodzie na kolejne tygodnie sierpnia uległ zmianie w kierunku ocieplenia. Najmniej optymistycznie wygląda prognoza na pierwszą dekadę sierpnia. Wiele jednak wskazuje, że obszar tak dużej ujemnej anomalii temperatury nie obejmie całej Polski i bliżej prawdy będzie CFS.

Dokonujemy analizy mapy przedstawiającej anomalię temperatury w okresie od 2.08.2021 do 9.08.2021 według ECMWF. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski, europejski model sygnalizuje temperaturę poniżej normy. Najcieplej powinno być jednak na południu, częściowo centrum i wschodzie.

ECMWF chłód

Zdecydowanie bardziej optymistyczne są prognozy ECMWF na okres od 9.08.2021 do 16.08.2021. Wtedy to według europejskiego modelu, temperatura będzie w 20-letniej normie klimatologicznej. Mogą zdarzyć się dni gorące, a nawet upał w naszych szerokościach geograficznych. Na północy kraju widzimy anomalię tygodniową lekko powyżej normy wieloletniej.

ecmwf i wysoka temperatura

Pod kątem urlopu dobrze wyglądają prognozy na okres od 16.08.2021 do 23.08.2021. Wtedy to według ECMWF na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia temperatura na północy i zachodzie będzie powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze w normie klimatologicznej. Prosimy mieć jednak na uwadze to, że prognoza na tak odległy okres może ulec zmianie, a precyzyjne opisanie pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym na poszczególne dni nie jest możliwe.

pogoda. gorące powietrze

Ostatnią kartą będzie prognoza na okres od 23.08.2021 do 30.08.2021. Wtedy to według ECMWF temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie w normie, a na zachodzie i północy powyżej normy wieloletniej. My jednak bardziej skłaniamy się do wersji amerykańskiego modelu klimatycznego, który sugeruje temperaturę powyżej normy na koniec wakacji. Wtedy może nie zabraknąć dni gorących, upalnych, a nawet nocy tropikalnych i groźnych burz. W kolejnych dniach pojawią się zaktualizowane dane modeli na kolejne tygodnie sierpnia, zatem porównamy je z obecnymi prognozami. Jednak w naszej ocenie początek sierpnia może być chłodny, następnie temperatura zacznie rosnąć w całym kraju.

cieplo w polsce

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym, co może powodować lokalnie duże szkody.