Pogoda długoterminowa na cały sierpień 2021 dla Polski. Nieliczne dni gorące w pierwszej dekadzie sierpnia. Na fale upałów poczekamy. Spodziewane są jednak w ostatnim miesiącu meteorologicznego lata burze, które miejscami i okresami okażą się gwałtowne.
Pogoda. Chłodny początek sierpnia, potem możliwa zmiana
Rozpoczął się sierpień. Ostatni miesiąc wakacji dla wielu uczniów w Polsce. Wiele osób planuje swój wypoczynek m.in nad morzem oraz w polskich górach, jak i też na Mazurach. Sprawdzimy dlatego najnowsze prognozy numeryczne na kolejne tygodnie. Przeanalizujemy wyliczenia modeli amerykańskich i europejskich.
Początek ósmego miesiąca roku przyniósł w całej Polsce ochłodzenie. Decydujący wpływ na warunki pogodowe ma cyrkulacja strefowa. Najnowsze prognozy wskazują, że przynajmniej do początku 2 dekady sierpnia pozostaniemy w obszarach obniżonego ciśnienia, zatem nie zabraknie opadów i burz. Potem przez krótki okres czasu powinniśmy być pod wpływem wyżu, ale nie wyklucza to całkowicie opadów. Przeważnie o charakterze konwekcyjnym. Pogoda niżowa ma jednak dominować w sierpniu, co oznacza stosunkowo częste opady, najczęściej burzowe, nieco rzadziej wielkoskalowe.
Spójrzmy jednak na prognozowane anomalie temperatury w okresie od 3.08.2021 do 9.08.2021 według modelu ICON. Uwzględniony jest na poniższej mapie okres referencyjny 1991-2020. Możemy zobaczyć, że nie będzie to upalny okres synoptyczny. Według niemieckiego modelu najczęściej temperatura ma być niższa o 2°C/4°C od normy klimatologicznej dla tego okresu. Czasem zdarzą się nieliczne dni z temperaturą w normie wieloletniej. Zwłaszcza w okolicach 6 i 8 dnia miesiąca. Wtedy możliwe są sporadyczne dni gorące.
Pogoda. Dominacja pól obniżonego ciśnienia
Należy podkreślić, że na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia Polska będzie najczęściej w polu obniżonego ciśnienia. Znajdziemy się głównie pod wpływem wędrujących z zachodu na wschód ośrodków niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. To oznaczać ma zmienną aurę, częste opady, a czasem również burze. Będą również okresy z silniejszym wiatrem. Szczególnie odczuwalne nad morzem.
Przynajmniej do połowy sierpnia poczekamy na większe upały w Polsce. Jeszcze kilka dni temu model GFS sygnalizował większy upał na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia, ale z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje synoptyczną, wyliczenia uległy korekcie. Nie mamy wątpliwości, że pierwsza połowa miesiąca będzie chłodna i wilgotna. Dominować ma przeważnie napływ powietrza polarno morskiego z zachodu, północnego-zachodu. Rzadziej z sektora południowo-zachodniego w ciepłych wycinkach niżów.
Pogoda. To nie będzie prawdopodobnie tak gorący i upalny miesiąc jak lipiec
Na dużą uwagę zasługuje prognoza sezonowa modelu CFS na sierpień 2021. Została ona zainicjowana warunkami brzegowymi za okres od 23.07.2021 do 1.08.2021. Niestety amerykański model numeryczny sygnalizuje miesiąc chłodny z temperaturą poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że najcieplej będzie na południu, gdzie temperatura w skali miesięcznej może być w normie wieloletniej.
CFS sygnalizuje, że sierpień będzie miesiącem w skali miesięcznej chłodnym i wilgotnym. Opady powyżej normy sugerują nam możliwą dominacje pogody niżowej. Aktywność burzowa ma być nieco niższa niż w lipcu, ale lokalnych szkód nie można całkowicie wykluczyć.
Pogoda. ECMWF z lipca wskazuje na ciepły sierpień
Zdecydowanie bardziej optymistyczna jest prognoza modelu europejskiego modelu ECMWF sugeruje, że temperatura ma być lekko powyżej normy wieloletniej w sierpniu 2021. Jesteśmy bardzo ciekawi, który model będzie bliżej prawdy. Możliwe, że to właśnie w drugiej połowie sierpnia trend ulegnie zmianie i pojawi się więcej dni upalnych oraz gorących.
Chłodny początek sierpnia, potem szansa na zmiana trendu
Na sam koniec przyjrzymy się prognozom anomalii tygodniowych według modelu CFS. Dostrzegamy, że średnia anomalia na okres od 2.08.2021 do 9.08.2021 jest poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Sporadyczne dni gorące są możliwe w okolicach weekendu, ale nie w całym kraju.
Korzystniej dla wielu osób planujących wypoczynek wyglądają prognozy modelu CFS na okres od 9.08.2021 do 16.08.2021. Na przeważającym obszarze Polski obserwujemy na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia temperaturę w normie wieloletniej. W zachodniej połowie kraju widzimy obszar z temperaturą poniżej normy klimatycznej. Na południu i krańcach północnych może być lekko powyżej normy wieloletniej.
Na przełom 2 i 3 dekady sierpnia pojawiają się coraz większe rozbieżności w prognozach pomiędzy modelami europejskimi i amerykańskimi. Widzimy, że np. CFS widzi temperaturę na przeważającym obszarze Polski lekko powyżej normy wieloletniej, gdzieniegdzie w normie wieloletniej. Wtedy też możliwe są dni gorące i upalne.
Poniższa mapa przedstawia orientacyjną prognozę na okres od 23.08.2021 do 30.08.2021. Jednak nie jesteśmy przekonani do takiego scenariusza w prognozach. Według CFS temperatura na południu i północy kraju ma być lekko powyżej normy klimatologicznej. Na zachodzie jednak temperatura ma być poniżej normy.
ECMWF wskazuje na niewiele dni gorących i upalnych
ECMWF widzi podobny trend w pogodzie jak CFS, chociaż jest to nieco mniej optymistyczna prognoza. Średnia anomalia na wysokości 2 metrów n.p.g będzie poniżej 20-letniej normy klimatologicznej. Nie widzimy jednak na tak uśrednionej mapie ocieplenie w okolicach weekendu.
Wyraźne różnice między modelami sezonowymi obserwujemy na przełom 1 i 2 dekady sierpnia. Wtedy to według CFS na przeważającym obszarze Polski temperatura ma być w normie klimatologicznej, a na południu lekko powyżej normy. Odmienna prognoza może wynikać z innych założeń fizycznych, brania pod uwagę innego okresu referencyjnego. Skłaniamy się jednak ku wersji modelu amerykańskiego wskazującego na ocieplenie w drugiej dekadzie ósmego miesiąca roku.
Zdecydowanie bardziej optymistyczna jest prognoza modelu ECMWF na okres od 16.08.2021 do 23.08.2021. Widzimy na mapie przeważnie temperaturę w normie klimatologicznej. Na zachodzie i północy temperatura ma być powyżej normy wieloletniej. Z naszych obserwacji jednak wynika, że możemy spodziewać się zmiany trendu. Prawdopodobnie w kierunku wzrostu temperatury powyżej normy na przeważającym obszarze Polski do wartości powyżej normy klimatycznej.
Ponownie chłodniejszy okres synoptyczny jest prognozowany na koniec sierpnia. Poniższa mapa przedstawia prognozę średniej anomalii dla wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 23.08.2021 do 30.08.2021. Z uwagi jednak na odległy termin, możemy spodziewać się korekty prognoz numerycznych. W tym samym czasie CFS widzi temperaturę w normie, lekko powyżej normy wieloletniej. Na zachodzie jest tylko obszar z niewielkim ujemnym odchyleniem temperatury, które może zniknąć w kolejnych aktualizacjach modelu.
Podsumowując, po ciepłym i w wielu miejscach wilgotnym lipcu, sierpień okaże się prawdopodobnie chłodniejszy w skali miesięcznej. Będzie on także wilgotny, także pod kątem opadów czeka nas kontynuacja trendu w siódmego miesiąca roku. Możemy spodziewać się burz, których będzie mniej niż w poprzednich miesiącach, ale będą się zdarzać i powodować szkody.
Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym, co może powodować lokalnie duże szkody.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na cały sierpień 2021. Złe wieści. Na upał poczekamy. Zdarzą się sporadyczne dni gorące i silne burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.