Pogoda. Trąba powietrzna w Polsce. Sprawdź gdzie zeszła dziś po południu

Dzisiejsze burze zdołały wygenerować trąbę powietrzną. W czwartek Polska pozostaje w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Aktywny niż przemieścił się znad Alp przez Słowacje dalej na północny-wschód. Jego centrum znajduje się późnym popołudniem na południu Podkarpacia. Układ niskiego ciśnienia wykształcił swój własny system frontów atmosferycznych, dodatkowo po swojej wschodniej stronie ściągnie ciepłe, wilgotne i niestabilne powietrze z południowego-wschodu. Towarzyszy mu własny system frontów atmosferycznych. Wschodnia połowa kraju jest w jego ciepłym wycinku, zatem z kierunków południowych napływa cieplejsza i wilgotna masa powietrza. Zaznaczająca się szczególnie na wyższych poziomach izobarycznych (925 hPa, 850 hPa). Przy ziemi jest chłodno za sprawą zalegania zachmurzenia warstwowego i występowania opadów atmosferycznych. Występują również lokalne burze z uniesionego trybu.

Pogoda. Burze superkomórkowe w Polsce


W ciągu ostatnich 2 godzin burze obserwowano m.in na Podkarpaciu i Ziemi Lubuskiej oraz na południu woj. lubelskiego Prognozy wskazują, że w najbliższych godzinach zwłaszcza nad woj. podkarpackie i lubelskie, z kierunków południowych napływać ma w dalszym ciągu wilgotna, chwiejna, ciepła i wilgotna masa powietrza. Zatem miejscami prawdopodobne są na tym obszarze kolejne burze. Szczególnie wbudowane w zachmurzenie związane z wkraczającym znad Słowacji nad Polskę niżem.

W czasie burz występują głównie ulewne opady deszczu o natężeniu do 10 mm na 10 minut oraz wiatr w porywach do 60 km/h, punktowo do 80 km/h.Na zachodzie Wielkopolski, na Ziemi Lubuskiej i na południowym zachodzie Pomorza znajdują się miejscami izolowane, silnie wypiętrzone komórki konwekcyjne i jest to drugi obszar narażony na występowanie lokalnych burz. W tym rejonie burzom może towarzyszyć porywisty wiatr oraz opady deszczu o natężeniu do 5 mm na 10 minut – informuje BurzaAlert IMGW-PIB.


Trąba powietrzna w Rzeszowie. Zaobserwowano mezocykloniczne, słabe tornado na południowym-wschodzie Polski

https://www.facebook.com/meteo.rep/posts/4865081383509040

Lej miał kontakt z ziemią i był związany z prawoskrętną superkomórką burzową. Burza posiadająca mezocyklon przesunęła się następnie nad Tarnobrzeg. Na skanach dopplerowskich widać hook echo. Jest to dostrzegalne dzięki bliskości radaru w Rzeszowie i wykonaniu skanu dopplerowskiego oraz użyciu produktów radarowych. Centrum burzy przeszło południowo-zachodnią część Rzeszowa.


Brak szkód po słabej trąbie powietrznej


Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnej interwencji w związku z trąbą powietrzną (lejem kondensacyjnym – w Rzeszowie. – powiedziała st. kpt. mgr inż. Kinga Styrczula, Oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.


Niska superkomórkowa burzowa przeszła przez Rzeszów i skierowała się nad Kolbuszową. Skan radarowy z godziny 17:00 

superkomorka w polsce

Produkt radialny wskazuje na wystąpienie silnej rotacji w obrębie superkomórki burzowej, która przyniosła mezocykloniczną, ale słabą trąbę powietrzną.Kadr z filmu ukazujący trąbę powietrzną o sile F0/F1 związaną z mezocyklonem. (fot. Maciej Klimkowicz)

pogoda. tornado polska

Całość nagrania tornada z Rzeszowa tutaj

Burze superkomórkowe obserwuje się na Podkarpaciu i na południu woj. lubelskiego. Są one prawoskrętne i przemieszczają się od południowego-wschodu na północ, północny-zachód. Niewykluczone są kolejne lokalne trąby powietrzne do końca dnia. Groźna burza superkomórkowa z wyraźną rotacją jest obserwowana w rejonie Kolbuszowej. Kolejna niebezpieczna struktura jest w rejonie Dębicy, gdzie również mogła wystąpić słaba trąba powietrzna.

https://www.facebook.com/watch/?v=302748328273886&t=0

Silna rotacja w obrębie burzy superkomórkowej wystąpiła m.in w rejonie Tomaszowa Lubelskiego, gdzie prawdopodobieństwo pojawienia się lokalnej trąby powietrznej wynosiło 90%. Obserwujemy również superkomórkę koło Biłgoraja.

https://www.facebook.com/meteo.rep/posts/4865119156838596

Kluczowy okazuje się dzisiaj niski poziom kondensacji chmur oraz silna skrętność wiatru w dolnych warstwach troposfery. Ważny jest nasilony pionowy uskok wiatru w warstwie 0-1 km. Superkomórki burzowe „zasilane” są napływem ciepłego powietrza z południa, co umożliwia ich rozwój i podtrzymuje przy „życiu”. Stąd możliwość pojawienia się trąby powietrznej.

Po godzinie 18 superkomórka burzowa znajdowała się nad Kolbuszową i okolicami. Wyraźnie zwolniła i silnie rotuje. Kto wie, czy wkrótce nie usłyszymy o kolejnym przypadku trąby powietrznej.

Późnym popołudniem obserwujemy conajmniej 7 superkomórek burzowych, które mają potencjał w dzisiejszych warunkach do generowania punktowych trąb powietrznych.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE