Pogoda na noc 5/6 sierpnia 2021. Burze będą zanikać. Silne ulewy w Polsce i podtopienia oraz mgły

Pogoda. W czwartek Polska znalazła się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Niż mezoskalowy przemieścił się znad Alp przez Słowacje dalej na północny-wschód. Centrum jego początkowo znalazło się na pograniczu Słowacji i Polski. W kolejnych godzinach znad Podkarpacia przesunie się nad woj. lubelskie. Układ niskiego ciśnienia wytworzył swój własny system frontów atmosferycznych, dodatkowo po swojej wschodniej stronie ściągnął ciepłe, wilgotne i niestabilne powietrze z południa, południowego-wschodu. Szczególnie groźne burze wystąpiły dziś na wschodzie, południowym-wschodzie. Zagrzmiało również miejscami na krańcach zachodnich, północno-zachodnich.

Pogoda. Trąby powietrzne w Polsce. Intensywne opady związane z niżem

Należy wspomnieć o zjawisku trąby powietrznej, która wystąpiła na Podkarpaciu dzisiaj około godziny 17. Wstępne informacje wskazują, że przeszła ona przez rejon rezerwatu. Rzecznik straży poinformował, że nie wpłynęły do stanowiska kierowania żadne informacje o szkodach po przejściu mezocyklonicznego tornada. Drugi przypadek krótkotrwałej trąby pochodzi z południa woj. lubelskiego. Również na tym obszarze przechodziła jedna z wielu prawoskrętnych superkomórek burzowych, wystąpiła rotacja u podstawy chmury Cumulonimbus, która sięgnęła ziemi, wyrządzając szkody. Miało to miejsce w miejscowości Józefów w powiecie biłgorajskim. Wyrządziła ona szkody w drzewostanie, zerwała również dachy. W dalszym ciągu zbieramy kolejne informacje o przypadku krótkotrwałego tornada z południa województwa lubelskiego. Postaramy się więcej podać już jutro z rana.

https://www.facebook.com/fanipogody/posts/2904039583169013

Dane radarowe z polskiej sieci radarowej POLRAD wskazują, że burze szybko słabną. Jeszcze kilkanaście minut temu grzmiało według detektorów wyładowań na Podkarpaciu i Ziemi Świętokrzyskiej. Zagrzmiało również na wschodzie woj. lubelskiego. Teoretycznie w obrębie niżu słabe burze, już bez lokalnych trąb powietrznych mogą utrzymać się przez całą noc. Uniesiony tryb konwekcji ograniczy zagrożenie ze strony silnych porywów konwekcyjnych. Burze mogą być wbudowane w strefy opadów jednostajnych, powodując nasilanie się opadów, prowadząc do wystąpienia większych akumulacji i lokalnych podtopień.

Podczas nadchodzącej nocy na aurę wpływać ma niż, którego centrum (w dolnej i środkowej oraz górnej troposferze) ma wędrować. Występować ma wyraźna dywergencja pola wiatru w środkowej troposferze oraz wymuszanie wznoszenia w obrębie niżu. Z niżem związany jest system frontów atmosferycznych. Ciepły sektor ma być wypierany z każdą godziną coraz bardziej na wschód. Front chłodny zamykać ma ciepły wycinek niżu, natomiast tuż za frontem o charakterze chłodnym rozpocznie się napływ chłodniejszej masy polarno morskiej nad przeważający obszar Polski.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 7.08.2021, 00 UTC

pogoda. niżowa aura w kraju. System frontów atmosferycznych

Pogoda. Spadnie miejscami nawet 70 mm deszczu

Podstawowym zagrożeniem w nocy okażą się ulewne opady deszczu do 20-70 mm, prowadząc miejscami do podtopień. Nie można wykluczyć, że miejscami akumulacja opadów okaże się wyższa. Szczególnie w sytuacji przechodzenia nad jednym obszarem kilku chmur kłębiasto-deszczowych, powodując wzrost natężenia.

Inicjowanie konwekcji zachodzić ma głównie w obrębie niżu, szczególnie w zasięgu stref frontowych, powodując unoszenie ciepłego i wilgotnego powietrza. W zasięgu ośrodka niżowego występować mają również linie zbieżności, skutkując dogodnymi warunkami do tworzenia się mocno uwodnionych chmur konwekcyjnych.

Uniesiony tryb konwekcji ograniczy w znacznym stopniu zagrożenie ze strony nocnych burz. Mają być one wbudowane przeważnie w zachmurzenie związane z niżem. Najwięcej burz jest prognozowanych w pierwszej części nocy, ale nie można wykluczyć, że słabe burze miejscami utrzymają się przez całą noc. Nie można wykluczyć akumulowania opadów do 50-70 mm.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159198952767332

W czasie przechodzenia burz niewykluczone są silniejsze porywy wiatru do 40-70 km/h, spowodowane bliskością niżu i nasilonym poziomym przepływem mas powietrza na dolnych poziomach izobarycznych.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Podczas nadchodzącej nocy na południu, w centrum i na wschodzie deszcz okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, lokalnie burze wbudowane w zachmurzenie warstwowe. Wysokość opadów do 30-70mm W zachodniej połowie kraju miejscami mgła do 300m. Termometry wskażą minimalna od 12°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty do 55km/h. Silniejszy w czasie burz do 70 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na noc z czwartku na piątek według ICON dla Polski

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I SŁABYCH BURZ

TEMPERATURA W POLSCE