Uderzenie chłodu w Europie 24.07-10.08. Mróz na nizinach. Padną rekordy zimna. Na południu nadal silny upał

Od wielu dni w Europie pogoda przynosi mocno odmienną aurę. Podczas, gdy na południu panują silne upały, na północnym zachodzie i częściowo w centrum zrobiło się chłodno. W czasie, gdy południe kontynentu walczy z pożarami, w innych regionach Europy opadów deszczu jest aż nadmiar. Wystarczy wspomnieć dzisiejszy incydent z ulewami w Polsce Południowej i Wschodniej. Jednak do napisania tego wpisu skłoniły mnie doniesienia z Wysp Brytyjskich. Zrobiło się tam bardzo zimno. Temperatura niespodziewanie spadła nocami blisko zera. Mróz w pogodzie raczej Europie nie grozi. Jednak rekordy chłodu są jak najbardziej realne.

Pogoda. Ponad 40 stopni różnicy temperatury w Europie

Pogoda w Europie przynosi w ostatnich dniach bardzo ciekawą sytuację. Podczas gdy na południu panuje silna fala upałów, na północy kontynentu jest po prostu zimno. Spójrzmy na temperatury na dzisiejszy dzień.

Temperatury na dziś w Europie. Chłodna północ. Morderczy upał na południu

Widać tu bardzo duże różnice temperatury pomiędzy Europą Południową, a północą kontynentu. Zacznijmy od upałów na południu. Pogoda w Europie Południowej od wielu dni przynosi morderczy upał. Bardzo wysokie temperatury przyczyniają się do bardzo groźnych pożarów. Przykładowo w Turcji liczna rozległych pożarów zbliża się do 200. Całe szczęście, większość z nich dość szybko zostaje opanowanych. To dzięki heroicznej postawie tysięcy strażaków. Wróćmy jednak do pogody i upałów na południu. Temperatury w ostatnich dniach przekraczają 45 stopni Celsjusza. Tak gorąco jest we Włoszech, w Grecji i Turcji. Silny upał panuje również choćby na Bałkanach, gdzie słupki rtęci przekraczają 35 stopni praktycznie codziennie. Z delikatną zazdrością na pogodę na południu kontynentu spoglądają mieszkańcy północy i północnego zachodu Europy. Pogoda w tych regionach jest zupełnie inna. Temperatury lokalnie przypominają bardziej jesienne niż letnie.

Silne spadki temperatury na Wyspach Brytyjskich

Weźmy pod uwagę pogodę na Wyspach Brytyjskich. Od wielu dni spływają tam atlantyckie, chłodne masy powietrza. Skutkuje to spadkami temperatury grubo poniżej 10 stopni nocami. W dzień wcale nie jest wiele cieplej, gdyż temperatury maksymalne i tak nie przekraczają dwudziestek. Zobaczmy temperaturę dziś rano na Wyspach.

Pogoda na Wyspach. Zimno. Bardzo niskie temperatury

Widać tu, że są regiony w których temperatura to zaledwie 7 stopni Celsjusza. To prawie 40 stopni Celsjusza mniej niż w godzinach popołudniowych będzie dziś w niektórych krajach na południu kontynentu. To jednak nie są najniższe temperatury w Europie. W poniedziałek 2 sierpnia w Irlandzkim mieście Katesbridge odnotowano zaledwie 1.8°C. To zaledwie 3 stopni więcej niż rekord wszechczasów temperatury minimalnej w Irlandii w sierpniu. A mamy dopiero początek miesiąca, poranki będą z każdym dniem chłodniejsze. Sierpniowy rekord zimna w pogodzie jest jak najbardziej zagrożony. Nie robi to na Was wrażenia? Idźmy dalej, w mieście Bortnan, w środkowej Szwecji zanotowano oficjalnie -1.5°C. Miasteczko położone jest 400 metrów nad poziomem morza. Wcale nie jest położone gdzieś wysoko w górach.

Pogoda w sierpniu. Mróz w Szwecji

Na północy Szwecji, choćby w Latnivaara mróz był jeszcze większy, sięgną 3 sierpnia minus trzech stopni. Tej doby dobowa amplituda temperatury dla całego kontynentu przekroczyła 50 stopni Celsjusza.

Kiedy pogoda przyniesie upał w Europie Centralnej i Zachodniej?

No dobrze. Widzimy, że aura na północy kontynentu trochę zawodzi 😉 Spójrzmy zatem, kiedy ciepło powróci również w te regiony kontynentu. Najłatwiej temperaturę i pogodę na kilkanaście dni w przód sprawdzić na animacjach zbiorczych. Właśnie taką animację przygotowaliśmy dla Was poniżej (źródła map).

Na animacji widać, z jak złą pogodą mieliśmy do czynienia wczoraj, czy dziś w Polsce. We wschodniej i centralnej części kraju czekan nas intensywny deszcz i ulewy. Temperatury nie przekraczają 20 stopni Celsjusza. Na szczęście weekend przyniesie więcej ciepła w naszym regionie. Jednak już kolejne dni wcale do bardzo ciepłych w centrum i na północy kontynentu należały nie będą. Owszem, upał wdzierał będzie się coraz bardziej na północ kontynentu. Jednak na gorące, zwrotnikowe masy powietrza nie mamy co w Polsce liczyć w pierwszej połowie sierpnia. Modele numeryczne widzą upał w Polsce w okolicach 15go. Trend ten utrzymuje się w prognozach już od kilku dni. Widać więc, że coś jest na rzeczy. Nie powiem, że stęskniłem się za upałem i silnymi burzami. Jednak pogoda z mnóstwem chmur, ulewami i temperaturą poniżej 20 stopni Celsjusza również jest nie dla mnie.

Podsumowując, mamy obecnie w pogodzie w Europie dość ciekawy okres. Różnice temperatury sięgają 50 stopni między południem, a północą kontynentu. Podczas gdy południe walczy z pożarami, w wieli krajach Europy Centralnej deszczu jest namiar, a ludzie boją się powodzi. Przyznać trzeba, że aura pod koniec lipca i na początku sierpnia zdecydowanie daje się we znaki. Spodziewaliście się mrozu? Ja też nie 😉