Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Żar nadejdzie. Upał gwałtownie uderzy. Możliwe 35°C oraz silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Upał nadejdzie do Polski. Możliwe fale upałów. Na termometrach prawdopodobne 35°C oraz okresami gwałtowne zjawiska burzowe. Sprawdzamy najnowsze prognozy amerykańskie i niektóre europejskie na kolejne tygodnie ostatniego miesiąca meteorologicznego lata.

Pogoda długoterminowa sierpień 2021. Chłodny początek miesiąca, ale idą wyraźne zmiany

Początek sierpnia był chłodny m.in w naszej części Europy. Obserwowane przez wiele dni ujemne odchylenie temperatury. Nie zabrakło również intensywnych opadów deszczu, pojawiły się również lokalne trąby powietrzne z minisuperkomórek burzowych. Czerwiec i lipiec okazał się w całym kraju ciepły, ale również wilgotny i burzowy. W sierpniu burz jest mniej, ale również występują. Wygląda na to, że szczyt aktywności burzowej osiągnęliśmy w lipcu, natomiast w kolejnych tygodniach zjawisk burzowych będzie coraz mniej, ale będą się zdarzać.

Anomalia temperatury za okres od 1.08.2021 do 9.08.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2021. Widzimy wyraźnie, że początek sierpnia jest chłodny. Temperatura jest poniżej normy wieloletniej. Największe odchylenie temperatury obserwujemy na zachodzie oraz w centrum, gdzie w pierwszej dekadzie miesiąca temperatura jest niższa o nawet 3°C. Średnia na obszarze Polski wynosi około 2°C. W kolejnych tygodniach zbliżymy się do wartości typowych dla sierpnia, a nawet możemy odnotować dodatnie odchylenie temperatury w wielu regionach Polski.

pogoda długoterminowa sierpień. chłód na początku miesiąca

Pogoda. CFS zmienił trend w prognozie na sierpień 2021

Jeszcze kilka dni temu, CFS widział temperaturę poniżej normy na przeważającym obszarze Polski w sierpniu. Wspominaliśmy jednak, że taka wersja prognozy raczej nie sprawdzi się. Po wilgotnym, chłodnym początku miesiąca, dni gorące oraz upalne spowodują zredukowanie ujemnej anomalii temperatury za pierwszą dekadę sierpnia. Według amerykańskiego modelu CFS, inicjowanego warunkami brzegowymi z okresu od 31.07.2021 do 9.08.2021 temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie w normie klimatologicznej, w ostatnim miesiącu meteorologicznego lata. Najcieplej według prognoz amerykańskich będzie na południu i północy kraju, gdzie pojawia się obszar z dodatnim odchyleniem od normy wieloletniej. W naszej ocenie możemy spodziewać się jeszcze zmiany w kierunku wartości powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę na przeważającym obszarze Polski.

anomalia temperatury do konca sierpnia 2021

Pierwsza dekada sierpnia okazała się wilgotna w naszej części Europy, co było zasługą dominacji pól obniżonego ciśnienia. Przez nasz kraj przeszedł również aktywny, mezoskalowy układ niskiego ciśnienia z całym systemem frontów atmosferycznych. Miejscami przekroczone zostały miesięczne normy opadowe w ciągu doby. Najwięcej padało na południu, centrum i wschodzie. Były to zarówno opady jednostajne, jak i też związane z konwekcją. CFS sygnalizuje, że na przeważającym obszarze Polski będzie to miesiąc wilgotny. Szczególnie we wschodniej, południowej i centralnej części kraju, gdzie okresami pojawią się silniejsze burze. Najmniej padać ma na zachodzie kraju. W porównaniu do lipca, intensywność burzowa powinna być zauważalnie niższa. Należy mieć jednak na uwadze, że burze są zjawiskiem punktowym, dlatego opady nie będą równomierne.

CFS, opady w sierpniu 2021

Pogoda długoterminowa sierpień 2021. Będzie upał w drugiej dekadzie sierpnia Będzie upał w drugiej dekadzie sierpnia

Najnowsze prognozy numeryczne wskazują, że kolejne tygodnie przyniosą liczne dni gorące, a czasem upały. Nie można wykluczyć fali upałów. Przez znaczną część czasu w drugiej dekadzie sierpnia spodziewana jest blokada wyżowa. Obecna nie tylko na dolnych, ale także w środkowej i górnej troposferze. Pojawi się więcej dni ze słońcem oraz wysoką temperaturą.

Poniższa grafika obrazuje nam rozkład anomalii temperatury za okres od 10.08.2021 do 16.08.2021 w oparciu o model ICON. Uwzględniony jest w tej sytuacji okres referencyjny 1991-2020. Najbliższe dni to przeważnie temperatura w normie klimatologicznej. Ocieplenie zacznie wkraczać do Polski coraz szerszym strumieniem od czwartku. Już w piątek na zachodzie prognozują modele dzień upalny. Weekend przyniesie kulminacje wysokich temperatur w całym kraju. Upał możliwy jest w całym kraju. Najchłodniej ma być na wschodzie, północnym-wschodzie. Dostrzegamy, że początek przyszłego tygodnia bardzo ciepły, czasem upalny. Następnie na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia temperatura może obniżyć się.

pogoda długoterminowa sierpień. upał w prognozach

CFS sygnalizuje gorące okresy synoptyczne

Niektóre realizacje numeryczne wskazują, że w sierpniu możemy liczyć na dni upalne. Może być ich jednak mniej, niż w czerwcu oraz w lipcu. Obszar zjawisk burzowych ma być jednak mniejszy, ale do końca miesiąca spodziewam się kilku silniejszych incydentów burzowych. Szczególnie w momencie wypierania gorącego, zwrotnikowego powietrza. Szczyt aktywności burzowej zaobserwujemy na lokalnych strefach zbieżności wiatru.

Wszystkie wiodące modele pogodowe pokazują, że kolejne tygodnie sierpnia będą przeważnie bardzo ciepłe, czasem upalne. Niewykluczone, że pierwszy dzień upalny w sierpniu pojawi się już na zachodzie w okolicach weekendu.

Zerknijmy na mapę obrazującą rozkład średniej anomalii temperatury w okresie od 9.08.2021 do 16.08.2021. Wyliczane odchylenie jest względem okresu klimatologicznego 1984-2009. To będzie szczególnie gorąca druga dekada sierpnia na południu, zachodzie i centrum. Kulminacyjna fala wysokich temperatur może przypaść na połowę miesiąca.

pogoda długoterminowa sierpień. będą upały według CFS

Optymistycznie dla osób planujących wypoczynek wyglądają prognozy na okres od 16.08.2021 do 23.08.2021 według modelu CFS. Dostrzegamy, że na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia temperatura w całym kraju będzie powyżej normy klimatycznej. To zwiastuje nam okresowe dni gorące, czasem większy upał.

pogoda długoterminowa sierpień. Dni upalne w sierpniu 2021

Pogoda długoterminowa sierpień 2021. Opadów będzie mniej niż w ubiegłych tygodniach, ale lokalne burze będą się zdarzać

Wiele wskazuje, że osoby, które zaplanowały swój wypoczynek na ostatnie tygodnie sierpnia będą zadowolone. Najczęściej aurę kształtować będą ośrodki wysokiego ciśnienia. W środkowej i górnej troposferze pojawić może się nawet układ omega, skutkując na ogół stabilną aurą przez wiele dni. Tylko czasem spokój zakłócą lokalne burze. Według prognoz modeli przeważnie na termometrach ujrzymy od 22°C do 25°C. Nie zabraknie jednak dni gorących, czyli temperatury na poziomie 25°C do 29°C. Pojawią się dni upalne, czasem mogą wystąpić też noce tropikalne, utrudniając nam nocny odpoczynek.

Prognozowana anomalia tygodniowa według modelu klimatycznego CFS na okres od 9.08.2021 do 16.08.2021. Dostrzegamy, że najwięcej popada w tym okresie na północy, natomiast najmniej na południu kraju. 

pogoda długoterminowa sierpień. opady i wyże

Opady w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski są prognozowane przez CFS na przełom 2 i 3 dekady sierpnia. W południowej części kraju opady mają być poniżej normy wieloletniej, sugerując częstszą dominacje wyżów z południa Europy. Więcej opadów widzimy na północy i północnym-zachodzie. Będą one głównie o charakterze konwekcyjnym, czyli burzowym, co oznacza, że mogą być one mocno nierównomierne. 

opady w sierpniu 2021

Prognozy na okres od 23.08.2021 do 30.08.2021 traktujmy orientacyjnie, gdyż mogą ulec jeszcze korekcie. Prawdopodobnie w kierunku większego ocieplenia i wzrostu dodatniej anomalii temperatury. Przeciągający się upał w naszych szerokościach geograficzny jest częstym zjawiskiem pod koniec sierpnia.

anomalia tygodniowa CFS

Pogoda długoterminowa sierpień 2021. Trend według GEFS na kolejne tygodnie

Amerykański model GFS sugeruje ciepły okres synoptyczny w drugiej dekadzie sierpnia. W okresie od 10.08.2021 do 15.08.2021, wylicza on największą dodatnią anomalie temperatury w południowej i zachodniej części kraju, gdzie dni gorących, a nawet upalnych może być najwięcej. Widzimy więc wyraźną zmianę trendu w temperaturze po chłodnym początku miesiąca.

GEFS ciepły

Średnie anomalie temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g ukazują nam bardzo ciepły okres synoptyczny. Najwyższych temperatur w połowie miesiąca spodziewamy się na południu i zachodzie oraz wschodniej. Nieco chłodniej, ale dalej powyżej normy ma być na północy Polski.

GEFS i trend w pogodzie

Prawdopodobnie na początku 3 dekady sierpnia temperatura spadnie w całym kraju, ale dalej mają być to wartości powyżej termicznego lata. Co zwiastuje możliwe dni gorące, czasem upalne.

trend GEFS na 3 dekadę sierpnia

Model GFS widzi upały, czasem może zdarzyć fala upałów trwająca minimum 3 dni

Następnie analizujemy mapy przedstawiające średnią temperaturę powietrza liczoną przez model GFS na okres od 10.08.2021 do 20.08.2021. Będą to w dalszym ciągu wartości powyżej normy wieloletniej. Najchłodniej ma być od 17°C nad morzem oraz Suwalszczyźnie przez 20°C/21°C na pozostałym obszarze. Nie można wykluczyć, że finalnie wartości będą wyższe o 2-3°C, względem tego co wylicza nam model amerykański.

Termiczne lato w Polsce

Upalnie w wielu regionach Europy, w tym również na obszarze Polski

Interesująco przedstawia się prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. W Polsce dni upalne, szczególnie w drugiej dekadzie sierpnia są przesądzone. Upał zdarzy się już w piątek. Przed nami gorący, a w niedzielę upalny dzień. Początek przyszłego tygodnia to dalej wartości znacznie powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że wartości w okresie od 10.08.2021 do 20.08.2021 okażą się wyższe od prognozowanych przez model amerykański o nawet 2°C/3°C. Zatem zamiast maksymalnych 31°C/32°C, zobaczymy w cieniu nawet 34°C/35°C. Pojedyncze wiązki modelu GFS prognozują nawet 36°C/37°C, ale wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

pogoda długoterminowa sierpień. Upały w kraju i Europie.

Najchłodniej w okresie od 10.08.2021 do 20.08.2021 będzie na północnym-wschodzie kraju. Tutaj według prognoz modelu GFS, temperatura ma być przeważnie w normie wieloletniej. To będzie prawdopodobnie szczególnie gorący, okresami upalny okres w pogodzie na południu i zachodzie, gdzie odchylenie względem okresu referencyjnego 1979-2000 sięgnie średnio 2°C/3°C.

temperatura powyżej normy

Pogoda długoterminowa sierpień 2021. Prognozy ECMWF nie sprawdzą się, kolejne tygodnie będą przeważnie ciepłe i upalne. Z krótkimi okresami chłodu

Zdecydowanie chłodniejszy jest na najbliższe tygodnie model ECMWF, sugerując nawet anomalie tygodniowe poniżej normy wieloletniej. W naszej ocenie, prognozy europejskiego modelu nie sprawdzą się. Trend z wysokimi temperaturami, okresowo upałami jest sygnalizowany przez trzy główne modele numeryczne, czyli GFS, GEFS oraz CFS. Postanowiliśmy dlatego po dłuższych analizach, nie publikować w tym wpisie map tygodniowych według ECMWF.

Reasumując, początek sierpnia okazał się chłodny, ale prognozy różnych modeli wskazują, że trend w pogodzie ulegnie zmianie w kolejnych tygodniach. Szczególnie upalnie zrobi się w okolicach połowy miesiąca. Wtedy niewykluczona jest fala upałów. Częściej znajdziemy się w polach podwyższonego ciśnienia, zatem warunki pogodowe będą mniej dynamiczne niż w lipcu. Na termometrach ujrzymy przeważnie od 20°C do 35°C. Pod koniec lata upał może powracać do Polski, ale wkrótce przekonamy się, czy takie prognozy pojawią się i zostaną utrzymane.

Poniżej przygotowaliśmy animacje ukazującą prognozowane maksymalne temperatury według GFS na okres od 10.08.2021 do 23.08.2021. Z uwagi na charakter prognoz numerycznych, możemy spodziewać się zmian. Szczególnie w okresie powyżej 5-7 dni.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ