Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Morderczy upał 45-47 blisko Polski. Koszmarny afrykański żar. Na jak długo fala upałów uderzy również w Polskę

Morderczy upał blisko Polski

Bardzo ciekawe prognozy dotyczące upału w Europie i Polsce pojawiać zaczęły się w wyliczeniach ogólnoświatowego modelu pogodowego GFS. Prognozy co do upału w Europie są stabilne. Wciąż jednak są rozbieżności w wyliczeniach modeli jeśli chodzi o upał w Polsce. Jedne aktualizacje wyliczają silny napływ powietrza zwrotnikowego do naszego regionu. Kolejne zaś znów „wyrzucają” silny upał na południe od naszego kraju. Jedno jest pewne. W najbliższych dniach całkiem blisko Polski pojawią się morderczo wysokie temperatury. Słupki rtęci pokazywać będą powyżej 40 stopni.

Silny upał pojawi się blisko Polski

Zanim napiszę o wysokich temperaturach na południu Europy oraz o „wojnie modeli” w sprawie upałów w Polsce. Słów kilka o najbliższych dniach i silnym napływie zwrotnikowych mas powietrza do części Europy Centralnej. To właśnie od tego jak głęboko „zwrotnik” napłynie na północ zależy intensywność i długość najbliższych dni jeśli chodzi o wysokie temperatury w kraju. Jedno jest pewne. Uderzenie „afrykańskiego żaru” dotknie w najbliższych dniach mieszkańców Węgier, Rumunii i południowej Słowacji.

Upał na południe od Polski w najbliższych dniach będzie morderczy

Powyższa mapa to prognoza temperatury na piątek 13 sierpnia dla obszarów na południe od Polski (wxcharts.com). Widać tutaj, że lokalnie temperatura na Węgrzech i w Rumunii osiągnie 40-41 stopni. To już upał morderczy. Szczęśliwie w Polsce nie grożą nam tak wysokie wartości temperatury. A to nie wszystko. Prognozy pogody na początek drugiej połowy sierpnia są dramatyczne. Na Węgrzech upał sięgać miałby nawet 46 stopni Celsjusza. Rekordy temperatury dla tego kraju są z pewnością zagrożone. Spójrzcie sami jak potężny upał wylicza GFS na przyszły tydzień na południe od Polski. Ciekawym jest, że tak jak w przypadku Polski, tak i dla regionów na południe od kraju model ECMWF wcale nie widzi tak wysokich temperatur. Jak to będzie? Zobaczymy za kilka aktualizacji modeli numerycznych.

Gwałtowny upał u naszych południowych sąsiadów.

Niezmiennie gorąco na południu Europy

Wszystkie modele numeryczne są zgodne co do jednego w pogodzie. Na południu Europy upał wciąż jest bardzo silny i nie widać zmian w pogodzie na najbliższy czas. Najbliższe dni wciąż przynosić będą temperatury w okolicach 40 stopni Celsjusza (nawet na modelu ECMWF i ICON). Model GFS widzi dla południa kontynentu temperatury zbliżające się do nawet 47 stopni Celsjusza. Poniżej mapa mniej „mordercza”. Prognoza temperatury dla Włoch i regionu na niedzielę 15 sierpnia. Warto dodać, że upał nie dotyczy tylko Włoch i Grecji. Temperatury ponad 30 stopni pojawią się również na południu Francji (bardzo rzadkie w tym roku). Oczywiście o fali upałów na południu Hiszpanii i Portugalii pisałem niedawno. Tutaj również słupki rtęci praktycznie codziennie zbliżają się do 40 stopni Celsjusza.

Upał we Włoszech, Grecji i południa Francji.

Widać więc, że upał w Europie trwa i trwał będzie również w drugiej połowie sierpnia. Trzymam kciuki, by nie sprawdziły się prognozy modelu GFS, który widzi dla Europy upał wręcz morderczy. Tak wysokie temperatury nigdy nie przynoszą nic dobrego. Fala silnego upału znacznie podniosłaby ryzyko pożarów również bliżej Polski. Oczywiście o pożarach w Turcji i Grecji wszyscy wiemy. Nie będę opisywał ich w tym wpisie. Tak potężny upał to również bardzo duże ryzyko powstania ekstremalnie silnych burz. Burze, które tworzą się w w tak gorącym i mocno wilgotnym powietrzu przyjmują często niszczący charakter. Przy tak silnej fali upału jaki prognozowany jest na najbliższe dni dla regionów na południe od Polski (przez GFS również w Polsce) mogłoby zakończyć się silnym incydentem burzowym w regionie.

Upał pojawi się w Polsce. Jak będzie silny?

Od razu przyznam się, że ciężko jest mi dziś odpowiedzieć na to pytanie. Modele mają zbyt duże rozbieżności, a inne mają za krótki zakres prognozy. Na chwilę obecną wszystkie modele numeryczne są zgodne. Czeka nas upalny piątek i prawdopodobnie bardzo ciepły weekend (lecz to nadal dopiero za kilka dni). Do tego czasu pozostaniemy w temperaturach raczej letnich. Będzie przyjemnie, ale upał w najbliższych 3 dniach nie wystąpi. Co do kolejnych dni, nie ma pewności. Jednak gdyby sprawdziły się prognozy modelu GFS, to czeka nas kilka(naście) dni silnego upału na przełomie pierwszej i drugiej połowy sierpnia.

Pamiętajmy jednak, że powyższe prognozy na ten moment nie potwierdzają się w innych modelach pogodowych. Tak silny upał nie występuje w prognozach dla Polski wg. modelu ECMWF. Jednak w dniu dzisiejszym następuje aktualizacja jego wyliczeń. Wiele powinno się wyjaśnić w sprawie upału w Polsce i morderczych temperatur na południe od kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk