8 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 4 maja 2021. Front ciepły. Aktywny niż i burze coraz bliżej Polski

Pogoda 4 maja wtorek

We wczorajszym wpisie o wichurach nad Polską pisałem, że najbliższe dni to strefowa cyrkulacja atlantycka i kolejne niże uderzające w Polskę z zachodu Europy. Dokładnie taki niż pochodzenia atlantyckiego zbliżał będzie się dziś do kraju wpływając na pogodę 4 maja. Z ośrodkiem niskiego ciśnienia związany będzie front atmosferyczny o charakterze ciepłym. W związku z tym po jego południowej stronie do kraju napłynie cieplejsze powietrza z południa kontynentu. Jednak nie w całym kraju będzie ciepło. Podczas, gdy na południu będzie do 14 stopni, na północy termometry wskażą zaledwie 8 kresek powyżej zera. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 4 maja dla Polski.

Pogoda 4 maja dla Polski. Mapa synoptyczna Europy

Pogoda 4 maja. Duży kontrast termiczny nad Polską

Tak jak pisałem we wstępie, przed frontem atmosferycznym, do południowej i południowo wschodniej części kraju napłynie cieplejsze powietrze z południowego zachodu Europy. Skutkowało będzie to znacznym ociepleniem we wspomnianych regionach. Niestety, ocieplenie to będzie bardzo krótkotrwałe. Już w środę, aktywny front atmosferyczny “wypchnie” ciepłe masy powietrza za południowo wschodnią granicę kraju. Wróćmy jednak do pogody na 4 maja.

Temperatura w Polsce we wtorek 4 maja

Na powyższej prognozie temperatury (model ICON-EU) na najcieplejszy moment dnia doskonale widać sektor ciepłego powietrza na południu kraju. Na Śląsku, w Małopolsce temperatura dziś sięgać może nawet 16-18 stopni Celsjusza. Tylko minimalnie chłodniej w centrum kraju (12-14) stopni. Mieszkańcy Polski Północnej z lekką zazdrością spoglądali dziś będą na temperatury na południu kraju. Na północy temperatura sięgnie zaledwie 6-9 stopni powyżej zera.

Pogoda w Polsce. Front atmosferyczny. Dużo opadów i nasilający się wiatr

Pogoda 4 maja przyniesie więcej chwil ze słońcem niż ostatnio. Jednak nie wszędzie dzień będzie pogody. Na zachodzie kraju już od godzin porannych pojawi się strefa zachmurzenia, z której w kolejnych godzinach padać zacznie deszcz.

Pogoda 4 maja. Opady nad Polską

Najwięcej opadów spodziewamy się na zachodzie kraju. Opady nadejdą w godzinach popołudniowych. Jeszcze dziś nie będą to opady bardzo intensywne, lecz wieczorem, na krańcach zachodnich padać może mocniej. Po południu i wieczorem na zachodzie kraju nie można wykluczyć pojawienia się burz. Nie będą to burze tak groźne jak w niedzielę, jednak wyładowań atmosferycznych nad Polską wykluczyć dziś nie można.

Wraz z nadciąganiem strefy frontowej nad Polską wzrastać będzie gradient baryczny. Co za tym idzie rosła będzie również siła wiatru. Wiatr będzie wzmagał się dziś od zachodu kraju. W godzinach okołopołudniowych na zachodzie wiało będzie w okolicach 70 km/h. Do wieczora strefa silnego wiatru obejmie już praktycznie cały kraj. Wiatr 4 maja wiał będzie z południowego zachodu.