Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Nagła zmiana. Przygruntowe przymrozki ustąpią. Szansa na 28°C i burze. Upał nie uderzy w Polsce na początku czerwcaPogoda długoterminowa. Nastąpi nagła zmiana aura. Ustąpią przygruntowe przymrozki. Termometry mogą pokazać w pierwszych tygodniach czerwca nawet 28°C, ale upał nam nie grozi. Okresami wystąpią również burze. Sprawdzamy najnowszy trend w prognozach według ICON, GFS, GEFS.

Pogoda. Zimny i deszczowy maj w naszej części Europy. Okresami przeszły silne burze

Dobiega końca wyjątkowo chłodny maj, który okazał się 3 z kolei w ostatnich latach poniżej normy wieloletniej. Był on także wilgotny i burzowy w naszej części Starego Kontynentu. Co prawda większość burz była zazwyczaj słaba, ale niektóre spowodowały szkody. Zaobserwowano przynajmniej jedną trąbę powietrzną związana z mezocyklonem w rejonie Biłgoraja woj. lubelskie.

Anomalia temperatury za okres od 1.05.2021 do 30.05.2021 względem okresu referencyjnego 1991-2020 dla Polski. Wizualizacja: meteomodel.pl

Pogoda. Anomalia temperatury do 30 maja 2021.

Pogoda. W tym roku przymrozki dokuczały nam aż do końca maja

W dobiegającym końca miesiąca zanotowano liczne przymrozki, które występowały przeważnie przy gruncie. Na nizinach okresami pojawił się większy śnieg, który padał także na początku maja w Warszawie i okolicach. Należy również wspomnieć o ubiegłej nocy, która przyniosła przygruntowe przymrozki na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu Środkowym i Wschodnim. Ujemne wartości przy gruncie zanotowano także miejscami na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Miejscami krótki przygruntowy przymrozek mógł wystąpić także na zachodzie.

Prognozowana wstępna anomalia miesięczna za okres od 1.05.2021 do 31.05.2021 według modelu ICON, uwzględniając nowy okres referencyjny 1991-2020.

Miejscami na oficjalnych stacjach IMGW odnotowano temperaturę poniżej zera przy gruncie, co możemy prześledzić na poniższej rycinie. Ujemne wartości potwierdzają pomiary ze stacji w Białymstoku, Łeby i Lęborka, ale w sieci pojawiły się informacje, które wskazują, że lekki przymrozek wystąpił także na wcześniej wymienionych obszarach. Tak silnym spadkom temperatury sprzyjała wyżowa aura, napływ chłodnego powietrza polarnego z północy i słaby wiatr oraz brak chmur. Gdyby noc była dłuższa pod koniec maja, to na większym obszarze przy bezchmurnym niebie zanotowano by przymrozek. Najprawdopodobniej również na wysokości 2 metrów.

Temperatura minimalna przy gruncie zanotowana na wybranych oficjalnych stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Najbliższa noc nie powinna już przynieść przygruntowych przymrozków na nizinach. Inaczej sytuacja ma wyglądać na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej.

Pogoda. Czerwiec daje nadzieje na wyższe temperatury, ale na upał w pierwszych tygodniach nowego miesiąca nie mamy co liczyć

Spoglądamy na mapy prognozowanej anomalii temperatury na okres od 31.05.2021 do 6.06.2021 według modelu ICON. Dostrzegamy, że przełom miesięcy jest chłodny, gdyż odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięga nawet 3°C. Szansa na wyraźne ocieplenie szczególnie na zachodzie i północy pojawia się na zachodzie i północy kraju. Już w sobotę na obszarze całej Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Ciepły zapowiada się również przełom 1 i 2 dekady czerwca, o czym przekonamy się, analizując prognozy anomalii tygodniowych. Wiele wskazuje, że pod koniec przyszłego tygodnia dni gorące najbardziej prawdopodobne są na zachodzie.

Pogoda .Anomalia temperatury

GEFS optymistyczny na najbliższe tygodnie

Następnie sprawdzimy uśrednione wartości anomalii temperatury na następne tygodnie czerwca, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010. Widzimy, że przełom maja i czerwca, to w dalszym ciągu zaleganie chłodnych mas powietrza. Wyraźna zmiana jest prognozowana dopiero pod koniec bieżącego tygodnia.

Prognozowane uśrednione wartości anomalii temperatury na okres od 31.05.2021 do 5.06.2021, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

Patrzymy na dalsze prognozy średniej anomalii temperatury i mamy optymistyczne wieści. Średnia anomalia temperatury w okresie od 5.06.2021 do 10.06.2021 będzie powyżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Zwiastuje to nam temperatury powyżej 22-24°C. Okresami i miejscami możliwe nawet 25°C/29°C. Szczególnie w drugim tygodniu czerwca. Do upału zatem zabraknie niewiele.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 5.06.2021 do 10.06.2021.

Dobrze wygląda na prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 10.06.2021 do 15.06.2021, która sugeruje nam średnią anomalie powyżej normy wieloletniej. W czerwcu chłód nie powinien być tak odczuwalny jak w maju, gdyż kontynent bardziej się nagrzeje, co przy wyżowej pogodzie nie będzie niczym nadzwyczajnym. Nad jednym obszarem przez wiele dni zalegać ma jednorodna masa powietrza, która ma się ogrzewać, dlatego temperatura ma rosnąć. Wygląda na to, że na początku czerwca napływać ma do nas przeważnie powietrze ze wschodu Europy. Zimą przy takim kierunku adwekcji panowałby całodobowy mróz. Późną wiosną, a nawet latem napływ z tego kierunku oznacza zazwyczaj umiarkowane temperatury, a okresami również sprzyjające warunki do powstawania burz. Tworzyć mają się one przeważnie na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Opadów ma być mniej niż w maju, ale mają się zdarzać, o czym będziemy informować w naszych codziennych prognozach. Będą to głównie punktowe burze.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 10.06.2021 do 15.06.2021 według GEFS, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

Pogoda. Anomalia temperatury do 10-15 czerwca 2021.

Silny wyż stanowić ma element blokady cyrkulacji zachodniej. Masa powietrza zalegająca nad Europą wygrzeje się na skutek silnej operacji słonecznej w czerwcu i dłuższego zalegania nad jednym obszarem

Spoglądamy na prognozę średniej wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 10 dni. Widzimy dalszą dominacje stabilnego i rozległego wyżu barycznego z centrum nad Morzem Bałtyckim i Skandynawią, który stanowić ma element blokady cyrkulacji strefowej. Tak stabilny i rozległy wyż może utrzymać się praktycznie przez całą pierwszą dekadę przyszłego miesiąca. Jednak na przełomie 1 i 2 dekady czerwca do głosu mogą dojść ośrodki niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Wygląda na to, że w czerwcu dominować będą opady o charakterze konwekcyjnym, wielkoskalowe mają być dużo rzadsze.

Pogoda. Blokada wyżowa nad Europą

Pogoda. Nawet 29°C, niewiele zabraknie do upału

Interesująco wygląda prognoza maksymalnej temperatury powietrza według modelu GFS na pierwszą dekadę czerwca. Miejmy na uwadze, że miejscami na kontynencie wartości mogą być zaniżone. W drugim tygodniu czerwca pomimo napływu ze wschodu Europy temperatura może osiągnąć 25°C/28°C. Obserwujemy ciekawe zjawisko, które polegać ma na wygrzaniu i przetransformowaniu masy zalegającej przez wiele dni nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Jeszcze kilka dni temu tak silnego ocieplenia w pierwszej dekadzie nadchodzącego miesiąca modele nie prognozowały. Wspominaliśmy jednak, że dni gorące mogą się zdarzyć, ale fala upałów raczej nam nie grozi, gdyż osiągniecie 30°C jest mało prawdopodobne.

Pogoda. Temperatura na 10 dni.

Na sam koniec sprawdzamy jeszcze średnią temperaturę dobową w pierwszej dekadzie czerwca. Jest szansa, że do Polski zawita termiczne lato, gdyż średnia dobowa przekroczy w wielu miejscach 15°C. Najcieplej powinno być w centrum oraz na zachodzie, gdzie średnia temperatura za okres 10 dni wyjdzie w przedziale 15°C/18°C. Chłodniej w tym czasie na wschodzie i południu do 14°C/17°C.

Pogoda. Średnia dobowa na 10 dni.

Wkrótce kolejne informacje o prognozowanym ociepleniu na naszej stronie internetowej.

Źródło grafik: meteomodel.pl, tropicaltidbits.com/, weatheronline.com, climatereanalyzer.org/

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz