Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na środę 5 maja. Ulewy w Polsce. Na południu spadnie śnieg, przejdą burze

Pogoda na środę 5 maja

Do Polski zbliżył się niż atlantycki, którego centrum znajdzie się dziś nad Bałtykiem. Pogoda w środę 5 maja będzie w znacznym stopniu uwarunkowana od właśnie tego ośrodka barycznego. Nad Polską rozciągał będzie się pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie załamanie pogody w wielu regionach kraju. Zapraszam na prognozę pogody na środę 5 maja dla Polski.

Dość ciepły ranek. Później temperatura szybko spadnie

Do Polski napływa ciepłe powietrze z południowego zachodu kontynentu. Jeszcze około południa ponad 10 stopni Celsjusza wskażą termometry w całym kraju. Jednak z biegiem godzin temperatura w Polsce zacznie spadać. Wszystko za sprawą chłodnego wycinka frontu i spływu chłodniejszych mas powietrza z zachodu.

Pogoda na środę w Polsce. Temperatura powietrza

Powyższa prognoza temperatury (model GFS) pokazuje rozkład temperatury w południe. Widać tutaj, jak z południowego zachodu do kraju wkracza sektor chłodnego powietrza. Chłód ściśle związany jest ze strefą frontową, która przyniesie bardzo silne opady nad Polską. Do wieczora ciepłe powietrze zostanie całkowicie wypchnięte za naszą wschodnią granicę. W górach w nocy temperatury spadną poniżej zera.

Pogoda na środę. Niż przyniesie ulewy, a nawet śnieżyce w Polsce

We wstępie wspomniałem o niżu, którego centrum znajdzie się dziś nad Bałtykiem. To właśnie ten niż wraz z systemem frontów atmosferycznych przyniesie załamanie pogody w części kraju. Bardzo prawdopodobne jest zafalowanie na froncie, co jeszcze przyczyni się do zintensyfikowania zjawisk pogodowych w kraju. Podczas gdy najsilniejszego deszczu spodziewamy się w godzinach popołudniowych, opady notujemy już od świtu na południowym wschodzie i częściowo północy kraju. W kolejnych godzinach strefa opadów obejmie pas od Śląska po Lubelszczyznę i Podlasie.

Pogoda na środę. Opady deszczu.

Ciekawa sytuacja wciąż występuje odnośnie prognozy opadów śniegu na południu Polski. Podczas gdy niektóre modele (np. SWISS-HD) ograniczyły opady wyłącznie do deszczy, nasz UMPL wciąż widzi dość intensywny śnieg w Małopolsce w godzinach wieczornych. Po południu strefa opadów obejmie już całą południowo wschodnią część kraju. Dodatkowo, w skutek przedfrontowej zbieżności wiatru oraz nasłonecznienia przed frontem dojść może do rozwoju burz. Również na zachodzie kraju, w skutek dobrych warunków wiatrowych powstawać dziś mogą komórki burzowe. Dokładną mapę z obszarami możliwości wystąpienia burz przedstawili Polsce Łowcy Burz.

Pogoda na środę. Burze nad Polską

Na zakończenie prognozy pogody na środę uprzedzić muszę o dość silnym wietrze jaki wystąpi dziś nad Polską. Z każdą godziną wiało będzie mocniej. Strefa najsilniejszego wiatru dotrze do nas z północy, gdzie na południowym krańcu niżu obserwować będzie można duży gradient ciśnienia. Pod wieczór i w nocy z środy na czwartek porywy wiatru dochodziły będą do nawet 90 km/h na północy kraju. Na zakończenie zaprosić Was chcę na prognozę długoterminową do końca maja. Ten miesiąc przyniesie nam wiele ciekawych zjawisk pogodowych, od przymrozków po upał nad Polską. O samym upale, który zbliża się do kraju wielkimi krokami napiszemy jeszcze dziś z rana oddzielny wpis. Zapraszamy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk