Pogoda na 5 dni dla Polski. Nadchodzą gwałtowne burze i nawet 28 stopni

Najchłodniejszy okres synoptyczny mamy już za sobą. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej. Przedsmak burzowej aury i stopniowego ocieplenia odczują w najbliższych godzinach mieszkańcy wschodniej połowy Polski, niewykluczone, że zagrzmi także w nocy na Mazowszu.

„Zimni ogrodnicy” nie byli w tym roku łaskawi dla mieszkańców naszego kraju. Po pierwszej fali chłodu, która spłynęła znad Arktyki na początku maja, kolejna nieco słabsza pojawiła się pod koniec weekendu i na początku tygodnia w Polsce. Na szczęście arktyczny chłód opuszcza Polskę i czeka nas dość intensywny napływ dużo cieplejszego powietrza polarno-morskiego z południowego-wschodu z rodowodem czarnomorskim.

O burzowej aurze w kolejnych godzinach więcej piszemy poniżej

Już w czwartek przeważający obszar Polski znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z płytkimi i niewielkimi niżami z południa Starego Kontynentu. Na północy kraju zalegać ma strefa frontu ciepłego związanego z niżem „ZACHARIAS” przemieszczającym się dalej nad Niemcy. Nasz kraj zacznie być w polu słabogradientowym, zwłaszcza w kolejnych dniach.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar lokalnych burz w czwartek według IMGW-PIB

Zjawiska burzowe możliwe są w czwartek głównie w pasie od Lubelszczyzny po Wielkopolskę. Największe prawdopodobieństwo będzie na Lubelszczyźnie. Burze będą przynosiły lokalne zagrożenie głównie w postaci opadów deszczu do 25 mm. Dodatkowo, na wschodzie kraju, mogą występować porywy do 70 km/h oraz grad do 2 cm.

Piątek kolejnym dniem z burzami, miejscami będą gwałtowne

Również w piątek burze nie odpuszczą, lokalnie będą intensywne, przynosząc ulewy i grad. Prawdopodobne są nawet wielokomórkowe struktury konwekcyjne i superkomórki burzowe.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Spodziewany obszar burz od czwartkowego wieczora do piątku przez IMGW-PIB

Weekend ciepły, ale z gwałtownymi burzami

W weekend czeka nas inicjacja wydajnych opadowo oraz aktywnych elektrycznie burz, które tworzyć będą się zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy. Poszczególne zjawiska burzowe będą również generować opady gradu. Prawdopodobne są również superkomórki burzowe z większym o średnicy dochodzącej do 3 cm. Istnieje również szansa na lejki kondensacyjne a nawet trąby.

Prognozy pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda na niedzielę (IMGW-PIB)

Z każdym dniem będzie coraz cieplej

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW NIŻEJ

Dodaj komentarz