Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Niebezpieczny upał i noce tropikalne oraz silne burze powodujące szkody powrócą do Polski

Pogoda. Średnie ciśnienie 5 dni

Pogoda na okres od 24.07.2021 do 29.07.2021. Czekają nas zapowiadane upały i noce tropikalne. Powrócą gwałtowne burze do Polski. Sprawdzamy najnowsze prognozy w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Dobiega stopniowo końca okres ze stabilną sytuacją pogodową. Wyż ustąpi miejsca układowi niskiego ciśnienia, co zwiastuje napływ powietrza zwrotnikowego po jego wschodniej stronie. Już od niedzieli powrócą burze, których natężenie miejscami będzie umiarkowane i wysokie.

Pogoda. Początek gorąca od soboty, szczyt wysokich temperatur w przyszłym tygodniu

Już w sobotę odczujemy w wielu regionach napływ gorącego powietrza z południa Europy, ale szczyt wysokich temperatur przypadnie na niedzielę i przyszły tydzień. W tej masie warunki do rozwoju lokalnych, ale silnych burz będą bardzo dobre.

W ostatni dzień weekendu miejscami zagrzmi na południu i zachodzie Polski. Skala upałów w trzeciej dekadzie lipca będzie mniej intensywna niż w pierwszej i drugiej dekadzie miesiąca. Jednak ponownie w wielu regionach pojawią się noce tropikalne.

Poniższa grafika obrazuje prognozowane anomalie temperatury w okresie od 24.07.2021 do 30.07.2021 według modelu ICON. Uwzględniony jest w tej sytuacji okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że temperatura w tych dnia będzie przeważnie wyższa o 3°C/4°C od normy z wyżej wymienionego najnowszego okresu referencyjnego. Chłodniej może zrobić się pod koniec lipca. Wtedy też najdłużej gorące masy powietrza powinny utrzymać się na wschodzie.

Pogoda. anomalia do 30 lipca 2021

Pogoda. Termiczne lato w Polsce utrzyma się

Sprawdzamy również średnią temperaturę powietrza w okresie od 24.07.2021 do 29.07.2021 według modelu GFS. Dostrzegamy, że w dalszym ciągu będzie trwać termiczne lato z temperaturą dobową w przedziale od 20°C do 23°C. Niewykluczone, że wartości okażą się wyższe o około 1°C/2°C od wyliczanych przez amerykański model.

pogoda. średnia dobowa na 5 dni

Pogoda. Będą dni upalne, ale skala i natężenie upałów ma być niższa, niż w pierwszej i drugiej dekadzie lipca

Bardzo ciepły, okresami gorący okres synoptyczny przed nami. GFS prognozuje np. w centralnej Polsce 31°C, ale dni z upałem zdarzą się również na południu, zachodzie i częściowo wschodzie kraju. Niewykluczone, że temperatura będzie wyższa o 1°C/3°C od prognozowanej przez model na poniższej mapie.

Pogoda. Temperatura na 5 dni.

W powietrzu zwrotnikowym warunki do rozwoju lokalnych burz będą bardzo dobre

Warto również prześledzić również grafikę przedstawiającą uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego w okresie od 24.07.2021 do 29.07.2021. Zasadniczo będziemy między niżem znad Europy Zachodniej a wyżem ze wschodu. Takie położenie ośrodków barycznych nad Europą skutkować ma napływem powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Gorącego i zasobnego w wilgoć, w którym bez trudu będą tworzyć się chmury burzowe przez wiele dni. Szczyt aktywności burzowej będzie osiągany w drugiej części dnia, ale okresami lokalne burze mają trwać przez całą dobę. Lokalne zalania, szkody wiatrowe i gradobicia są bardzo prawdopodobne w tym okresie. Niedziela przyniesie lokalne burze na zachodzie, południu, częściowo centrum i wschodzie. Spodziewamy się jednak groźniejszych zjawisk konwekcyjnych w ostatnim tygodniu lipca. W codziennych prognozach pogody będziemy informować, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

średnie ciśnienie na 5 dni

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz