5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 24/25 lipca 2021. Na wschodzie miejscami tropikalna noc. Burze nie wystąpią w Polsce

pogoda noc polska

Pogoda. Dzisiaj byliśmy jeszcze w zasięgu słabnącego wyżu z centrum nad Skandynawią, w polarnej morskiej masie powietrza. Jednak od południowego zachodu dostaliśmy się w zasięg niżu z ośrodkami nad Belgią oraz północną Francją. Pomimo pojawienia się niewielkiej chwiejności termodynamicznej, rozwój burz nie nastąpił. Powodem była wyraźna inwersja temperatury w okolicach 3 km n.p.g. Wystąpiła też obecność suchych warstw.

Pogoda. W nocy jeszcze burze się nie pojawią

Podczas nadchodzącej nocy sytuacja synoptyczna będzie wyraźnie się zmieniać. Od południowego-zachodu nasunie się front ciepły. Bliżej godzin porannych na pograniczu Czesko-Polskim pojawi się ośrodek górnego niżu. Zanikać mają wyraźne warstwy inwersyjne, które w ostatnich dniach, w suchszym powietrzu polarno morskim nie było warunków do rozwoju burz. Ta sytuacja zacznie się zmieniać, a zjawiska burzowe powrócą miejscami już w niedzielę. Nad ranem niewielkie opady nasuną się w rejon Sudetów. W Czechach możliwe są burze, ale ich przejście przez góry jest raczej mało prawdopodobne.

Anomalia w polu ciśnienia na noc z soboty na niedzielę dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Prognoza modelu GFS, 25.07.2021, 00 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna

Na przeważającym obszarze Polski nadchodząca noc będzie pogodna. Miejscami tylko zachmurzenie małe i umiarkowane. Nad ranem więcej chmur nasunie się nad Sudety, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Temperatura minimalna od 13°C na północnym wschodzie, około 17°C w centrum, do 19°C na północnym zachodzie. Na wschodzie do 20°C. Ze względu na niewielką różnice ciśnienia, prędkość wiatru ma być niewielka. Silniejszy tylko w górach do 60 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 25.07.2021, 02Z według modelu ICON

POŁOŻENIE OPADÓW