Pogoda na 5 dni. Złe prognozy. Będzie tylko krótki upał. Temperatura może osiągnąć 30 °C, możliwe burze i większe opady w Polsce

Pogoda na okres od 19.08.2021 do 23.08.2021. Nadejdzie ocieplenie, zdarzy się krótki upał w Polsce. Temperatura przekroczy 30 °C, możliwe burze w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy numeryczne na przełom 2 i 3 dekady sierpnia.

Pogoda. Tylko na krótko zrobi się gorąco, a nawet upalnie. Potem silny spadek temperatury

Według modelu ICON, początek trzeciej dekady sierpnia przyniesie zmianę warunków pogodowych. Temperatura w południowej części kraju wzrośnie do wartości w normie wieloletniej, a miejscami będą to wartości lekko powyżej normy. Najchłodniej ma być na północy kraju, natomiast zdecydowanie najcieplej na południu, zachodzie i wschodzie oraz częściowo centrum kraju. Prognozy wskazują, że w ostatniej dekadzie sierpnia, nie widać w prognozach fali upałów. Niewykluczone, że jeden dzień z upałem wystąpi w niedzielę na Dolnym Śląsku. Jeszcze kilka dni temu, niektóre prognozy wiązek wskazywały na ryzyko wystąpienia upału na południowym-wschodzie w okolicach 24 dnia miesiąca. Obecnie jednak sygnalizowany jest chłodny okres synoptyczny w naszych szerokościach geograficznych. Zatem wiele wskazuje, że ocieplenie na początku trzeciej dekady sierpnia będzie krótkotrwałe, a częściej dominować mają chłodne masy powietrza z zachodu, północnego-zachodu. Nie zabraknie również opadów i silniejszego wiatru. Czasem zdarzą się również burze, których natężenie ma być zauważalnie niższe, niż w ubiegłych tygodniach.

pogoda. chłodny okres synoptyczny

Północ Polski będzie marznąć, natomiast gorąc, a nawet dzień upalny możliwy na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia 2021

Podział w pogodzie na chłodną północ i cieplejsze południe jest bardzo dobrze widoczny na mapach średniej anomalii temperatury w okresie od 19.08.2021 do 24.08.2021 w oparciu o model ICON. Nie są to dobre wieści dla osób, które zaplanowały swój wypoczynek na Mazurach oraz nad polskim morzem pod koniec wakacji.

pogoda. chłód na północy, ciepło na południu

Dziś w północnej części kraju obserwuje się zachmurzenie umiarkowane oraz duże, miejscami całkowite z przelotnymi opadami deszczu. Burze nie są spodziewane. Na pozostałym obszarze kraju na ogół pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 17°C na Wybrzeżu do 23°C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. Szczególnie silny na północy kraju.

pogoda. temperatura w normie na południu

Natomiast w piątek opady deszczu i lokalne burze są prognozowane na zachodzie, północy oraz w centrum kraju. Z biegiem godzin burze o słabym, gdzieniegdzie umiarkowanym natężeniu przemieszczać mają się na wschód. Bez opadów do końca dnia jedynie na Podkarpaciu. Najchłodniej będzie na północy, gdzie termometry do 25 st. C  na Podkarpaciu.  Południowo-zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

pogoda. burze w Polsce

Od soboty ponownie zacznie postępować ocieplenie w naszej części Europy. Wzrost temperatury będzie szczególnie odczuwalny na południu, południowym-zachodzie oraz zachodzie i wschodzie kraju. Najchłodniej w dalszym ciągu na północy kraju. Niewielkie opady mogą się zdarzyć w Tatrach oraz Bieszczadach, jak i też na północnym-wschodzie oraz centrum kraju. Ich natężenie ma być niewielkie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Głównie płytką konwekcją cumulusową. Najcieplej na zachodzie i częściowo południu do 25°C, najchłodniej na polskim morzem oraz Podlasiu i Suwalszczyźnie od 16 °C do 20 °C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. 

Prognozowana maksymalna temperatura, 21.08.2021, 15Z

dzień gorący

Pogoda. Od niedzieli kolejne pogorszenie aury wkroczy od zachodu

Natomiast w niedzielę od zachodu zacznie nasuwać się front atmosferyczny, a dodatkowo wzdłuż frontu utworzyć może się niewielki ośrodek niżowy na froncie. Opady powinny wkroczyć od Niemiec. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 °C  na Suwalszczyźnie do 30 °C na Dolnym Śląsku. Chłodniej nad samym morzem poniżej 20 °C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, zachodni. Strefa opadów, a być może nawet słabych burz wędrować ma z zachodu na wschód kraju. Szczególnie od drugiej części dnia i utrzyma się przez całą noc z niedzieli na poniedziałek.

Prognozowana maksymalna temperatura, 22 sierpnia 2021 według GFS

Poniedziałek przyniesie drastyczną zmianę pogody. Wygląda na to, że znajdziemy się w wilgotnej i chłodnej masie polarnej, a nad Polską znajdzie się niż z systemem frontów atmosferycznych. Niewykluczone są słabe burze, a w wielu regionach padać ma przez cały dzień. Zachmurzenie ma być na ogół duże, całkowite z niewielkimi przejaśnieniami. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, okresowo silny do 50-60 km/h. Przeważnie z zachodu, północnego-zachodu. Najniższe wartości prognozowane na północy w przedziale 11°C do 13°C w najcieplejszym momencie. Wyraźnie cieplej na zachodzie, południu i wschodzie od 21 °C do 25 °C. Prognozy te z uwagi na dynamiczną sytuacje pogodową mogą ulec zmianie.

Pogoda. Zimno i deszczowo. Najnowsze prognozy numeryczne wyglądają źle

Przed nami wilgotna trzecia dekada sierpnia. Temperatury coraz częściej będą jesienne na termometrach. Dni z gorącem ma być niewiele. Wygląda na to, że w niedzielę tylko na Dolnym Śląsku temperatura osiągnie prawdopodobnie 30°C i odnotujemy jeden dzień upalny. Początek przyszłego tygodnia to silne ochłodzenie, a aura coraz częściej ma być jesienna z opadami, dużą ilością chmur oraz niskimi, czasem umiarkowanymi temperaturami. Wiązki modeli numerycznych sygnalizują, że fala upałów do końca sierpnia jest już mało prawdopodobna.

Prognozowana akumulowana suma opadów do 24 sierpnia 2021, 18 UTC według modelu GFS

Dla porównania takie sumy opadowe oraz ich rozkład widzi model ECMWF do 24 sierpnia 2021 dla Polski. Według ECMWF najwięcej padać ma w tym okresie na południu, zachodzie oraz wschodzie kraju. Jednak przy dynamicznej sytuacji barycznej, kolejne aktualizacje modeli mogą wnieść wyraźne korekty w prognozach numerycznych.