Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Będzie upał, ale zdarzą się również burze o dużym natężeniu w Polsce

burze w sierpniu 2021

Pogoda na okres od 12.08.2021 do 17.08.2021. Zdarzy się upał, czasem dni gorące. Nie unikniemy jednak gwałtownych burz w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy numeryczne na okres od 12.08.2021 do 17.08.2021. Przejrzymy najnowsze wyliczenia z modeli amerykańskich oraz europejskich.

Pogoda. Będzie upał w Polsce

Jeszcze kilka dni temu, modele pogodowe wskazywały, że przed nami zdecydowanie dłuższa fala upałów. Prognozy różnych ośrodków, które wskazywały trend z wysokimi temperaturami uległ zmianie. Upał jednak powróci do Polski już w piątek. Przejrzymy na sam początek mapy przedstawiające anomalie temperatury na okres ponad 5 dni.

Według modelu ICON, który uwzględnia okres referencyjny 1991-2020. Temperatura w czwartek na przeważającym obszarze Polski będzie w normie wieloletniej. Wyraźną zmianę widzimy od piątku, gdy na zachodzie kraju temperatura ma być wyższa o 3°C i więcej. Chłodniej na południu i wschodzie, gdzie przeważnie wartości będą w normie, a nawet lekko powyżej normy wieloletniej.

Sobota przyniesie upał szczególnie na południu, częściowo centrum i wschodzie. Chłodniej ma być na północy, w okolicach normy wieloletniej. W niedzielę natomiast kolejny dzień upalny jest prawdopodobny na południu i wschodzie. Na pozostałym obszarze będzie przeważnie od 20°C do 25°C. Na początku przyszłego tygodnia ponownie zrobi się gorąco w wielu regionach Polski, a miejscami wystąpi również upał. Szczególnie intensywny na południu, zachodzie i wschodzie kraju. Jeśli prognozy nie ulegną większy zmianom, to już we wtorek przeważający obszar naszego kraju znajdzie się w chłodniejszym powietrzu polarno morskim. Przełom 2 i 3 dekady sierpnia może przynieść wyraźne ochłodzenie w wielu regionach Polski, skutkując nawet obniżeniem się temperatury poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

pogoda na 5 dni

Pogoda. Termiczne lato w Polsce

Zerkamy również na mapy prognozowanej średniej temperatury powietrza na okres od 12.08.2021 do 17.08.2021 w oparciu o model amerykański GFS. Termiczne lato trwać będzie w naszych szerokościach w połowie sierpnia. Na mapie dostrzegamy, że najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, w dolnym przedziale termicznego lata, czyli około 17°C. W centrum około 21°C/22°C. Mówimy cały czas o średniej dobowej temperaturze za wyżej wymieniony przedział czasowy. Na zachodzie i południu wartości dobowe mają być zbliżone.

pogoda na 5 dni. Średnia dobowa

Poddajemy również analizie mapy, które ukazują nam średnią anomalie temperatury w okresie od 12.08.2021 do 17.08.2021. Anomalia temperatury jest liczona, mając na uwadze okres klimatologiczny 1979-2000. Widzimy na mapie, że najcieplej powinno być na południu i zachodzie. Tam średnia anomalia, uwzględniając okres referencyjny 1979-2000 wyniesie około 2°C/3°C. Wyraźnie chłodniej będzie na północnym-wschodzie w okolicach normy klimatologicznej.

pogoda 5 dni. anomalia

Będą dni pogodne, ale zdarzą się też silne burze

Poniższa mapa ukazuje nam średnie wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 12.08.2021 do 17.08.2021 w oparciu o model GFS. Nie przedstawia nam to jednak pełnego obrazu sytuacji, gdyż na aurę w tym okresie będą wpływać nie tylko ośrodki wysokiego ciśnienia. Północ kontynentu ma być pod wpływem niżów związanych z cyrkulacją zachodnią. Jutro słabe burze mogą zdarzyć się w Karpatach, w nocy z piątku na sobotę na zachodzie, natomiast w sobotę we wschodniej połowie kraju. Jeszcze większa dynamika w pogodzie jest prognozowana na początku przyszłego tygodnia, gdy pojawi się więcej opadów i burz. Nie można wykluczyć, że nasunie się pofalowany front atmosferyczny, skutkując dużą dynamiką w pogodzie i dużą zmiennością prognoz. Wzdłuż frontu mogą tworzyć się zaburzenia falowe, które urosną do postaci mezoskalowych niżów, wspomagając rozwój silnych burz w wielu regionach Polski.

średnie ciśnienie w Polsce

Dni gorące, upalne w naszej części Europy

Dziś przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem wyżu. Zachmurzenie ma być przeważnie małe i umiarkowane. Głównie pod postacią podinwersyjnego zachmurzenia Cumulus. Nie można wykluczyć, że wystąpi słaby, przelotny deszcz, a nawet burze na krańcach północno-wschodnich. Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C na Suwalszczyźnie do 27°C na Ziemi Lubuskiej. Z uwagi na niewielki gradient baryczny, powieje słabo z zachodu.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 12 sierpnia 2021 według ICON

gorący dzień

Pogoda. Upał już w piątek

W przeddzień weekendu przeważający obszar Polski pozostanie pod wpływem wyżu. Temperatura wyniesie sięgnie od 23 °C a Suwalszczyźnie do 30-31 °C na zachodzie. Wiatr ma być w dalszym ciągu słaby i umiarkowany. Nie zabraknie słońca, a słabe opady i przelotne burze są prawdopodobne tylko w Karpatach. Nie jest to jednak wysokie prawdopodobieństwo.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 13.08.2021, 15Z według ICON

upał w polsce

Burze na większy obszar Polski powrócą w piątek

W sobotę zjawiska burzowe związane z przechodzącym frontem atmosferycznym są możliwe na południu, centrum i wschodzie. W czasie burz spadnie do 10-30 mm, miejscami powieje do 80 km/h. Natężenie burz ma być umiarkowane, miejscami duże. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie ma być małe i umiarkowane. Najchłodniej będzie od 22°C na Pomorzu, przez 28°C w centrum, a na południu, południowym-wschodzie do 31°C.

Prognozowana maksymalna temperatura, 14 sierpnia 2021, 2021 według GFS

pogoda na 5 dni. upalna aura w kraju

W niedzielę nad Polską rozbuduje się przejściowy wyż. Nie będzie to oznaczać jednak braku opadów. Niewielki deszcz, a nawet słabe burze są prawdopodobne na Wybrzeżu. Początkowo na krańcach południow-wschodnich, opady i odchodzące nad Ukrainę burze. Termometry pokażą od 19°C na Pomorzu, przez 22°C/24°C na zachodzie i w centrum. Cieplej na południu i południowym-wschodzie do 27°C/30°C.

Prognozowana maksymalna temperatura, 15 sierpnia 2021, 15 UTC

pogoda na 5 dni. dzień gorący i upalny. chlod na polnocy

Poniedziałek zapowiada się z dynamiczną pogodą w naszych szerokościach geograficznych. Wpływ na warunki pogodowe będzie mieć prawdopodobnie pofalowany front atmosferyczny. Na przeważającym obszarze Polski wystąpią opady, a miejscami również burze o dużym natężeniu. Szczegółowe informacje podamy w weekend, gdy prognozy ustabilizują się. Najchłodniej na Suwalszczyźnie od 22°C na Suwalszczyźnie, przez 29 °C w centrum. Na zachodzie dzień gorący, a upał na południu, południowym-wschodzie do 30°C/31°C. Podczas burz powieje do 90 km/h. Na ogół słabo i umiarkowanie bez burz powieje na zachodzie i południu.

Prognozowana maksymalna temperatura, 16 sierpnia 2021 według GFS

chłodniej na północnym-wschodzie

Prognozy na wtorek mogą ulec jeszcze zmianie z uwagi na dynamiczną sytuacje synoptyczną. Niewykluczone, że znajdziemy się w strumieniu chłodniejszego powietrza polarno morskiego. Padać może w całym kraju, gdzieniegdzie możliwe burze i intensywne opady konwekcyjne i burzowe. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. Termometry pokażą prawdopodobnie od 17°C do 23°C. Najchłodniej na północy, najcieplej na południu, południowym-wschodzie.

chłod w polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz