Pogoda na 5 dni. Nagły upał powróci i noce tropikalne. Wystąpią silne burze w Polsce

Pogoda na okres od 21.07.2021 do 26.07.2021. Czeka nas powrót dni gorących, a nawet upalnych. Nie ominą nas również gwałtowne burze, które miejscami spowodują szkody. Sprawdzamy, co prognozują modele europejskie i amerykańskie na ten przedział czasowy.

Pogoda. Ochłodzenie na początku ostatniej dekady lipca jest chwilowe

Ochłodzenie na początku trzeciej dekady lipca jest tylko chwilowe, gdyż bliżej weekendu rozpocznie się wyraźne ocieplenie. Już w weekend czekają nas pierwsze w tym tygodniu dni upalne. Najpierw szczególnie wysoka temperatura jest prognozowana na zachodzie kraju, następnie w niedzielę dzień upalny wystąpi na przeważającym obszarze Polski. Kolejne dni to w dalszym ciągu wysoka temperatura, okresami również upał i noce tropikalne. Zmianie ulegnie również sytuacja baryczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, gdyż stabilny wyż ustąpi miejsca zatoce niżowej i ośrodkom niskiego ciśnienia. Pojawią się w wielu miejscach burze, które cechować mają się nieco niższą aktywnością względem poprzednich tygodni. W dalszym ciągu spodziewane są miejscowe szkody. Zwrotnikowe powietrze, które pojawi się w naszej części Starego Kontynentu charakteryzować ma się mniejszą zawartością wilgoci, niż podczas incydentów burzowych w drugiej dekadzie lipca, ale i tak lokalne burze pojawią się.

Pogoda. Początkowo dominacja wyżu, ale nie oznacza to braku opadów

Prognozowana uśredniona wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 21.07.2021 do 26.07.2021. Poniższa mapa nie pokazuje nam jednak pełnego obrazu sytuacji, gdyż już w weekend od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżu znad Wysp Brytyjskich. Zasadniczo Polska znajdzie się pomiędzy wyżem ze wschodu a rozległym niżem z zachodu. Warunkować będzie to w ostatnich dniach lipca napływ powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

wyż nad polską

Sytuacja synoptyczna zacznie zmieniać się w weekend i na początku przyszłego tygodnia

Nasuwania się zatoki niżowej znad Europy Zachodniej jest bardzo widoczny na mapach poniżej. Przedstawiają one nam rozkład pola ciśnienia na poszczególne dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Prognoza ciśnienia na poziomie morza, 25.07.2021, 12Z dla Europy i obszarów przyległych

pogoda. sytuacja synoptyczna, 25 lipca 2021, 12z

Wyliczane ciśnienie na poziomie morza dla Europy i terenów przyległych, 26 lipca 2021, 12Z

Pogoda. 26 lipca 2021, 12Z

Wstępna prognoza wyliczanego ciśnienia, zachmurzenia i opadów w okresie od 21.07.2021do 26.07.2021 według ECMWF

Pogoda. Ostatnie dni z niskimi temperaturami. Najpierw zrobi się gorąco, potem nadejdzie kilka dni upałów

Prześledźmy teraz prognozy anomalii temperatury od 21.07.2021 do 27.07.2021 dla Polski. Wyliczenia oparte są danymi z modelu ICON. Odchylenie temperatury jest liczone względem okresu referencyjnego 1991-2020. Dostrzegamy, że jeszcze tylko środa i czwartek, to temperatury w normie, bądź lekko poniżej normy wieloletniej. Szczególnie gorąco zacznie robić się od weekendu, gdy szerokim strumieniem po wschodniej stronie niżu znad Europy Zachodniej zacznie napływać do nas masa zwrotnikowa z kierunków południowych. Nie będzie to jednak tak silna fala upałów jak w poprzednich tygodniach lipca.

pogoda. Anomalia do 27 lipca 2021

Upał nadejdzie już w weekend. Wysoka temperatura również w przyszłym tygodniu

Model GFS prognozuje, że na przeważającym obszarze Polski temperatura osiągnie, a nawet przekroczy 30°C. Są prognozy, które wskazują, że będziemy mieli na termometrach w lipcu jeszcze 31°C/33°C. Szczyt upałów przypadnie na niedzielę i poniedziałek.

Wyliczana maksymalna temperatura na poszczególne dni w okresie od 21.07.2021 do 26.07.2021

Prognozowane maksymalne wartości na obszarze Starego Kontynentu i obszarów przyległych. Model GFS ma tendencje do zaniżania temperatury.

pogoda. maksymalna temperatura na 5 dni.