Pogoda. Antonov An-225 Mriya zbliża się do Polski. Sprawdź, czy aura nie przeszkodzi w jego obserwacji

Największy samolot transportowy świata zbliża się do Polski. Po godzinie 9:30 we wtorek wyląduje na warszawskim lotnisku Fryderka Chopina.

Antonov An-225 to największy samolot transportowy świata. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędza ją 6 silników Łotariew D-18T. Samolot został wyprodukowany w 1988 roku w zakładach lotniczych AVIANT w ZSSR. Od 2001 rok jest użytkowana przez ukraińskie biuro Antonova.

An-225 był tylko dwa razy w Polsce. W 2003 roku i 2005 roku na lotniskach w Poznaniu i Katowicach. Będzie to 3 wizyta największego samolotu, który został wyprodukowany w jednym egzemplarzu. Godzina lotu kosztuje aż 30 tysięcy dolarów, spala on wtedy 15 ton paliwa lotniczego.

Ciężki transportowiec prawdopodobnie wleci do Polski około godziny 9 we wtorek. Plan lotu, który posiadamy wskazuje, że pojawi się w przedziale godzinowym 9:00 – 9:30 w okolicach Dołhobyczowa (woj. lubelskie), następnie lecieć będzie w stronę Zamościa. Prawdopodobnie przeleci on także nad Lublinem, bądź na zachód od tego miasta. Z pewnością samolot będzie na zniżaniu do lądowania na warszawskim lotnisku, co będzie dobrą okazją do uwiecznienia go na fotografiach.

O godzinie 8:20 wlatuje on nad Mołdawię, a jego lot można śledzić tutaj

Pogoda tylko na krańcach południowo-wschodnich może utrudnić jego obserwacje, tak wynika z aktualnych zdjęć satelitarnych, gdzie zalega jeszcze zachmurzenie frontowe. W rejonie Lublina i innych częściach woj. lubelskiego i na Mazowszu nie powinno być z tym problemu.

(fot. tytułowe Wikipedia)