Pogoda. Arktyczny podmuch wkracza do kraju. Burze śnieżne i mróz do -8°C w Polsce

Pogoda. Arktyczny podmuch postępuje z północy Starego Kontynentu. Burze śnieżne wystąpiły w kraju na chłodnym froncie w sobotę i były całkiem liczne jak na marzec.

W sobotę pogoda w Polsce jest kształtowana przez pole obniżonego ciśnienia znad północnych obszarów Starego Kontynentu. Początkowo postępował napływ z północnego – zachodu Europy. Następnie zaczęło spływać chłodniejsze powietrze arktyczne morskie za głównym frontem chłodnym, które przyniesie zmienne zachmurzenie z przelotnymi opadami mieszanymi oraz licznymi rozpogodzeniami.

Arktyczny podmuch postępuje za chłodnym frontem. Burze śnieżne pojawiły się nad Polską

burze śnieżne w Polsce
Burze śnieżne pojawiły się nad Polską

Niżowa pogoda w kraju

Jednak w ostatni dzień tygodnia nasza część Europy będzie pod wpływem coraz wyraźniej pogłębiającej się zatoki niżowej znad północnych obszarów kontynentu europejskiego. Z północy i północnego – zachodu Europy następować ma wyraźny spływ masy pochodzenia arktycznego, w której tworzyć będą się liczne chmury kłębiaste i opady śniegu i deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.

Zobacz też: Ocieplenie w Polsce w prognozach. Nawet 14-15 stopni. Czy wiosna nadejdzie na dłużej?

Sobota przyniosła niżową pogodę. Na przeważającym obszarze Polski przyniosła zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na obszarach podgórskich Karpat z rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, miejscami także deszczu. Obserwowano postępujące z północy na południe opady atmosferyczne i lokalne burze śnieżne, w których widzialność obniżała się poniżej 200-300 metrów. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 2°C wschodzie do 7°C na zachodzie oraz w rejonach rozpogodzeń na obszarach podgórskich w rejonach podgórskich od 0°C do 5°C. Z uwagi na duży gradient nad Polską. Wiatr okazał się umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty, północno-zachodni i zachodni. Jednak z powodu bliskości niżu. Nad morzem i w rejonie Zalewu Wiślanego porywy wiatru do 85 km/h. Natomiast na północnym wschodzie do 80 km/h, w głębi kraju miejscami do 50-65 km/h. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Temperatura maksymalna, 4 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

niżowa pogoda w kraju
Pogoda niżowa w kraju, ale dodatnia temperatura za dnia

Mróz na przeważającym obszarze Polski, coraz głębiej „wlewać ma się arktyczna morska powietrza”

Noc z 4/5 marca 2023 r. przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie w centralnej Polsce miejscami małe w świeżej masie arktycznej morskiej za frontem. Gdzieniegdzie przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie także deszczu. Szczególnie w Tatrach oraz Beskidzie Śląskim i Żywieckim prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 5 cm. W najchłodniejszej części nocy od około -8°C w dolinach karpackich. W okolicach -5°C w centrum i w kotlinach sudeckich, do 0°C nad samym morzem. Wiatr słaby i umiarkowany. Miejscami na wschodzie i północy początkowo dość silny i tam w porywach do 60 km/h, stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni. Jednak szczególnie w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, w Karpatach do 55 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda dynamiczna, adwekcja chłodu w tylnej części niżu

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, gdyż pogoda w najbliższych dniach będzie dynamiczna.

Fanipogody.pl