Pogoda. Atak zimy na południu Polski. Leży ponad 50 cm śniegu. Burze prawdopodobnie nie wystąpią na południowym-wschodzie

W ostatnią niedzielę maja Polska wschodnia, centralna i południowa znajduje się pod wpływem wypełniającego się niżu z rodowodem czarnomorskim o imieniu “ISOLDE” z centrum nad zachodnią Ukrainą. Na południowym-wschodzie oddziałuje na pogodę front okluzji. Reszta kraju znajduje się pod wpływem wyżu “STEFFEN” z centrum nad Skandynawią. Napływa do Polski przetransformowana masa powietrza o cechach polarno morskich. Od północnego-zachodu coraz mocniej rozbudowuje się wyż znad Skandynawii. Niskie prawdopodobieństwo burz jest dziś na krańcach południowo-wschodnich RP, gdzie oddziałuje front okluzji. Zagrzmieć może na Zamojszczyźnie i Podkarpaciu, ale prawdopodobieństwo nie przekracza 15%.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.05.2020, 12 UTC

Miniona doba przyniosła intensywne opady deszczu, zwłaszcza na wschodzie, częściowo w centrum i południu Polski. Obfite opady głównie pochodzenia wielkoskalowego przyniósł niż z rodowodem czarnomorskim. Dodatkowo bliskość niżu i stosunkowo duży gradient ciśnienia sprzyjał występowaniu silnego wiatru gradientowego na wschodzie, centrum i południu Polski. Poniżej publikujemy sumy z oficjalnych stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dane z systemu RainGrs ukazują, że najwięcej deszczu spadło na wschodzie, centrum i częściowo południu Polski, co pokrywa się z danymi ze stacji synoptycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Narastająca dobowa suma opadów w okresie od 30.05.2020 do 31.05.2020. Źródło mapy: meteomodel.pl, dane z systemu RainGrs Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane zostały przetworzone.

Po bardzo suchym kwietniu, maj przynosi zdecydowanie więcej opadów. Miejscami spadło w tym miesiącu ponad 100 mm deszczu, co doskonale widać na rycinie poniżej. Źródło, meteomodel,pl, system RainGrs, dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Pogoda. Atak zimy w Tatrach

Nisko położona izoterma zero zgodnie z prognozami sprzyja występowaniu opadów śniegu w Tatrach. Śnieg pada już na wysokości 1520 m.n.p.m, natomiast na Kasprowym Wierchu akumulacja pokrywy śnieżnej przekracza 50 centymetrów. Na stacji IMGW, na Kasprowym Wierchu temperatura wynosi -1,5°C, natomiast w Łomnicy -3,3°C. W kolejnych kilkudziesięciu godzinach spaść może w górach kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

O poranku niskie temperatury występują w wielu regionach Europy, co widać doskonale na rycinie poniżej. Najcieplej jest na zachodzie Starego Kontynentu. Dane, meteociel.fr

(fot. ilustracyjne. pixabay.com)