Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Atak zimy w Polsce południowej. Poważne zagrożenie lawinowe. Załamanie pogodowe w TatrachPolska znajduje się pod wpływem ośrodka wyżowego z Europy Centralnej, a po jego wschodniej stronie (między innymi nad naszym krajem) dochodzi do spływu arktycznego powietrza z północy na północ.

Powietrze, które spływa do nas z północy jest dodatkowo chwiejne i wilgotne. Doprowadza to do powstawania chmur konwekcyjnych. Zwłaszcza na południu kraju, gdzie dodatkowo piętrzeniu się chmur pomaga orografia terenu dochodzi do opadów śniegu. Momentami, lokalnie w górach opady śniegu są intensywne.

W związku z szybkim przyrostem pokrywy śnieżnej w Tatrach, wydany został trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Taternicy apelują do turystów, by Ci nie wychodzili w góry. Wycieczki w wyższe partie gór grożą w dniu dzisiejszym śmiercią.

Śnieg w Tatrach nie jest jeszcze ubity. Warstwy świeżego śniegu nie są zwięzłe. Do tego silny wiatr. Wszystko to składa się na bardzo wysokie ryzyko lawinowe. Co gorsza, przez kolejne godziny śniegu w Tatrach będzie przybywać. Zagrożenie lawinowe nadal będzie rosnąć.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk