Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Atak zimy w wielu regionach Europy. Śnieżyce, mróz. Występują burze

W Europie dochodzi obecnie do zmian w polu barycznym, a co za tym idzie znacznego ocieplenia w wielu krajach naszego kontynentu. Już za kilka dni również w Polsce czekają nas temperatury w okolicach 20 stopni. O fali ciepła jaka przed nami piszemy w tym wpisie. Tutaj zajmijmy się silnym atakiem zimy, który w ostatnich dniach zanotowano w wielu krajach Europy Środkowej i Południowej.

Jak widać na powyższej mapie w połowie ubiegłego tygodnia chłodne powietrze spłynęło z północy, aż do Włoch, Grecji i na Bałkany. W wielu regionach doszło do intensywnych opadów śniegu, co nie jest widokiem codziennym, zwłaszcza przy tak łagodnej zimie, dodatkowo w pierwszych dniach kwietnia.

Poniżej zdjęcia z południowo-zachodniej Bułgarii. Piękne, zimowe krajobrazy.

A tak wyglądała Macedonia w dniu wczorajszym. Trzeba przyznać, że widoki są nieziemskie. W Polsce przez całą zimę nie udało się zaobserwować tak pięknie zabielonych krajobrazów.

Z jeszcze silniejszym atakiem zimy mają do czynienia mieszkańcy Grecji. Tam w wielu regionach doszło do naprawdę silnych śnieżyc i zawiei śnieżnych. Spadło kilkadziesiąt centymetrów białego puchu. Samo zobaczcie efekty. Film nagrano na początku kwietnia na północy Grecji.

People having fun with April snow in Veria, north Greece.Thanks to Αντώνης Καμπίσιος for sending the video. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Piątek, 3 kwietnia 2020

Wiele wskazuje, że obecny spływ bardzo chłodnych mas powietrza na południe Europy może być ostatnim tej wiosny, który przyniesie tak intensywny powiew zimy. Przed nami ciepłe dni w pogodzie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk