Pogoda. Nadchodzi „wybuch ciepła”. Będą 24°C w Polsce, wystąpią burze

Wkraczamy w coraz cieplejszy okres synoptyczny. Przyszły tydzień przyniesie wiosenne temperatury w całym kraju. Czeka nas wyraźny deficyt opadów w najbliższych tygodniach. Będzie to zasługa dominacji stabilnych układów wysokiego ciśnienia. Zanim nadejdzie wyjątkowo ciepły i suchy okres w pogodzie w piątek możliwe są lokalne burze na Pomorzu, Mazurach i Suwalszczyźnie. Ich intensywność ma być jednak na niskim poziomie.

W najbliższych dniach nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami dojdzie do utworzenia się tzw. „układu Omega”. To właśnie jemu zawdzięczać będziemy suchy okres w pogodzie. Przyszły tydzień przyniesie wiosenne temperatury w całym kraju. Na termometrach zobaczymy nawet 24 stopnie w cieniu.

Pogoda. Powstanie układ Omega i wpłynie na aurę w Polsce

Widoczny układ Omega na początku tygodnia w naszej części Europy. W tym samym czasie nad Islandią znajdzie się atlantycki niż. Po jego wschodniej stronie napływać będzie bardzo ciepłe powietrze z południa i południowego-zachodu.

Przyszły tydzień przyniesie wyraźny deficyt opadów, co doskonale obrazują ryciny poniżej, pogłębiać to będzie suszę i utrudniać wegetacje roślin.

W perspektywie najbliższych 10 dni średnie odchylenie temperatury od normy z okresu 1979-2000 wyniesie od 3°C do 6°C.

Natomiast średnia dobowa temperatura powietrza oscylować ma w przedziale od 9°C do 11°C na obszarze Polski.

Przekroczenie pierwszy raz w tym roku granicy 20 stopni już już przesądzony. Termometry pokażą w nadchodzącym tygodniu nawet 22-24 stopnie w wielu miejscach Polski.

Nad przeważającym obszarem Starego Kontynentu obecna będzie silna blokada antycyklonalna. W obrębie rozległego wyżu opadów będzie niewiele, a w wielu miejscach nie spadnie deszcz przez wiele dni.

Pogoda. Od niedzieli coraz cieplej, wybuch ciepła w nadchodzącym tygodniu

Modele numeryczne są zgodne, że coraz cieplej zacznie robić się w niedzielę. Wtedy na termometrach będzie nawet 12-13 stopni w ciągu dnia. Wędrowny wyż przesunie się nad Ukrainę, a po jego zachodniej stronie napływać zacznie masa z południowego-wschodu, natomiast na początku przyszłego tygodnia z południa i południowego-zachodu. Szczególnie ciepło będzie w okolicach 8-10 dnia miesiąca.

W poniedziałek według modelu ICON na zachodzie kraju będzie nawet 20 stopni.

Wiosenne temperatury prognozowane są również na wtorek. Wtedy też na przeważającym obszarze Polski będzie ponad 15-17 stopni. Na zachodzie możliwe ponad 20 stopni.

Pogoda. Środa z temperaturą powyżej 20 stopni w wielu miejscach Polski

Jeszcze cieplej zrobi się w środę, gdy na termometrach w wielu miejscach Polski będzie ponad 20 stopni. Najchłodniej w tym czasie będzie na polskim wybrzeżu.

Pogoda. W czwartek możliwe 24 stopnie

Modele pogodowe wyliczają, że w czwartek temperatura na zachodzie może osiągnąć 23-24 stopnie. W całym kraju panować będzie wiosenna temperatura powyżej 15-17 stopni. Najchłodniej w tym czasie ma być na północy.

Pogoda. Od piątku prawdopodobne niewielkie ochłodzenie

Prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie, lecz temperatura pod koniec przyszłego tygodnia zacznie się prawdopodobnie obniżać. W dalszym ciągu przekraczać ma normę wieloletnią dla naszej części Europy. Wyliczenia pomiędzy modelami różnią się, co doskonale widać na rycinach poniżej.

Pogoda. Przyszły weekend najprawdopodobniej z wiosenną temperaturą

Prognozy pogody powyżej 5-7 dni należy traktować orientacyjnie, lecz niektóre modele sugerują, że 12-13 kwietnia temperatura przekraczać będzie 20 stopni.