Pogoda. Bardzo mroźna noc w Polsce. Temperatura w nocy do nawet -15 stopni. Spadnie śnieg, burze nie wystąpią

Nadchodząca noc przyniesie nam pierwszy dzień kwietnia, a pogoda w Polsce przypomina bardziej zimową niż wiosenną. Pozostajemy w zasięgu oddziaływania bardzo chłodnych mas powietrza o cechach arktyczno-morskich. Stopniowo jednak zacznie napływać z zachodu i północnego-zachodu cieplejsza masa polarno-morska.

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla miasta Warszawa za ostatnie 7 dni dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Pogoda na noc z 31.03.2020/1.04.2020 dla Polski według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Taka sytuacja synoptyczna zaowocuje bardzo dużymi spadkami temperatur podczas nadchodzącej nocy. W całej Polsce do czynienia będziemy mieli z ujemnymi temperaturami. Najcieplej będzie na północy kraju. W tych regionach słupki rtęci spadną do -1 st.C. Warmia i Mazury to spadki temperatury 3 kreski poniżej zera. Polska zachodnia to dwustopniowy mróz. W centrum kraju od -4 stopni na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej do nawet -7 na Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. Największego mrozu spodziewamy się na południu Polski. W górach i na terenach podgórskich temperatura spaść może do nawet -15 stopni. Lokalnie mróz może być jeszcze większy.

Polska południowa pozostanie w nocy pod wpływem słabego frontu okluzji, który w dzień przynosił przelotne opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego. Podczas nocy opady możliwe będą w regionach południowej części kraju, przy czym największe szanse na opady śniegu będą w Małopolsce i na Podkarpaciu. Opady śniegu, o ile wystąpią będą miały charakter przelotny.

Nadchodząca noc będzie dość spokojna w pogodzie. W pierwszej części nocy w większości regionów kraju będzie praktycznie bezwietrznie. Dopiero w drugiej części nocy wiatr będzie nasilał się i w regionach północnych nad ranem wiać może już całkiem mocno. Wiatr nad morzem w porywach wiać może nad ranem nawet 60 km/h.