Pogoda. Bardzo silny wiatr i burze. Pogoda w Europie będzie dziś dynamiczna

Nad Europą Centralną wciąż dominuje wyż nie dopuszczając ośrodków niżowych w głąb kontynentu. Niże, jakby “rozwścieczone” takim stanem rzeczy dają upust silnych zjawisk pogodowych na północy, zachodzie i południu Europy.

Dynamiczna aura na północy i południu Europy

Nie inaczej będzie podczas dzisiejszego dnia. Obserwując mapę baryczną widać doskonale jak na Europą, od Hiszpanii przez Francję, Niemcy po Polskę rozciąga się strefa podwyższonego ciśnienia. Widać tu również dwa ośrodki niskiego ciśnienia. Pierwszy, dość głęboki niż na zachód od Wysp Brytyjskich oraz drugi, słabszy niż, którego centrum znajduje się na południe od Turcji. Wyżowa pogoda w centrum i na wschodzie Europy zapewni spokojną aurę. Opady i bure nie wystąpią.

Burze na południu

Niż w okolicach Turcji przyniesie burzową aurę w rejonie. Już od rana przede wszystkim na wodach wschodniego basenu Mora Śródziemnego występują burze. Większość ośrodków burzowych ma postać pojedynczych, niezorganizowanych komórek burzowych, lecz zdarzać się dziś będą lepiej zorganizowane struktury burzowe w regionie. Niektóre z burz mogą przynosić dynamiczne zjawiska burzowe.

Jeszcze groźniejsza pogoda panowała będzie w pasie od Islandii, Wysp Brytyjskich po Skandynawię. Tutaj, za sprawą głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia dojdzie do bardzo zaostrzonego gradientu barycznego. Izobary ułożone są bardzo gęsto.

Taki stan rzeczy oznacza jedno. W dniu dzisiejszym nad Islandią, Wyspami Brytyjskimi, aż po Skandynawię pojawi się silny, miejscami bardzo silny i porywisty wiatr. Na Islandii oraz w Irlandii, Szkocji i na zachodzie Wielkiej Brytanii wiać może z prędkością około 100 km/h. Warto zaznaczyć, że najmocniejsze porywy wiatru zajdą na północy omawianego regionu. W Skandynawii wiało będzie słabiej, lecz tutaj również porywy mogą być dość silne.

Ciepło w Europie

Jeśli chodzi o temperaturę, to czwartek 2 stycznie będzie podobny do pierwszego dnia nowego roku. Najcieplej na południu kontynentu. Tutaj termometry dobiją do 16 stopni na plusie. Ciepło również w Europie Centralnej. Od 6 do 8 stopni powyżej zera. Francja i Wyspy Brytyjskie to temperatury w okolicach 10 stopni. Najchłodniej na wschodzie kontynentu, ale i tutaj nie odnotujemy dziś mrozu. Termometry na wschodzie wskażą 3-4 stopnie.