Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Wysoka anomalia temperatury, śnieżne epizody i dominacja „strefówki”. Niewykluczone burze

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Wysoka anomalia temperatury, śnieżne epizody i dominacja „strefówki”. Niewykluczone burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na pierwszy miesiąc 2020 roku.

Pojawiły się najnowsze prognozy modelu CFS i ECMWF na styczeń 2020 dla Europy. Wiele wskazuje, że pierwszy miesiąc nowego roku minie z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Okresami jednak należy spodziewać się epizodów z niskimi temperaturami oraz opadami śniegu i deszczu ze śniegiem.

Nocami może nie zabraknąć przymrozków, ale także większych spadków temperatury. Możliwe są nawet całodobowe mrozy, chociaż przewaga ciepłych dni jak na styczeń ma być duża.

Prognozowana anomalia temperatury na poszczególne tygodnie według modelu ECMWF

Prognoza na poszczególne tygodnie model CFS

Prawdopodobnie tylko okresami występować ma więcej opadów atmosferycznych. Przeważnie padać ma deszcz, rzadziej śnieg. Śnieżne epizody na nizinach jednak wystąpią i okresami może zrobić się biało.

Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć układy wysokiego ciśnienia.

Model CFS i ECMWF wskazuje, że styczeń będzie kolejnym miesiącem, gdy występować ma duży niedobór opadów

CFS prognoza opadów na poszczególne tygodnie

W najbliższych 16 dniach nie widać silnego ataku zimy i dużego mrozu na nizinach. Należy jednak spodziewać się adwekcji arktycznego powietrza, co prowadzić może nawet do wystąpienia opadów śniegu. Okresami duży wpływ na pogodę ma mieć cyrkulacja atlantycka, przynosząc zmienną aurę.