Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda 2 stycznia 2020. Silny wiatr i wichury na północy. Wiatr może być dziś groźny na Wyspach i Islandii. Wystąpią burzeKońcówka starego i pierwsze dni nowego roku przynoszą bardzo dynamiczną pogodę na północnym-zachodzie i północy Europy. Mieszkańcy Islandii, czy Irlandii ledwo odpoczęli od ostatnich wichur, a już dziś poraz kolejny uderzy w nich bardzo silny wiatr.

Wszystko to przez układ ośrodków barycznych nad Europą. Analizując powyższą mapę baryczną widać, że nad Islandią oraz na zachód od Wysp Brytyjskich do czynienia mamy z głęboki ośrodkami niskiego ciśnienia. Niż na zachód od Wysp ma w swoim centrum ciśnienie na poziomie 985 hPa. W tym samym czasie w Walii notujemy ciśnienie na poziomie 1025 hPa. Tak duża różnica ciśnienia na niewielkim obszarze przekłada się na wysoki gradient baryczny. Co za tym idzie wystąpi w regionie silny wiatr.

Powyższe potwierdza mapa maksymalnych porywów wiatru. Podczas dzisiejszej doby maksymalny poryw wiatru nad Europą wyniesie ponad 120 km/h. Największe prawdopodobieństwo tak silnej wichury wystąpi na Islandii. Wiatru przekraczającego 100 km/h nie można wykluczyć również w Irlandii, czy Szkocji.

Mocno powieje również w Anglii. W godzinach popołudniowych silna wichura dotrze również do Skandynawii. Tam jednak porywy nie powinny przekraczać 100 km/h. Na zachodnim wybrzeżu Skandynawii możliwe również będą burze.

Stowarzyszenie ESTOFEX prognozuje na dziś wystąpienie burz w wymienionym regionie. Prognoza burzowa mówi również o zjawiskach burzowych na południu Europy. We wschodniej części basenu Morza Śródziemnego burze mogą być intensywne. Głównym ich zagrożeniem będą nawalne opady deszczu i również silne porywy wiatru.

Niestety, mieszkańcy Europy północnej nie odpoczną od wiatru w najbliższym czasie. Wraz z początkiem przyszłego tygodnia w region uderzy jeszcze silniejsza wichura. O tym pisali jednak będziemy bliżej terminu spodziewanej wichury.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk